![](https://sestalicka.com/wp-content/uploads/2021/01/holokaust-1.jpg)
Обележен Међународни дан сећања на жртве Холокауста
Вучић: Србија памти!
Председник Србије Александар Вучић истакао је да Србија памти жртве Холокауста.
„Србија памти! – Међународни дан сећања на жртве Холокауста“, написао је Вучић на Инстаграм профилу будућност србије ав, уз фотографију упаљене свеће.
Међународни Дан сећања на жртве Холокауста обележен је данас полагањем венаца на Споменик жртвама геноцида у Другом светском рату на Старом сајмишту у Београду.
![](https://sestalicka.com/wp-content/uploads/2021/01/holokaust-2.jpg)
У својству изасланика председника Србије Александра Вучића венац је на Споменик положила генерални секретар председника Сузана Пауновић.
У име Владе Србије венац је положила министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, а као изасланик председника Скупштине Србије потпредседник парламента Владимир Орлић.
Венце су положили и заменик градоначелника Београда Горан Весић, представници Савеза јеврејских општина, Јеврејске општине Београд, Националног савета Ромске националне мањине, удружења и дипломатског кора.
Церемонија обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста почела је молитвом рабина Исака Асијела, а почаст страдалима одата је и минутом ћутања.
Пауновић је поручила да је наша обавеза да не дозволимо да се икада више понови злочин почињен на Старом сајмишту, једном од многих места широм Европе, где су, како је рекла, у Другом светском рату ““из расистицких и других мрачних побуда““ организовани и спроведени геноциди над Јеврејима, Србима и Ромима.
Истакла је да нове генерације треба на прави начин упознати са размерама почињених злочина и заједно са њима борити против екстремизма ма које врсте који би, како каже, могао да доведе до неке нове ерупције зла.
““Више од шест милиона источноевропских Јевреја, који су на најсуровији начин усмрћени од Аушвица до Јасеновца, али и стотине хиљада других жртава, позивају нас да срамни период историје током кога се то десило, представимо потомцима не само као штиво из уџбеника, већ као ужасан злочин који се не сме поновити““, рекла је Пауновић.
Указала је да је методологија геноцида на простору Србије, спроведеног код нас искључиво од стране окупационих снага, била је иста као и у другим земљама Европе, као и да је судбина коју су нацисти и њихови ““опскурни регионални истомишљеници““ наменили Србима и Ромима, била је врло слицна јеврејској.
““Не смемо да заборавимо да је српски народ у нацистичкој тзв.Независној држави Хрватској масовно истребљиван у фабрикама смрти попут Јасеновца и Крашких јама Велебита. Широм НДХ налазе се стратишта где су Срби муцени и убијани као да су у последњем кругу пакла. На исти начин се поступало и са Ромима““, рекла је Пауновић.
Додала је да нису малобројни они који негирају све што се догодило у Аушвицу, Јасеновцу и другим стратиштима и да су гласни у, како каже, ширењу својих лажи.
““На нама је да не допустимо да њихове лажи нађачају вапај невине деце, жена, стараца и свих других побијених у злочину над злочинима. На то немамо право““, поручила је Пауновић.
Церемонији је присуствовала и Естер Алвахали Бајер (90), рођена у логору на Старом сајмишту, која је упутила апел Влади Србије и председнику Републике да се на том месту подигне Меморијални центар, што је предвиђено Законом о меморијалном центру ““Старо сајмиште““, који је усвојен у фебруару прошле године.
““Чекамо 15 година да се на Сајмишту направи Меморијални центар и надам се да ћу то доживети. Овде сам се родила, немам никога, сви моји су страдали на Сајмишту, Топовским шупама, у Јајинцима. Да ми нема моје заједнице, била бих потпуна сама““, рекла је новинарима видно потресена Естер.
Међународни дан сећања на жртве Холокауста обележава се 27. јануара, у спомен на дан када је 1945. године ослобођен Аушвиц-Биркенау, најозлоглашенији логор смрти у поробљеној Европи, током Другог светског рата.
Установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација.
Опредељујући се за дан када је 1945. године ослободен Аушвиц, Генерална скупштина УН руководила се потребом реафирмације људских права, превенције и кажњавања злочина геноцида, као и стално присутне опасности од расне, националне и верске мржње заснованих на предрасудама.
Јанковић: Сећање не сме да избледи
Данас је дан сећања на један од највећих злочина у историји човечанства, почињеног у име стварања „више људске расе“, које не сме и не може да избледи, оценила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста.
