09. мај 1945. Дан победе над фашизмом и Дан Европе
Деветог маја 1945. капитулацијом нацистичке Немачке окончан је Други светски рат у Европи и 9. мај се од тада обележава као Дан победе. Девети мај се слави и као Дан Европе. Централна манифестација обележавања Дана победе у Народном позоришту у Београду.
Безусловну капитулацију Немачке у Берлину је нешто иза поноћи 8. маја 1945. потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза потписник је био маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.
Обележавање Дана победе у Народном позоришту у Београду
Председник Републике Србије Александар Вучић присуствоваће обележавању Дана победе над фашизмом у Другом светском рат, у 20.00 часова у Народном позоришту у Београду.
Дирeктaн прeнoс мoжeтe прaтити нa Првoм прoгрaму РTС-а.
Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор, а у Југославији је то потрајало до 15. маја.
Датум који представља службени завршетак Другог светског рата јесте 2. септембар, када је на америчком бојном броду Мисури у Токијском заливу Јапан потписао капитулацију после бацања атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки.
У рату који је трајао нешто мање од шест година, нашла се 61 држава и око 110 милиона војника.
Процене говоре о 50 до 80 милиона погинулих, од тога је цивила било између 38 и 55 милиона.
Почасна паљба на Калемегдану
Дводневно обележавања Дана победе започело је јуче испаљивањем почасних плотуна Војске Србије са Савске терасе на Калемегдану. Након тога, на Тргу републике одржан је концерт познатог руског Хора Турецки.
Државна комисија бивше Југославије својевремено је објавила да је у рату погинуло 1.706.000
особа, међу њима више од 300.000 бораца.
У Москви се сваке године поводом Дана победе одржава грандиозна војна парада.
Дан Европе
Девети мај обележава се и као Дан Европе јер је тог дана 1950. године министар спољних послова Француске Роберт Шуман објавио декларацију којом је позвао на успостављање новог поретка у којем не би било места за сукобе међу европским земљама.
Суштина његове идеје била је у успостављању заједничких тела, тачније односа, најпре у производњи и дистрибуцији угља и челика као темеља индустријске снаге.
Наредне године основана је Европска комисија за угаљ и челик, која је временом прерасла у Европску економску заједницу, да би четири деценије касније, 1991. у холандском градићу Мастрихту била проглашена Европска унија.
Европски савет је 1955. године у Милану одлучио да се дан објављивања Шумановог плана, 9. мај, обележава као Дан Европе.
Београд и Србија увек на правој страни историје, поносни на улогу и победу у борби против фашизма
08.05.2021 – Почасна артиљеријска паљба поводом Дана победе
Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић присуствовао је почасној паљби коју су на Калемегдану, поводом обележавања 9. маја – Дана победе над фашизмом, извршили гардисти Војске Србије. Он је поручио да никада не смемо да заборавимо све кћери и синове наше земље који су дали своје животе да би извојевали слободу.
-Почасном артиљеријском паљбом започели смо обележавање великог празника за нашу земљу. Дан победе је дан када се сећамо свих кћери и синова наше земље који су дали своје животе или су их понудили на олтар отаџбине да би извојевали оно најважније слободу, безбедност и нормалан живот– нагласио је министар Стефановић. Како је истакао, они су нам оставили једно велико завештање.
– Аманет да морамо да се сећамо свих тековина њихове борбе да победе фашизам, да не смемо да заборавимо сва зла фашизма који су се догодила на територији наше земље и ко је имао концентрационе логоре, па и логоре за децу. Не смемо да заборавимо ко су они који су били на страни Хитлера, а ко су били они који су се борили против фашизма – оценио је министар Стефановић.
Он је подсетио да су многи од тих бораца, у време када су се латили оружја силом прилика, и кренули у борбу за слободу били готово деца, која нису марила ни за своје животе.
