Удружење 6. личке дивизије, Београд

СВЕЧАНО ОБЕЛЕЖЕНА 77. ГОДИШЊИЦА ОД ОСЛОБОЂЕЊА САВСКОГ ВЕНЦА И БЕОГРАДА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Поводом 20. октобра, Дана ослобођења Београда у Другом светском рату, СУБНОР Савски венац, у сарадњи са Градском општином Савски венац, традиционално је организовао скуп у свечаној сали Градске општине.

Скуп је отворила председница СУБНОР-а Савски венац Олга Стоиљковић Трифуновић након чега су присутни запевали  свечану песму  СУБНОР-а Србије „Партизан сам тим се дичим“.

Минутом ћутања одата је пошта погинулим борцима у НОР-у, као и борцима и члановима СУБНОР-а  умрлим у послератном периоду.

Поздрављени су борци НОР-а Константин Мунижаба и Драгослав Димитријевић Бели, председник Скупштине Градске општине Савски венац Страхиња Кукић и члан Већа Зоран Коцић, испред СУБНОР-а Србије и Београда генерал Душан Касум и Душанка Лукић Хавелка, представници Војске Србије и Војне гимназије, потпуковник Саша Ристића из Управе за традицију, стандард и ветеране – Сектора за људске ресурсе МО, делегације антифашистичких и борачких организација: САБА Републике Хрватске и Удруге Вуковарско-сремске жупаније, борачке организације Бијелог Поља, делегације СУБНОР-а Кикинде, Житишта и Банатског Вишњићева, представници ратних јединица, делегација Удружења бораца Шесте личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“, (МАРИЈА и РАДОВАН ОБРАДОВИЋ), председник Удружења „20. децембар“  из Вранића,  чланови Удружења Шпанских бораца 1936-39., директори и представници школа, установа, организација и удружења који поштују НОБ и борачку организацију.  

Испред општинске организације СУБНОР Савски венац присутнима се обратила Олга Стоиљковић Трифуновић која је истакла да је ослобођење главног града имало морално-политички значај и изазвало нов борбени полет за коначно ослобођење тадашње земље.

Испред општине присутне је поздравио председник Скупштине ГО Савски венац Страхиња Кукић.

Из извода ратних дневника директор „Рефлектор театра“ Марко Панајотовић цитирао је наређења и заповести Штаба Првог пролетерског корпуса за напад на Београд и коначно ослобођење отаџбине од фашистичког окупатора.

Београдска операција је почела 10, а завршила 20. октобра ослобођењем Београда, 22. октобра ослобођењем Земуна, у заједничкој операцији Народноослободилачке војске Југославије и јединица совјетске Црвене армије.

Приређен је и пригодан културно-уметнички програм у коме су учествовала деца уметничког центра „Змај“ под руководством  Софије Малић, кадети Војне гимназије које је предводила педагог Марија Сарић, ученица ОШ „Војвода Мишић“ Милица Мраовић и Радивој Кнежевић, драмски уметник.