
ОБЕЛЕЖЕН ДАН ОСЛОБОЂЕЊА РЕСНИКА – ГО РАКОВИЦA, У ДРУГОМ СВ. РАТУ!
Традиционално сваке године, након Другог светског рата, овај датум се обележава, у Реснику, као Дан ослобођења Ресника у Другом светском рату, па тако и ове 2021. године. Делегација Удружења, од 3 члана, ТОМИСЛАВ ПАВЛОВИЋ, Др. МИЛИЦА ТОДОРИЋ И ДРАГАНА СТОЈИСАВЉЕВИЋ, посетили Ресник!
Ако су могли њихови преци, борци НОР-а и борци 6. Личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“, 1944. године, зашто не би могли, по киши и ветру, њихови потмци и поштовалаци – чланови Удружења бораца, потомака и поштовалаца НОР-а, 6. Личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“ и 35. Личке ударне дивзије, а све као део реализације Програма „ОСЛОБОДИЛАЧКИ РАТОВИ СРБИЈЕ – КУЛТУРА СЕЋАЊА“, којег је подржао град Београд, Секретаријат за социјалну заштиту, за период реализације, април 2021/март 2022. године, који су заједно са Делегацијом ОО СУБНОР Раковице, положили венце (укупно по 2), на Споменик Борцима и жртвама НОР-а 1941/45. и на споменик Црвеноармејцима и одали, погинулим борцима – ратницима – ослободиоцима…….., заслужену почаст!
Прва и Трећа бригада 6. Личке дивизије, на данашњи дан 1944. године окупила се у Реснику, где су се по први пут сусреле са јединицама Црвене армије, да би у рано јутро отпочеле борбе за коначно ослобођење Београда. Прва и трећа бригада и јединице Црвене армије кренуле су из Ресника у пробој, увече 14. октобра ка центру Београда. Тада је и Дивизијска болница била смештена у Реснику, ослободиле села, Ресник, Кијево, Кнежевац, Раковицу и ж. ст. Топчидер, одбацивши непријатеља у Београд. Бригаде су имале 4 мртва и 15 рањених бораца.
У Првом светском рату, када су Аустријанци напали Србију у јулу 1914. године, полазна станица из Београда за унутрашњост тада је постао Ресник, јер су преко реке Саве непријатељи ватром засипали возове који су полазили са главне београдске станице. У Другом светском рату је Ресник ослобођен неколико дана пре Београда, 13. октобра 1944. године. Споменици, палим борцима народно-ослободилачког рата и жртвама фашистичког терора и Споменик Црвеноармејцима налазe се у улици 13. октобра у старом центру Ресника, испред зграде месне заједнице.

Милица Тодорић и Томо Павловић, пре, за време и након полагања венаца, док је трећи члан Делегације, Д.Стојисављевић, фотографисала