– Наш задатак је да се боримо да ту слободу очувамо, да не заборавимо њихове жртве и колико је та слобода скупо коштала Србију. Али и, исто тако, да јачамо нашу војску, да улажемо новац у њено опремање и да јачамо њен кадар. Да се потрудимо да се увек сетимо да само јака војска значи јаку Србију, а само јака Србија може да гарантује проспертитет и напредак својим грађанима – поручио је министар Стефановић.
Припадници Гарде Војске Србије на Калемегдану су извршили почасну артиљеријску паљбу испаљивањем десет плотуна из шест артиљеријских оруђа. Почасној паљби присуствовао је и командант Гарде генерал-мајор Миломир Тодоровић.
Паљби је претходило подизање државне заставе и интонирање химне, након чега је прочитана Наредба председника Републике Србије и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића, на основу које су припадници Гарде извршили почасну паљбу.
Дан победе над фашизмом обележава у знак сећања на 9. мај 1945. године, када је безусловном капитулацијом Немачке окончан Други светски рат у Европи.
9. мај 2021. године, у 11:30 часова – ГРОБЉЕ ОСЛОБОДИОЦА БЕОГРАДА
Поводом обележавања Дана победе над фашизмом у Другом светском рату, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарија Кисић Тепавчевић положила је данас, у име Владе Републике Србије, венац приликом државне церемоније одавања почасти у оквиру комплекса Гробља ослободилаца Београда у Другом светском рату.
Поред министарке Кисић Тепавчевић, венце су положили и председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић, председник Скупштине Града Београда Никола Никодијевић, представници СУБНОР-а Србије и потомци.
Венце су, такође, положили и амбасадори и представници Руске Федерације, Републике Белорусије, Републике Азербејџана, Републике Казахстана и Републике Јерменије.
Министарка Кисић Тепавчевић је том приликом истакла да Србија данас обележава велики дан.
“Наша земља је поднела велике жртве у Другом светском рату и зато смо ми данас овде, да кажемо велико хвала и изразимо вечно поштовање за све који су свој живот дали да бисмо ми живели у слободи и миру. Нека им је вечна слава и хвала“, рекла је министарка Кисић Тепавчевић.
Проф. др Кисић Тепавчевић је у спомен књигу уписала: „Нека је вечна слава и хвала свима вама који сте свој живот дали да бисмо ми данас живели у слободи и миру“.
Председник Скупштине града Никола Никодијевић положио је венац на Спомен-гробљу ослободиоцима Београда у Другом светском рату, као и цвеће на Споменик вечне ватре и Споменик црвеноармејцу, у оквиру церемоније обележавања 9. маја – Дана победе над фашизмом.
Венце су положили председник Скупштине Србије Ивица Дачић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић-Тепавчевић, представници Војске Србије, СУБНОР-а, амбасадор Русије Александар Боцан-Харченко, те амбасаде Украјине, Белорусије, Казахстана и Азербејџана.
Никодијевић је свим грађанима Србије честитао 9. мај – Дан победе, нагласивши да је у питању један од ретких празника који се заједнички обележавају у читавој Европи.
– Ми смо као народ пре свега поносни на дубоко укорењену антифашистичку традицију наше државе и све људе који су животима бранили земљу, слободу, човечанство и људскост у 20. веку. Читава послератна модерна Европа настала је на идеји антифашизма и победе над фашизмом и због тога смо неизмерно захвални свима који су нам омогућили да будемо на страни победника и на правој страни историје. Победили смо једну од најозлоглашенијих идеологија, која је у својој бити имала идеју да масовним убијањем, геноцидом истребљењем читавих народа створи нови светски поредак. Зато морамо учити будуће генерације о фашизму, нашој историјској улози у Другом светском рату и не смемо никада дозволити да нам се, из незнања или зле намере, понови велико страдање нашег народа – рекао је Никодијевић.
Он је истакао да не постоји оправдање за релативизацију злочина и злочинаца, за другачије тумачење историје од оног које постоји о Другом светском рату или нашој историјској улози.
