
ПОСЕТА ТЈЕНТИШТУ И ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 78. ГОДИНА ОД БИТКЕ НА СУТЈЕСЦИ
У Долини хероја на Тјентишту у Националном парку „Сутјеска“, 12. и 13. јуна 2021. године, обележено је 78 година од Битке на Сутјесци, једне од најзначајнијих у Другом светском рату.
Битка на Сутјесци, или „Операција Švarc“ од 15. маја до 16. јуна 1943. била је организован заједнички напад Сила осовине, који је за циљ имао уништење југословенских партизанских јединица у близини Сутјеске у југоисточној Босни. Партизанске снаге су пред битку бројале 22.148 бораца (19.265 мушкараца и 2.883 жене). Оперативна група бројила је око 18.000 бораца, а у месец дана битке погинула су 7.543 партизана (6.946 мушкараца и 597 жена). Ни једна дивизија НОВЈ која је суделовала у тој бици није забележила мање од 30% погинулих, а 7. банијска дивизија НОВЈ је имала чак 52,96% убијених бораца. У тешким борбама, погинуло је и 514 војника из састава немачких и снага НДХ.
На основу потписаног Споразума о заједничкој сарадњи и заједничкој реализацији одређених активности, а све у вези неговања традиција Ослободилачких ратова Србије, првенствено НОР-а, 1941/45., 1. пролетерске НОУ бригаде и 6. Личке пролетерске дивизије, Делегација, од 2 члана, МАРИЈА ОБРАДОВИЋ, председница и заступница Удружења и РАДОВАН ОБРАДОВИЋ, члан УО Удружења, заједно са 5 чланова Секције 1. пролетерске НОУ бригаде, током тродневне посете Тјентишту и ове 2021. године учествовала у обележавању битке на Сутјесци!

Секција бораца
Прве пролетерске НОУ бригаде
11000 Београд, Милоша Поцерца 32
Тел: 011/361-56–35; Моб: 066/255-945;
Факс: 011/2657-853
sekcijaprveproleterske@gmail.com
Београд, 08.06.2021.год.
Поштујући традицију обележавања значајних датума из НОБ-а Секција бораца, потомака и поштовалаца Прве пролетерске народноослободилачке ударне бригаде добила је позив да присуствује обележавању 78.годишњице Битке на Сутјесци.
План пута: Београд – Чачак (пауза) – Златибор (пауза) – Вишеград (пауза за ручак) – Фоча – Тјентиште – Београд
Полазак 11.јуна (петак)у 6:00 часова код Музеја историје Југославије
– Посета Андрићграду (Вишеград)
– Посета Музеју у Фочи ( улаз 5 КМ )
Други дан: 12.јун (субота)
– Програм обележавања 78 година Битке на Сутјесци
– Полагање цвећа/венаца на гроб Саве Ковачевића
– Посета Музеју Битке на Сутјесци
Трећи дан: 13.јун (недеља)
– Програм обележавања 78 година Битке на Сутјесци
– Повратак за Београд; долазак у Београда у вечерњим часовима.
Ноћење у апартманима Виле Волујак који представља целину са рестораном Комлен, у комплексу Националног парка Сутјеска ( ноћење + доручак).
Цена путовања: 50 евра ( 2 ноћења са доручком + плаћена улазница у НП Сутјеска)

РЕЗИМЕ ДРУГОГ И ТРЕЋЕГ ДАНА ПОСЕТЕ, ОДНОСНО ЈЕДНОГ И ДРУГОГ ОБЕЛЕЖАВАЊА!
Обележавање битке на Сутјесци, која је означила и прекретницу у Другом светском рату, у БиХ је поновно прошло с поделама. Представници удружења Народноослободилачког рата из ФБиХ и РС нису могли наћи заједнички језик око тога како обележити манифестацију, па су то урадили свако по свом и на различите датуме (12. i 13. јуна 2021. године). Да ли је и овај пут за поделе у БиХ и међу партизанима крива политика, прекрајање историје или нешто треће? Зар свим новонасталим државама, на подручју бивше СФРЈ, али и свим народима, првенствено антифашистима, потомцима и поштовалацима НОР-а 1941/45. године и партизанских јединица, нека служи за пример и то и више него позитиван, не само Делегација, Секције 1. пролетерске НОУ бригаде и Удружења 6. Личке пролетерске дивизије, уопштено, које су присуствовале на обе манифестације и у истима и учествовале. Зато морам поставити неколико питање и то свима нама, али и далеко шире, која се од наведених држава суочила с прошлошћу и који народ је превазишао „актуелне „ поделе и ко је остао на линији заједништва, барем у делу неговања и очувања традиције НОР-а и у истом улоге и значаја партизанског покрета, а самим тим и партизанских јединица? Да ли је СУБНОР Србије, на свим нивоима, Секције ратних јединица и Удружења, а која негују традиције НОР-а 1941/45. године, превазишао било какве поделе и остао у потпуности на идеји и циљевима антифашизма и антифашистичке борбе, у целини? А други, из других држава и то не само насталих на простору бивше СФРЈ, већ и региона, да ли су спремни, у потпуности, да исто ураде? Ко не верује, на који начин и како се негују традиције ословбодилачких ратова Србије, првенствено НОР-а, 1941/45. године, нека дође 04. јула, код куће Рибникар или 07. јула, у Белу Цркву или на Иришки венац и нек се, „из прве руке“ увери у исто! У прилог томе и идејно решење, НЕНАДА БЈЕЛОША, нашег друга и сарадника, за израду 2 беџа и то поводом 80 година од, 04. јула, Дана борца и 07. јула, Дана устанка у Србији (зна се против когха и зашто?). Још једном одајем признање и захвалност члановима Делагације Секције 1. пролетерске НОУ бригаде и Удружења 6. личке дивизије, што су показали и доказали да су достојни потомци бораца НОР-а, а првенствено наведених Ратних јединица НОВ Југуславије.