Удружење 6. личке дивизије, Београд

ПОСЕТА ШИДУ (Адашевцима), Комплексу “Сремски Фронт“!

Београд Шид (Адашевци) – Београд. Полазак: у 08:00  часова, код хотела Београд, аутобуско стајалиште за Зелени Венац. Повратак око 15:00 часова. Превозник: „НЕДАЛ“ д.о.о. Београд. Возило -Аутобус: места 20 + 1 Возач: ВЛАДА – 063 212 782

76. ГОДИНА ОД ПРОБОЈА СРЕМСКОГ ФРОНТА!

На данашњи дан, 12. априла 1945. године, јединице НОВЈ, Црвене армије и других војних јединица (савезника), у завршним борбама за ослобођење Југославије, коначно су успијеле да изврше пробој Сремског фронта и то са око 13.000 погинулих (уз око 1.100 бораца Црвене Армије и око 660 погинулих бораца бугарске армије) , од којих и 1.753. погинула и нестала припадника 6. Личке дивизије.

Био је то судар преко 250 хиљада војника, битка ретко виђена не само на овим просторима, битка какве није било у ослободилачком рату Југославије, и то све на малом, крвљу заливеном простору. У тој бици победио је, морао је да победи, само онај на чијој је страни била праведност, историјска нужност промена ка бољем, људскијем и хуманијем друштву. У рововима Срема побеђен је бројчано и технички јачи непријатељ, побеђен је знањем, умећем и маштовитошћу, без обзира на помањкање муниције, оруђа, оружја и друге ратне опреме. Сремски фронт се морао пробити, а противник поразити. Победили су борци чија је снага и свест произилазила из праведности циљева и јасне перспективе револуције коју је водила Комунистичка Партија Југославије на челу са Јосипом Брозом Титом. Борци и народ на Сремском фронту, као и на другим ратиштима Југославије,чврсто су веровали у те циљеве рата и револуције, у сопствене снаге, у победу и лепшу будућност. – ЗАТО СУ И ПОБЕДИЛИ!

СПИСАК КОРИСНИКА – УКУПНО 13 КОРИСНИКА!

  1. РАДОВАН ОБРАДОВИЋ – Вођа пута, контакт: 063 375 825
  2. ДРАЖЕН РАСТОВАЦ – Заменик Вође пута, контакт: 063 658 964
  3. МАРИЈА ОБРАДОВИЋ – Председник/ца Удружења, контакт: 064 61 44 031
  4. РАЈКО АНДРИЋ
  5. МИРЈАНА ЛАЛИЋ
  6. СНЕЖАНА МИХАЈЛОВИЋ
  7.  МИРКО БОШЊАК
  8. РАДОВАН ЗОРИЦА
  9. ВИНКО ЉУБИЧИЋ
  10. БОЈАНА МИРЧЕТИЋ – контакт: 066 255 945
  11. ПЕТАР ВУЈКО
  12. ЈАСМИНА ЈАКОБ

О путовању, посети, боравку и повратку, као Вођа пута, подносим

И З В Е Ш Т А Ј

Активност наведене посете, представља део реализације програма „ ОСЛОБОДИЛАЧКИ РАТОВИ СРБИЈЕ – КУЛТУРА СЕЋАЊА“, за период реализације, април 2021/март 2022. године, чију је реализацију подржао Секретаријат за социјалну заштиту градске управе града Београда, са средствима у износу од 1.800.000,00 динара,

На основу потписаног споразума о Сарадњи, са нама су путовали и представници сарадничких удружења и то представници, 1. пролетерске бригаде (3 и то Р.Бр. 11/13).

Што се тиче путовања, посете и боравка, никаквих  проблема није било, због чега се и овом приликом захваљијем корисницима и то првенствено на међусобном разумевању и сарадњи! На зато предвиђеним местима и обележјима, венac смо положили, за све погинуле борце ЈА приликом пробоја Сремског фронта, а по букет ружа на обележена места 1,2, и 3. бргади, 22. српској бригади, артиљеријској бригади и приштапским јединицама 6. дивизије (2) – укупно 1 венац – суза и 20 ружа!

Након завршетка званичног дела државне церемоније и краћег обиласка Спомен –  комплекса „Сремски фронт“, вратили смо се у Београд, у који смо стигли око 15 часоваи то без било каквих проблема!