– Фашизам никада није довољно мртав и појављује се у различитим облицима и друштвеним сферама. Једини начин да га на време препознамо и сасечемо у корену је да учимо будуће генерације о херојској победи у Другом светском рату, о нашој улози на страни слободе, правде и људскости. Никада не смемо да дозволимо да било ко и под било каквим изговором, правда сараднике окупатора и оне који су чинили злочине. Увек са поносом морамо да истичемо херојску улогу нашег народа. Ми смо део модерне, цивилизоване Европе и народ који је својим жртвама, а имали смо их највише после Совјетског Савеза, показао да се бори за праве европске и цивилизацијске вредности. Због тога са пуним правом можемо да говоримо о нашим заслугама и доприносу да данашња Европа и свет изгледају како изгледају – нагласио је први човек градске Скупштине.
Према његовим речима, појава фашистичких организација је нажалост карактеристична за многе европске земље, али и рекао да за то једноставно не сме да постоји толеранција, те да се морамо максималном снагом борити против тога.
– Спремни смо да се боримо против сваког облика фашизма, на сваком месту и у свако време. Не тако давно у Београду се 20. октобар, дан када је наш град ослобођен у Другом светском рату, практично није обележавао, односно то обележавање је било веома скромно и без државних манифестација и почасти. Данас је то датум од изузетног значаја за Град Београд, а уведен је низ манифестација којима се обележава победа у Другом светском рату и ослобођење Београда. На тај начин одајемо почаст свима који су дали живот током борбе за ослобођење, онима који су се борили, а данас нису живи, као и наравно свим живим учесницима народно-ослободилачке борбе.
Имамо низ едукативних радионица која децу из основних и средњих школа уче о нашој улози у борби против фашизма и управо то је начин на који се боримо да се тако нешто никада више не појави, у ма ком облику. Не окрећемо главу и не стидимо се чињенице да смо били на страни победника, већ се тиме поносимо и истичемо. У Београду имамо и Дан холокауста, који се обележава сутра – 10. маја, чиме обележавамо датум када је окупаторска власт током Другог светског рата наш град прогласила за град у којем нема Јевреја. То је борба против фашизма – поручио је Никодијевић.
9. мај 2021. године, у 13:30 часова – СПОМЕНИК НЕЗНАНОМ ЈУНАКУ, НА АВАЛИ!
Поводом обележавања Дана победе над фашизмом у Другом светском рату, изасланик председника Републике Србије, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарија Кисић Тепавчевић положила је данас, уз највише државне и војне почасти, венац на Споменик Незнаном јунаку на Авали.
„Вечна слава и хвала свима који су своје животе дали за слободу Србије. Захваљујући вама, Србија је слободна држава, која јесте и која ће вечно бити на страни мира, разумевања, толеранције и сарадње. Живела Србија!“, написала је Кисић Тепавчевић у спомен књигу.
Поводом обележавања Дана победе над фашизмом у Другом светском рату државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миодраг Капор предводио је, у име Владе Републике Србије, државну церемонију полагања венаца и одавања почасти на Споменик совјетским ветеранима на Авали.
Поред државног секретара венце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, Града Београда, СУБНОР-а Србије, као и амбасаде Руске Федерације, Републике Белорусије, Републике Азербејџана, Републике Казахстана и удружења.
Организатор церемоније је Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
Положени венци на Споменик совјетским ветеранима на Авали поводом Дана победе над фашизмом у Другом светском рату
Поводом обележавања Дана победе над фашизмом у Другом светском рату државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миодраг Капор предводио је, у име Владе Републике Србије, државну церемонију полагања венаца и одавања почасти на Споменик совјетским ветеранима на Авали.
Поред државног секретара венце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, Града Београда, СУБНОР-а Србије, као и амбасаде Руске Федерације, Републике Белорусије, Републике Азербејџана, Републике Казахстана и удружења.
Организатор церемоније је Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.