
ТЕКЕРИШ – ОБЕЛЕЖЕНА 107-а ГОДИШЊИЦА ЦЕРСКЕ БИТКЕ
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарија Кисић Тепавчевић предводила је данас у спомен-комплексу „Церска битка“, у месту Текериш код Лознице, државну церемонију полагања венаца и одавања почасти поводом обележавања 107. годишњице Церске битке. Проф. Др Кисић Тепавчевић је истакла да је на планини Цер, Гучеву и Мачковом камену, српска војска, уз присуство највиших официра у првим редовима и краља Петра и његових синова, почела да исписује славне странице спрске војне историје.
Наглашавајући да се војничка храброст јунака са Цера изучава и данас на војним академијама широм света, као ремек дело стратегијски изведене војне операције и најсветлији пример јунаштва, херојства и патриотизма, министарка Кисић Тепавчевић је поручила да су њихова дела бесмртна.
„Данашња Србија је исто толико храбра и посвећена слободарским идејама и очувању државног суверенитета и територијалног интегритета. Окренувши се будућности, с поносом се сећајући наших предака, ми потомци ових великих јунака живимо у земљи у којој је реч слобода највећа дужност и обавеза“, истакла је Кисић Тепавчевић.
Проф. др Кисић Тепавчевић нагласила је да је тада Србија успела да порази аустроугарске трупе, супротставивши се војној сили која је у том моменту имала шест пута већу територију и једанаест пута више становника. Србија је тада, како је додала, извојевала прву победу савезничких снага на европским фронтовима.
„Зато данас, са овог места, где су сахрањени српски војници, поручујемо да се прошлост не заборави, а да се херојски подвизи церских јунака заувек памте. То је наше наслеђе и понос“, навела је Кисић Тепавчевић.
Министарка Кисић Тепавчевић је у Спомен књигу у Музеју у оквиру комплекса уписала: „Србија ће заувек памтити вашу храброст. Живела Србија!“.
Поред министарке Кисић Тепавчевић, венце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, Мачванског округа, Града Лознице, Града Шапца, Општине Крупањ, амбасада, као и представници бројних удружења и грађана oпредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, међу којима и представници 6. Личке дивизије, са којима су у једнодневној посети и наведеном обележавању, учествовали и представници ГО СУБНОР Београда, 1. пролетерске НОУ бригаде и 7. Банијске дивизије, тако да је у наведеној једнодневној посети учествовало укупно 18 корисника, предвођена МАРИЈОМ ОБРАДОВИЋ, председницом и заступницом Удружења 6. Личке дивизије. У име Удружења венац су положили и одали почаст, РАДОВАН ОБРАДОВИЋ и МИРКО БОШЊАК!
О СРБИЈИ, СРБИМА, ЦЕРСКОЈ, АЛИ И МНОГИМ ДРУГИМ БИТКАМА ОСЛОБОДИЛАЧКИХ РАТОВА СРБИЈЕ, СВЕ ЈЕ РЕКАО У ПАР РЕЧЕНИЦА, У ТЕКЕРИШУ 2019. ГОДИНЕ, ЗОРАН ЂОРЂЕВИЋ, ТАДА МИНИСТАР У ВЛАДИ СРБИЈЕ – ЦИТАТ:
„Неправда која се Србима наносила кроз историју заправо је везивно ткиво за јединство и истрајност нашег народа у борби за правду, тај пети елемент који је омогућио чудо библијских размера толико много пута у историји српског народа и државе: у надмоћи малог Милоша над великим Муратом, у победи малог Карађорђа над великим Дахијама, па и у тријумфу малог Степе Степановића над великим Фрањом Јосифом. Церска битка, након које је командант друге српскe армије генерал Степа Степановић награђен чином војводе, означава убедљиву победу српске војске и сматра се првом победом савезника у Првом светском рату. Српски губици износили су између 3 и 5 хиљада мртвих и 15.000 рањених војника, док су непријатељски губици били вишеструко већи: између 6 и 9 хиљада мртвих, 30.000 рањених и 4.500 заробљених војника, а том приликом заплењен је и велики део аустроугарске ратне опреме, оружја и муниције“.
„Када смо најповређенији, управо тада смо најачи и тада најлакше долазимо до тријумфа. Некоме ко гледа са стране, те наше победе изгледају као право чудо. Међутим, ми смо само непобедиви у правичности“, рекао је министар и додао да је и друга величанствена победа српске војске у знаменитој Колубарској бици, позната и као Сувоборска битка, вођеној у новембру и децембру 1914. године доказ да победа на Церу није била случајност или пука ратна срећа.
Ђорђевић је нагласио и да је српски народ у 20. веку увек био на правој страни, као и да се избор који је чинио у прошлости углавном ослањао на његову дугу слободарску традицију.
„Чудо на Церу“ зато није никакво чудо. Српска победа се морала догодити, без обзира на предности непријатеља у људству и опреми. И зато сам уверен да ће Срби и Србија бити на правој страни историје и у 21. веку. Неопходно је само да будемо јединствени“, закључио је министар Ђорђевић!

Обраћање министарке, Дарије Кисић Тепавчевић, поводом обележавања 107-е годишњице ЦЕРСКЕ БИТКЕ

За архиву Удружења, али и за успомену корисника, део заједничких фотографија

Пре званичног дела церемоније полагања венаца, с лева Радован Обрадовић, са венцом и Мирко Бошњак. Иза су, с лева, Томислав Павловић, Драгана Стојисављевић, Ненад Симић, Стојан Кепчија и Стеван Милошевић

Радован Обрадовић и Мирко Бошњак (иза Ненад Симић), приликом полагања венца