Милиони невиних жртава опомињу нас да запамтимо да јачање антисемитизма, радикалне деснице, нетолеранција и говор мржње могу довести до тога да други и другачији постану мање вредни, непожељни, па чак и опасни непријатељи против којих је дозвољено борити се свим расположивим средствима, поручила је Јанковић у саопштењу.
„Систематичан, бескрајно хладан, суров прогон припадника ‘мање вредних’ народа и механизам убијања недужних жртава представљају најдрастичнију персонификацију дискриминације, страхоте које никада не смемо дозволити да се понове“, нагласила је повереница.
Оценила је да је холокауст мрачан, узнемирујући подсетник на то до чега може довести убеђење да су неки људи мање вредни од других, и да зато сећање на њега „морамо да преносимо новим генерацијама и да их учимо вредностима толеранције, уважавања и поштовања сваког људског живота“.
„Морамо да стварамо друштвену климу у којој нико не сме бити угрожен због своје расе, пола, порекла, религије, сексуалне оријентације или друге личне карактеристике, јер само тако можемо живети равноправни и слободни“, закључила је Јанковић.
Подсећања у региону
Шефови држава и влада земаља региона придружили су се данас обележавању Међународног дана сећања на жртве Холокауста и подсећања на жртве нацистичких режима у Другом светском рату.
Хрватска влада је саопштила да је Холокауст највеће зло које се догодило у историји човечанства и да је ослобађање нацистичког логора Аушвиц Биркена био крај најмрачнијег периода у европској и светској историји.
Истичу да је незамисливо насиље које су претрпели припадници јеврејског народа опомена свима, не само у Хрватској, него и у Европи.
„Кључну улогу у томе мора имати образовање младих, јер само, како истичу, знање и свест о историјским страхотама, посебно о Холокаусту, учи будуће генерације међусобном разумевању и поштовању различитости, другога и другачијег“, изјавио је хрватски премијер Андреј Пленковић.
У владином саопштењу се наводи да је ово дан када се присећа злогласног усташког логора Јасеновац, у којему су убијене хиљаде припадника јеврејсксог и других народа, као и хрватских антифашиста и демократа.
Црногорски председник Мило Ђукановић се обележавању дана Холокауста придружио сећању на жртве паљењем свећа.
На свом твитер налогу је поручио да се нада да ће идеали толеранције, људских права и религијских слобода увек надјачати покушаје поновног оживљавања прошлости и подстицања мржње и насиља.
Премијер Здравко Кривокапић каже да је Холокауст јединствена појава у историји.
„Злочиначком политиком и монструозном идеологијом покушано је потпуно уништење једног народа, који није био усамљен у том страдању. И на простору бивше Југославије, уз Јевреје, страдали су и други народи, о чему сведоче многи белези наше трагичне историје, међу којима је један од највећих логора – Јасеновац“, навео је премијер Црне Горе.
Зато је, истакао је, образовање од пресудне важности, како би будућим генерацијама подигли свест и развили осећај за овако важне друштвене теме.
Српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик истакао је да је Међународни дан сећања на жртве холокауста веома значајан датум у историји човечанства који остаје да трајно сведочи о монструозном геноциду који су починили фашисти и њихови помагачи у Другом светском рату.
Поручио је да је ослобађањем Аушвица, чему су, како истиче, у значајној мери учествовали и Срби, извојевана велика битка против фашиста и злочинаца, али и суочавање са свим страхотама геноцида у којем су људи губили живот само зато што су друге вере, нације или расе.
Он је нагласио да покушај историјског ревизионизма представља релативизовање зла и скривања истине и поручио да се не сме дозволити да прекрање историје и фалсификати постану истина.
Злочин почињен у Другом светском рату је апокалипса савремене цивилизације, што Сарајево памти, пише сарајевски портал Клиx и подсећа да у том граду мора постојати споменик жртвама холокауста који ће бити болни подсетник на то колико човек може бити деструктивно биће.
Обележавању је присуствовала и Делегација Удружења 6. Личке …………. , од 7 чланова (РАДОВАН ОБРАДОВИЋ, МИРЈАНА ЛАЛИЋ, ДРАЖЕН РАСТОВАЦ, ДУШАН РАПАИЋ, ДУШАН СУРЛА, СЛАВКО ВИГЊЕВИЋ И РАЈКО АНДРИЋ), у име које су, али и у име Удружења, Р.Обрадовић, Д.Сурла и Р.Андрић положили венац и одали пошту настрадалима!
![](https://sestalicka.com/wp-content/uploads/2021/01/holokaust-3.jpg)
![](https://sestalicka.com/wp-content/uploads/2021/01/holokaust-4.jpg)