
ОБЕЛЕЖЕНА ГОДИШЊИЦА ОСЛОБОЂЕЊА ЗЕМУНА, У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ!
…. Без обзира на све учесталије нападе, измишљотине и лажи, у вези са „ЛЕГЕНДАРНОМ“ 6. ЛИЧКОМ ДИВИЗИЈОМ и њеним борцима, по ко зна који пут њихови потомци, чланови Удружења, су показали и доказали да су достојни својих предака и њихове антифашистичке идеје и да ће с поносом, увијек и на сваком мијесту, заговарати и поштовати улогу и значај НОР-а 1941/45., 6. Личке дивизије и антифашизма, у цијелини!
Полагањем венаца на споменик палим у народној револуцији 1941 – 1945. године, 21. октобра је обележена 78-годишњица ослобођења Земуна, у 2. Светском рату!
Пошту ослободиоцима, борцима Народноослободилачког рата и жртвама фашистичког терора, одали су чланови Већа Градске општине Земун Драган Матијевић и Иван Морић. Венце су положиле и одале почастбројне делегације бораца и потомака, пензионера и удружења, међу којима и Делегација Удружења бораца, потомака и поштовалаца НОР-а, 6. Личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“ и 35. Личке ударне дивизије, од 6 чланова, а коју су чинили, СЛАВИЦА ДРАГАШ МАРУНИЋ, ЖЕЉКО БУРСАЋ, ДРАГОМИР ПАВКОВИЋ, МИЛАН МИЋА ДЕСНИЦА, МИЛАН ТИШМА и МИЛЕНКО ШКУНДРИЋ!
У име Удружења, венац су положили и одали почаст, чланови Делегације, Жељко Бурсаћ, који се у име Удружења пригодним речима обратио присутнима, Драгомир Павковић и Милан Мића Десница!
После минута ћутања жртвама фашистичког терора, о бици за Београд и Земун говорио је секретар СКОЈ-а Милош Каравезић, а пригодан свечарски програм извели су ученици Oсновне школе ”Светозар Милетић”.
Након што је 20. октобра 1944. године ослобођен Београд, јединице НОВ Југославије, 6. Личке (Прва Личка пролетерска НОУ бригада) и 1. пролетерске дивизије (13. пролетерска НОУ бригада „Раде Кончар“) и јединица Црвене армије (73. Гардијска стрељачка дивизија), су наредног дана прешле Савски мост и у тешким борбама сломили отпор непријатеља и то првенствено на аеродрому и железничкој станици и ушле у Земун. Претходно је у ноћи између 21. и 22. октобра, ослобођена Бежанија.
Након тога ослобођена су и места: Бановци, Пазовa и Добановци, a 23. октобра и Батајница, да би 6. Личка дивизија наставила пут Сремског фронта!
У току двонедељне Београдске операције на олтар слободе животе је положило око три хиљаде бораца и грађана и близу хиљаду припадника Црвене армије.
Земун са околним насељима је за непуне четири године рата положио огромне жртве и дао на десетине народних хероја, а Марија Бурсаћ и Соња Маринковић проглашене су за прве жене хероје након завршетка Другог светског рата.
Београдска операција представља једну од највећих и најзначајнијих битака на Балкану у Другом светском рату. Здружене јединице Народноослободилачке војске и Црвене армије, у тешким борбама од 12. до 20. октобра 1944. године, ослободиле су Београд и велики део Србије. Београдском офанзивом окончана је 1.287 дана дуга немачка окупација Београда, а у ослобађању главног града погинуло је више хиљада бораца и цивила, међу којима и 243 погинулих и 76 несталих бораца (на гробљу ослободилаца Београда 1944. сахрањено је 122 борца, са именом и презименом и 27 „непознатих“, а остали ко зна где у Београду и околним местима) 6. Личке дивизије!
У Београду, 22.10.2022. године!
Извештај припремио: ВЕЉКО ЖИГИЋ

6. ЛИЧКА ДИВИЗИЈА, НАПУСТА ОСЛОБОЂЕНИ ЗЕМУН И КРЕЋЕ ПУТ БАТАЈНИЦЕ…… СРЕМА И СРЕМСКОГ ФРОНТА


Горе, с лева, Драгомир Павковић, Миленко Шкундрић, Жељко Бурсаћ, Милан Тишма и Милан Мића Десница, доле, Ж.Бурсаћ, Д.-Павковић и М.Десница, током полагања венаца


У име Удружења присутнима се пригодним речима обрати Жељко Бурсаћ, члан УО