Удружење 6. личке дивизије, Београд

ОБЕЛЕЖЕНО 80 ГОДИНА ОД ФОРМИРАЊА 1. ПРОЛЕТЕРСКЕ БРИГАДЕ

Савез удружења бораца Народноослободилачких ратова Србије, под покровитељством председника Србије Александра Вучића, у Свечаној Сали Дома Војске Србије, организовао је свечани скуп поводом осам деценија од формирања Прве пролетерске бригаде у Рудом.

Скупу под слоганом „ДА РАТА ВИШЕ НЕ БУДЕ“, присуствовао је и ПЕТАР МАТИЋ једини преостали Народни херој НОР-а, 1941/45. као и једини преостали учесник „Игманског марша“, АЛБИМ ПИБЕРМИК из Словеније, затим борци НОБ-а, председник Скупштине Ивица Дачић, министри одбране Небојша Стефановић и унутрашњих послова Александар Вулин, председник СУБНОР-а генерал-мајор Видосав Ковачевић и многи други представници Удружења која негују традиције ослободилачких ратова Србије, првенствено традиције НОР-а, 1941/45. године, међу којима и представници Удружења 6. Личке дивизије…….. ВЕЉКО ЖИГИЋ и МИРКО БОШЊАК (били су присутни и други чланови Удружења, Босиљка Илић, Весна Џуверовић, Драган Дивјак, Ненад Симић……. али овог пута не као представници Удружења 6. Личке дивизије….. већ као представници других истих или сличних Удружења, Одбора, Завичајних клубова и сл.)!

Покровитељ скупа је председник Србије Александар Вучић, и као његов изасланик присуствовала је министарка за рад, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић!

У бившој Југославији, дан када је Прва пролетерска бригада водила прве борбе – 22. децембар – обележаван је као Дан армије.

„Други светски рат оставио је за собом трагичне последице масовног страдања недужних, као и велика материјална разарања. Други светски рат изнедрио је и антифашистички покрет, чије наслеђе баштини велика породица европских држава, градећи просперитетну будућност новим генерацијама“, нагласила је Кисић Тепавчевић.

„Као потомак једног од учесника народноослободилачког рата и неко чији је деда био припадник Осме црногорске бригаде, која је ослобађала и овај град, увек истичем да је то нешто што не смемо да заборавимо. Када погледате ову мапу, где је све прошла ова сјајна Прва пролетерска бригада, 22.000 километара, 15.000 бораца колико је прошло кроз њу! Када погледате где су све стигли, шта су све ослободили, морате имати на уму да је наш задатак је да се увек трудимо да наша деца то не забораве – рекао је министар Стефановић.

„Да је неко генерацији наших ратника, пре 80, 90 година, строју Прве пролетерске рекао да ћемо морати да се срећемо и да подсећамо какво је зло био нацизам, да ћемо морати да се подсећамо и говоримо читавом свету колико су дубоке јаме у личким кршевима и колико је поклане деце у Јасеновцу, тај строј Прве пролетерске не би веровао, јер би рекао да je свет згађен ужасима нацизма и да то никада неће моћи да заборави, а заборавио је“, рекао је министар Вулин у Дому Војске Србије и наставио: „ Међу Србима фашизма никада није било нити ће га бити, јер је наш народ увек био на бољој страни света… Има оних који би напунили јаме, а запитајмо се ми овде и ви из Прве пролетерске, да сте поново у тим годинама, да се време променило, а ви исти, да ли бисте били на страни оних који су прогањани у Олуји или оних који су прогањали у Олуји. Да ли бисте били уз жртве мартовског погрома или оне који су мартовски погром започели“.

Горе, с лева, В.Жигић, Б. Илић, М. Бошњак, иза Д.Дивјак