Удружење 6. личке дивизије, Београд

ОБЕЛЕЖЕН Дан примирја у Првом светском рату!

Поводом обележавања, 11.11.1918.- године, Дана примирја у Првом светском рату, настрадалима је, полагањем венаца одата почаст, на Спомен – костурници бранилаца Београда 1914/1918. године, а председник Скупштине Србије Ивица Дачић поручио је тим поводом да је данашњи дан дан великог поноса нашег народа и истакао да смо дужни да њихову жртву памтимо и сваког другог дана, а не само данас!

Након што је Дачић положио венац на Спомен – костурницу интонирана је химна „Боже правде“, а након тога венце су положили и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, делегације Министарства одбране и Војске Србије, заменик градоначелника Београда Горан Весић, потомци краљевске породице Карађорђевић, дипломатског кора. те представници удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, међу којима и представници Удружења 6. Личке дивизије……… од 3 члана, ВЕЉКО ЖИГИЋ, председник и заступник Удружења, СЊЕЖАНА МИХАЈЛОВИЋ, потпредседница Удружења и МИРКО БОШЊАК, заменик председника НО Удружења!

Дан капитулације Немачке у Првом светском рату је државни празник у Републици Србији који се обележава 11. новембра. Овај датум подсећа на дан када су, 11. новембра 1918. године у железничком вагону у Компијену, силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат.

Овај државни празник се у Републици Србији прославља од 2012. године. Пре тога се обележавао на првим часовима у свим основним и средњим школама у Србији од 2005. године.

Као главни мотив за амблем овог празника користи се цвет Наталијине рамонде, угрожена врста у Србији. Овај цвет је у ботаници познат и као цвет феникс. Осим овог, у амблему се појављује и мотив траке Албанске споменице, која се налази изнад цвета. Препорука је да се овај амблем носи на реверу у недељи која претходи празнику, као и на сам дан празника.

Овај дан се празнује нерадно.

ЈЕДАНАЕСТОГ сата, једанестог дана, једанаестог месеца 1918. године Немачка је потписала примирје са силама Антанте у француском штапском вагону у Компијењу. Тиме је формално завршен 1. Св. рат – Велики рат, први који се истовремено водио на свим меридијанима, на незабележено промишљен и окрутан начин.

Потписивање примирја 11. новембра 1918. свет је дочекао сиромашнији за више од 15 милиона мртвих војника и цивила, а рат је иза себе оставио 22 милиона рањених. Мала Србија је поднела ненадокнадив губитак од 1,2 милиона жртава, око 550.000 војника и 650.000 цивила. Сваки други радно способни српски мушкарац био је мртав. Зреле девојке удавале су се за старце и дечаке само да би оставиле потомство. Било је око 300.000 тешких инвалида и пола милиона ратне сирочади.

Србија је у време потписивања примирја васкрсла захваљујући својим војницима који су у силовитом јуришу са Солунског фронта бацили Бугарску на колена, сломили Аустроугарску и протерали немачку војну силу са своје земље и простора будуће Југославије.

СЊЕЖАНА МИХАЈЛОВИЋ И МИРКО БОШЊАК, У ИМЕ УДРУЖЕЊА ПОЛАЖУ ВЕНАЦ