Удружење 6. личке дивизије, Београд

ОБЕЛЕЖЕН 04. ЈУЛ ДАН БОРЦА

У организацији ОО СУБНОР Савски Венац, код Споменика устанку обележен 04. јул 1941. године, Дан устанка, у Другом Светском рату. Наведеном обележавању, поред Делегација СУБНОР Београд, Делегација Удружења која негују традиције ослободилачких ратова Србије и грађана, присуствовао је и једини живи Народни Херој ПЕТАР МАТИЋ, којем се и овом приликом, у име Удружења али и у своје лично име ЗАХВАЉУЈЕМ! У име организатора скупу се обратила. пригодним речима, ОЛГА СТОИЉКОВИЋ ТРИФУНОВИЋ, председник/ца ОО СУБНОР Савски Венац!

Као део реализације Програма рада и активности Удружења за 2022. годину, односно реализације програма, „Ослободилачки ратови Србије – Култура сећања, који је подржан од стране града Београда, Секретаријата за соцвијалну заштиту, за период април 2022/март 2023. године, наведеној манифестацији је присуствовала и Делегација Удружења 6. Личке…… од 5 чланова, МИРЈАНА ЛАЛИЋ, ВЕСНА ЏУВЕРОВИЋ, НАТАША ТОДОРИЋ, МИРКО БОШЊАК и ВЕЉКО ЖИГИЋ!

Дан борца (мкд. Борец Ден; словен. Dan borcev) је био државни празник у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији и Савезној Републици Југославији, који се обележавао 4. јула.

Дан борца, који је називан и „празник устанка народа Југославије“, обележавао је годишњицу седнице Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Југославије, одржане 4. јула 1941. године у Београду, на којој је донета одлука о подизању оружаног устанка. Кућа у којој је одржана ова седница је после рата претворена у музеј „4. јули“.

Дан борца је за државни празник проглашен 26. априла 1956. године и обележавао се сваке године у читавој земљи. После распада СФР Југославије, постао је државни празник Савезне Републике Југославије, али се касније обележавао само у Србији, где је укинут 2001. године одлуком Владе Србије.

Празник се и данас, незванично, прославља у организацији Савеза удружења бораца народноослободилачког рата (СУБНОР).

Седница Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Југославије на којој је донета одлука о отпочињању устанка одржана је 4. јула 1941. године у вили Владислава Рибникара, на Дедињу. Седници су присуствовали – генерални секретар КПЈ Јосип Броз Тито, као и чланови Централног комитета: Александар Ранковић, Милован Ђилас, Иво Лола Рибар, Светозар Вукмановић и Сретен Жујовић (као један од учесника ове седнице, у појединој литератури наводи се и Иван Милутиновић, такође члан ЦК КПЈ, али према сведочењима учесника седнице Светозара Вукмановића и Милована Ђиласа, као и хроничара Владимира Дедијера он из непознатих разлога није присуствовао седници). Поред њих у кући су се током заседања налазили Владислав Рибникар, његова супруга Јара и књижевник Владимир Дедијер. Они су током заседања чували стражу испред и око куће.

Седницом је руководио Јосип Броз Тито и на њој је анализирана ситуација у земљи и свету, а посебно ситуација на Источном фронту. Потом је донета одлука да се са саботажа и диверзија пређе на општи народни устанак, а да партизански рат буде основна форма развијања устанка. Поред ове одлуке донете су још одлуке:

  • да се формира Штаб партизанских одреда Србије са Сретеном Жујовићем на челу;
  • да се са изванредним овлашћењима ЦК КПЈ у Босну и Херцеговину упути Светозар Вукмановића, а у Црну Гору Милован Ђилас;
  • да се при ЦК КП Хрватске формира Оперативно партијско руководство на челу са Владом Поповићем;
  • да се изванредна овлашћења ЦК КПЈ дају Едварду Кардељу, који се налази у Словенији;
  • да раније организоване ударне групе и већи број чланова КПЈ изађу на терен и организују партизанске одреде;
  • да се у партизанским одредима поставе политички комесари, као представници Партије;
  • да се покрене Билтен Главног штаба НОП одреда Југославије

На крају седнице донета је одлука да се народима Југославије упути проглас с позивом на устанак. Проглас је написао Иво Лола Рибар и он је 12. јула штампан у илегалној штампарији ЦК КПЈ на Бањичком венцу у Београду и потом упућен у све крајеве земље. Између осталог у Прогласу је стајало:

Народи Југославије – Срби, Хрвати, Словенци, Црногорци, Македонци и други! … Ви сте били побеђени у рату, али нисте покорени. Славне традиције борбе за правду и слободу ваших дедова не смеју бити заборављене. Сада је време да покажете да сте достојни потомци својих предака. Сада је време, сада је куцнуо час, да се дигнете сви као један, у бој против окупатора и њихових домаћих слугу, крвника наших народа. Не презајте ни пред каквим терором непријатеља. На терор одговарајте масовним ударом по најосетљивијим тачкама фашистичких окупаторских бандита. Уништавајте све – све што користи фашистичким освајачима. Не дозволимо да наше железнице превозе ратни материјал и друга средства која служе фашистичким хордама у њиховој борби против Совјетског Савеза. Створимо од наше земље неосвојиву тврђаву за фашистичке освајаче!

С лева, В.Џуверовић, Н.Тодорић, В.Жигић, М.Бошњак и М.Лалић

С лева, МИРЈАНА ЛАЛИЋ, МИРКО БОШЊАК и НАТАША ТОДОРИЋ, полажу венац