
СРБ, 27. ЈУЛА 1941./27. ЈУЛА 2022. ГОДИНЕ
Поводом 81. годишњице подизања устанка у Србу у том је мјесту одржан пригодни програм у организацији Српског народног вијећа (СНВ), у којем је учествовала и Делегација Удружења, од 7 чланова, ЖЕЉКО БУРСАЋ, ДРАГОМИР ПАВКОВИЋ, БОРИСЛАВ ОБРАДОВИЋ, МИРОСЛАВ ЗАВИШИЋ, АНЂЕЛКО БУРСАЋ, РАДОСЛАВ ШПИРИЋ и ЧУДЕ ЂОРЂЕ. Прије средишње свечаности и говора, покрај споменика устаницима одана је почаст Далматинцима палим у ослобађању тог мјеста 1945. године.
Окупљенима су се након полагања вијенаца обратили саборски заступник и предсједник СНВ-а Милорад Пуповац, бивши предсједник Републике Хрватске Стјепан Месић, предсједник Савеза антифашистичких бораца и антифашиста (САБА РХ) Фрањо Хабулин, предсједник Удруге ветерана Домовинског рата и антифашиста (ВеДРА) Ранко Бритвић и доначелник Опћине Грачац Небојша Рађеновић.
Пуповац је поручио да је у Србу прије 81 годину тамошњи народ устао против злочиначког режима који је почео проводити праксу истребљења најприје српског, жидовског и ромског народа, а онда и свих који су се њиховој пракси супротстављали.
У Србу је запаљена искра која се претворила у пламен који се није гасио до године и та чињеница чини разлику у односу на друге устанке. Обичним сељацима и обичном народу, Србима и Хрватима, придружили су се потом други проширујући побједнички поход одавде до Сутјеске, Истре и Словеније. Створили су братство по оружју, јер су бранили животе и слободу од оних чији је једини циљ био да истријебе, тлаче и окупирају – поручио је Пуповац, додајући да почетни пламен не би заживио и опстао без антифашистичког братства у којем су комунисти били од пресудне важности.
Гријеше они који ово не желе виђети или чути, још више они који виде и чују, а боје се то чути. Не бих хтио бити у њиховој кожи, јер је то кожа страха и неслободе – додао је.
Истакнуо је да гријеше они који политике сјећања у Хрватској и Србији претварају у нова политичка ратовања и продубљивање јаза између два народа.
Почетни пламен не би заживио и опстао без антифашистичког братства у којем су комунисти били од пресудне важности, рекао је Пуповац.
Гријеше посебно зато што се понашају као да је оно што су Хрвати и Срби радили заједно 200 година било погрешно и да Хрвати и Срби никада више неће требати једни друге низашто. Нитко не може рећи колико ће требати, али сигуран сам да осјећамо да се већ данас требају – поручио је те истакнуо да је кршћанска, морална, антифашистичка и људска задаћа сјетити се недужних цивила у Боричевцу које су устаници из освете побили, као и убојства многобројне обитељи Ивезић.
Нису смјели, нити требали то учинити. Нека је слава устаницима, нека је вјечни пламен недужним жртвама, било с устаничке, српске или хрватске стране – закључио је.
Бивши предсједник Месић рекао је да није довољно само одати пијетет жртвама које су међу првима осјетиле што су то национализам, фашизам и усташтво. Окривио је власт за несналажење око поборника усташтва у сувременој Хрватској и додао да види проблем у школству у којем се криво тумачи повијест. Осврнуо се и на просвједнике, предвођене Драженом Келеминцем, који су приведени прије неколико дана због ремећења јавног реда и мира.
Тко плаћа ове нераднике и пробисвијете који долазе реметити мир нама који се клањамо онима који су нас задужили? Власт се не може договорити хоће ли се забранити усташки поздрав „За дом спремни“, иако су под њим убијене тисуће људи. Зар ту треба некакво ново истраживање? Све је то јасно – рекао је и питао када ћемо дочекати да у Србу говоримо мало веселије.
Знате када? Када ова власт схвати да се мора одупријети онима који желе поновно лансирати фашистичке идеје. Одговорни су они који то дозвољавају и финанцирају – одговорио је Месић. Ова власт мора схватити да се мора одупријети онима који желе поновно лансирати фашистичке идеје, а не да их дозвољавају и финанцирају, истакнуо је Месић
Предсједник САБА РХ, Фрањо Хабулин, такођер је позвао на искорак који би хрватском друштву омогућио извлачење из раља ревизионизма.
Трагично је да након толико времена откако је покренут устанак у Србу и опћи устанак у Хрватској треба објашњавати што се догодило. Ово није био четнички устанак, него почетак оружане борбе свих слободољубивих људи у Хрватској против нацифашистичке окупације и усташа који су жељели реализирати злочиначке планове о етнички чистој Хрватској – казао је Хабулин. Подсјетио је да тада нигдје у Европи није било људи попут оних који су били окупљени у Комунистичкој партији, предвођеној Титом, како би се одупрли нацизму и повели народ у свијетлу будућност. Савремена Хрватска, казао је, благонаклоно се односи према ревизионистима, док побједници немају мјеста у јавном простору који заслужују.
Нисмо се помакнули у рјешавању питања о усташком поздраву, али смо отишли корак даље кад је у питању затирање истине о прошлости па се одржавају симпозији о троструком логору Јасеновац с циљем етаблирања лажи о логору који је тобоже постојао након Другог свјетског рата – нагласио је Хабулин и изразио жељу да идеали правде и истине, које су проносили борци НОБ-а, постану симболи данашње државе.
Ранко Бритвић подсјетио је да су на овом подручју Далматинци гинули с личком браћом и изразио забринутост због чињенице да се у „јуначкој Лици“ задњих година „похрањују посмртни остаци усташких официра као неких хероја, уз све почасти и хрватску химну те религијске великане којих данас нема овђе“.
Ја, хрватски бранитељ, овдје вам изјављујем да ћемо, док будемо живи, долазити овдје и бити поносни што можемо допринијети прослави нечег часног и поштеног, нечег што је величало храброст човјека с вилама, мајке која је пекла крух, дјеце која су била убијана.
Смрт фашизму, слобода народу! – закључио је Бритвић.
Небојша Рађеновић захвалио је свима који су обиљежили Дан устанка.
Ако је икоме јасно колико је тешко обиљежавати прославу борбе против сила Осовине и усташког режима, онда је то нама Личанима и Личанкама који вас дочекујемо сваке године. Утолико је ваш долазак важан и велик. Дођите и друге дане. Врата ће увијек бити отворена – позвао је Рађеновић.

ДЕЛЕГАЦИЈА УДРУЖЕЊА, У НАРОДНИМ НОШЊАМА, ПРЕ И НАКОН ЦЕРЕМОНИЈЕ ПОЛАГАЊА ВЕНАЦА, КОД СПОМЕНИКА УСТАНКУ, У СРБУ


У Личкој Калдрми, на Споменик погинулим борцима НОР-а, положен је венац и одата заслужена почаст