Извештај поднео, Вођа пута

РАДОВАН ОБРАДОВИЋ

У Београду 14. априла 2021. Године

Горе, с лева, МИРКО БОШЊАК, МАРИЈА ОБРАДОВИЋ и РАДОВАН ЗОРИЦА, у име Удружења, полажу венац, доле, део корисника посете, пре полагања венца и цвећа на спомен обележја ратних јединица НОВЈ

Ратне јединице, у саставу 6.Личке дивизије, које су, уз Медицинско – санитетски   батаљон, учествовале у ратним операцијама пробојa Сремског фронта!

Шеста личка пролетерска дивизија »Никола Тесла«

Новембра 1943. дивизија прелази у Босну, где до августа 1944. године у саставу Првог пролетерског корпуса учествује у интензивним борбеним дејствима (Први пролетерски корпус НОВЈ формиран је 5. октобра 1943. године од Прве пролетерске дивизије и Шесте личке дивизије. Приликом формирања имао је 8.000 бораца.

Први командант корпуса био је Коча Поповић, народни херој, а од јула 1944. Пеко Дапчевић, народни херој. Политички комесар био је Мијалко Тодоровић Плави, народни херој.

У састав корпуса ушла је 15. септембра 1944. године Оперативна група дивизија (Пета крајишка, 17. источнобосанска и 21. српска дивизија), па је тада бројно стање износило око 21.000, а половином октобра око 32.000 бораца. Крајем октобра 17. источнобосанска дивизија је пребачена у Јужну оперативну групу. Од 28. октобра до 3. децембра 1944. у корпусу се налазила 28. славонска дивизија, а од 2. децембра Друга пролетерска дивизија. Крајем децембра 1944. године у корпусу је било око 50.000 војника.

Корпус је 1. јануара 1945. године преформисан у Прву армију НОВЈ.

Током јула и августа 1944. године, дивизија се пробија према Србији под снажним немачким притиском који је кулминирао у операција „Рибецал“ (август 1944.). Вештим маневром Прва и Шеста дивизија успевају да отклоне притисак оперативне групе Друге оклопне армије и продиру у Србију. Током продора кроз Србију разбијају четничку Четврту групу јуришних корпуса, делове Српског добровољачког корпуса и слабије немачке делове, ослобађају Ваљево и укључују се у Београдску операцију и ослобођење Београда под командом Ђоке Јованића.

Шеста личка дивизија је уз Тринаесту пролетерску бригаду прва југословенска јединица која је под борбом прешла мост на реци Сави, 20. октобра 1944. године и преко Земуна наставила наступање кроз Срем. Током новембарских борби на Сремском фронту почетком новембра претрпела је тешке губитке, па је извучена у позадину ради попуне, одмора, обуке и сређивања јединица.

На Сремски фронт дивизија се вратила ојачана и попуњена новим регрутима, са 22. српском – Космајском бригадом (од 8. октобра 1944) и Артиљеријском бригадом (од децембра 1944) у свом саставу. Учествовала је у пробоју Сремског фронта и ослобађању Ђакова и Славонског Брода, а 9. маја ушла је у Загреб.

У борбама на Сремском фронту 6. Личка је имала укупно 1.773 погинула борца (од око 13.000):

Погинули борци Прве личке пролетерске народноослободилачке ударне бригаде »МаркоОрешковић« – 606 ПОГИНУЛИХ БОРАЦА!

Погинули борци Друге личке пролетерске народноослободилачке ударне бригаде – 652 ПОГИНУЛА БОРЦА

Погинули борциТреће личке пролетерске народноослободилачке ударне бригаде – 273 ПОГИНУЛА БОРЦА!

Погинули борци Двадесет друге српске (космајске) народноослободилачке ударне бригаде – УКУПНО166 ПОГИНУЛИХ

ПОГИНУЛИ БОРЦИ Артиљеријскe бригадe Шесте личке пролетерске дивизије »Никола Тесла« – 29 ПОГИНУЛИХ БОРАЦА!

ПОГИНУЛИ БОРЦИ Самосталних и приштапских јединицa, Шесте личке пролетерске дивизије »Никола Тесла« – 7 ПОГИНУЛИХ БОРАЦА!