ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА СЕЋАЊА НА СРБЕ – ЖРТВЕ ЗЛОЧИНАЧКЕ АКЦИЈЕ ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ И ПОЛИЦИЈЕ, „ОЛУЈА 95“
„ОПРОСТИТИ – МОЖДА, ЗАБОРАВИТИ – НИКАДА“!
„КО ЗАБОРАВЉА ПРОШЛОСТ, ПРОШЛОСТ МУ СЕ ВРАЋА“
„НАРОД КОЈИ НЕМА ПРОШЛОСТИ, НЕМА НИ БУДУЋНОСТИ“
04.08.2021. ОБЕЛЕЖЕН, 04.08.1995. ДАН СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ ОПЕРАЦИЈЕ „ОЛУЈА“
МНОГИ се питају шта то није у реду са нама Србима. Како то да је цео свет био против нас? Зашто ниједна држава није стала иза Срба да их заштити? Да ли је могуће да смо ми били у праву, а да је цео свет грешио? Моје је мишљење да свет није био у праву, јер је неразумна светина разапела на крст и најправеднијег међу људима. Наша је судбина била да будемо разапети у нашем добу. Срби су постали мученици, не толико због своје доброте или памети, већ због глупости и злобе других.
МОЛИТВОМ за упокојене Крајишнике, у београдској Цркви Светог Марка и полагањем венаца код Спомен обележја у Ташмајданском парку, обележене су 26 годинa од хрватске војно-полицијске операције „Олуја“. Стотињак преживелих из егзодуса који је почео 4. августа 1995, а практично се још није завршио, молило се за душе оних који су сахрањивани на брзину, у раке крај пута, који је мирисао на смрт.
Молило се и за око 800 лутајућих душа, службено класификованих у рубрику „нестали“. Била је то молитва и за још некрштену новорђенчад која су умирала у колонама од око 250.00 очајника.
И за оне који су преживели крајишки „Пут суза“, а затим неприметни и заборављени умирали од туге у избегличким камповима. Молило се и за још увек живе, онима којима је почетком августа 1995. део живота умро, али им још, као несмирен дух, излази пред очи у сну и на јави.
– Усели их у места светла, у места свежине, у места одмора, одакле одбеже свака мука, жалост и уздисање… – одјекивале су речи молитве за упокојене Крајишнике!
Наведеном обележавању, поред многих представника Удружења, завичајних клубова и грађана, присуствовали су и ВЕЉКО ЖИГИЋ, ЖЕЉКО БУРСАЋ, СРЕТЕН РОДИЋ, СВЕТОЗАР ДРАГИШИЋ И ВЕЉКО ГОГА, чланови Удружења 6. Личке дивизије и чланови Удружења избеглица из Р.Хрватске!
04.08.2021. БУСИЈЕ – Обележен Дан сећања на страдале и прогнане Србе, у операцији хрватске војске и полиције “Олуја”
У насељу Бусије код Београда обиљежен је Дан сјећања на све страдале и прогнане Србе у хрватској оружаној акцији “Олуја”.
Обиљежавању Дана сјећања присуствовали су бројни грађани (према неким проценама око 15.000 до 20.000, међу којима и око минимум 30 чланова Удружења), највиши званичници Републике Српске и Србије, те патријарх српски Порфирије, који је обраћању рекао да не смијемо заборавити овај страшан злочин, али да морамо опростити.
Обиљежавању су присуствовали предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, премијер Радован Вишковић, српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Србије Александар Вучић и премијерка Србије Ана Брнабић.
Додик је у обраћању рекао да су Срби страдалнички народ који је слободу увијек дијелио са другима, те да је “мир наш свети завјет”.
Вучић је поручио да више никада неће више бити “Олује” ни “Бљеска”.
05.08.2021. ЦРКВА СВ. МАРКА – ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 26. ГОДИНА ОД ОПЕРАЦИЈЕ „ОЛУЈА“
Као део Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у операцији ,,Олуја“, у Београду, у Цркви Светог Марка, у присуству око 150 Крајишника и других грађана и 05.08.2021. године, служен је помен жртвама, након чега су, код Спомен обележја у Ташмајданском парку, положени венци и одата почаст.
Поред бројних Делегација и представника Институција, организација, Удружења, Завичајних клубова и грађана, наведеном обележавању је присуствовала и заједничка Делегација Удружења 6 Личке дивизије… и Удружења избеглица из Р.Хрватске, од 8 чланова и то, ВЕЉКО ЖИГИЋ, СТЕВАН МИЛОШЕВИЋ, МИРКО БОШЊАК, СРЕТКО ОПАЧИЋ, ЖЕЉКО БУРСАЋ, СРЕТЕН РОДИЋ, ЈОВАН ВУЧЕНОВИЋ и ДУШАН ОРЛИЋ. У име Делегација и Удружења венац су положили и одали почаст, Ж.Бурсаћ, М.Бошњак и С.Родић!
ЕВРОПО. ЕУРОПО ИЛИ КАКО ГОД…… „СРАМ ТЕ БИЛО“!
Хрватска војно-полицијска акција ,,Олуја“ почела је 4. августа 1995. године нападом на тадашњу Републику Српску Крајину.
У тој акцији протерано је између 200.000 и 250.000 Срба а убијено је или нестало више од 2.000 људи.
Међу жртвама те акције хрватске војске и полиције су 553 жене, а 80 одсто њих је било старије од 60 година.
У српској јавности о тој акцији се говори као о највећем етничком чишћењу на територији Европе након Другог светског рата.
Комесаријат за избеглице и миграције оценио је данас да је ,,Олуја“ један од ,,најтежих и најтужнијих дана за српски народ“ и дан за туговање за погинулима, као и за још 770 људи којима се и данас не зна гроб. Та институција је, такође, указала да је у ратовима ’90-их у централну Србију из других делова Југославије стигло око 618.000 Срба док је после НАТО бомбардовања Косова 1999. године избегло још око 200.000 људи.
Документационо-информациони центар ,,Веритас“ саопштио је, поводом годишњице „Олује“, да су судови у Хрватској за злочине у тој акцији правоснажно осудили само једну особу, и то Албанца, док је у БиХ осуђен један припадник 5. корпуса Армије БиХ за ратни злочин над четворицом припадника Српске војске Крајине.
Оцењује се и да се обележавање годишњице Олује у Хрватској ,,из године у годину претвара у величање усташтва и изливе мржње према Србима“.
Горе, с лева, С.Родић, Ж.Бурсаћ и М.Бошњак, доле, с лева, Јован Вученовић, Душан Орлић, Вељко Жигић, Жељко Бурсаћ, Сретен Рпдић и Сретко Опачић