
ОБЕЛЕЖЕН Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма
На позив организатора, Одборa Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, поводом наведеног обележавања, дана 9. новембра 2022. Године, од 20:00 часова, одржана је комеморативну свечаност у Народно позориште у Београду, којој је присуствовала и Делегација Удружења од 4 члана и то, МИЛИЦА И НАТАША ТОДОРИЋ, БРАНКА МОСУРОВИЋ И МИРКО БОШЊАК (присутни су били и МАРИЈА И РАДОВАН ОБРАДОВИЋ, чланови Удружења, али овог пута не и чланови наведене Делегације)!
Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма обележава се данас широм света, као сећање на овај датум и „Кристалну ноћ“, када је 1938. године извршен велики прогон Јевреја у нацистичкој Немачкој.
Насиље које се догодило на немачким улицама и трговима 9. новембра 1938. године означило је почетак државно организованог, правно легитимисаног и јавно подржаног прогона Јевреја који је завршен убиством шест милиона недужних мушкараца, жена и деце. Тај догађај, познат као „Кристална ноћ“, сматра се симболичним почетком Холокауста и обележава се као Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма.
У „Кристалној ноћи“, или како се још назива „Ноћи погрома“, немачки нацисти су разорили, уништили и опљачкали безбројне јеврејске радње, предузећа и институције. Између осталог запаљено је више од хиљаду синагога, потпуно је разорено више од седам хиљада јеврејских предузећа, као и бројни јеврејски домови, болнице, школе и друге институције.
Током необузданог насиља које је уживало широку подршку свих сегмената нацистичких власти, али и обичних грађана, убијена је најмање 91 особа јеврејског порекла, а око 30 хиљада је одведено у концентрационе логоре.
Сећање на Кристалну ноћ представља нашу трајну моралну, политичку и друштвену одговорност и зато Србија институционално учествује и подржава активности којима се чува сећање на жртве Холокауста и геноцида, и у образовном систему, и процесом враћања имовине жртвама Холокауста.
„Србија је доследно заклети непријатељ свих идеологија мржње, расизма, шовинизма, антисемитизма, ксенофобије, сваког облика неофашизма и неонацизма“, поручио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић поводом обележавања Међународног дана борбе против фашизма и антисемитизма, на Меморијалном концерту у Народном позоришту.
Министар Селаковић истакао је да обележавајући овај дан, Србија негује културу сећања и одаје почаст жртвама најмонструозније идеологије у светској историји, као и да подсећањем на зло које се догодило у прошлости, утиче на то да се оно више никада никоме не понови.
„Борба против идеологија мржње, као узрока, и сећање на жртве таквих идеологија, као последице, је наша трајна морална, политичка и друштвена одговорност. Ми, нажалост, не можемо да оживимо жртве фашизма и нацизма, не можемо да исправимо оно што се догодило у Европи тридесетих и четрдесетих година прошлог века, али можемо да спречимо да се тако нешто икада и икоме понови“, нагласио је Селаковић.
Министар је истакао да смо и данас сведоци једне анахроне и ретроградне идеологије мржње, која дуже од две деценије настоји да потре и уништи све оно што је другачије, а која се дешава у нашој аутономној покрајини Косово и Метохија. Он је овом приликом упутио сународницима и суграђанима на КиМ-у поруку охрабрења и подршке у мирној и демократској борби за заштиту права на постојање.
Како је навео, Србија неће дозволити себи да реактивно, одговарајући на једну идеологију мржње, и сама постане затрована мржњом. Селаковић је истакао да је Србија, предвођена председником Александром Вучићем, држава која иде напред, поносна на сопствену слободарску и антифашистичку традицију и идентитет и да својим понашањем данас, као и у Другом светском рату, сведочи да су њене основне вредности слобода и правда, као једини одржив темељи истинског патриотизма.
„Србија је држава која се доследно залаже за мир и дијалог међу народима, како на Балкану, тако и у Европи и у свету и биће у првим редовима борбе против свих облика политичког екстремизма.
Као држава будућности, кроз образовање и културу, кроз снажну афирмацију цивилизацијских, политичких и моралних вредности антифашистичке борбе, кроз историографију и културу сећања, Србија ће остати одана и својим демократским вредностима и својој традицији“, нагласио је Селаковић.


Горе, с лева, НАТАША ТОДОРИЋ, МИРКО БОШЊАК и МИЛЦА ТОДОРИЋ, доле, с десна, БРАНКА МОСУРОВИЋ, М. и Н. Тодорић, М.БОШЊАК, МАРИЈА И РАДОВАН ОБРАДОВИЋ


Заједничка фотографија дела присутних Делегација Удружења (6. и 35. Личке дивизије, М.Бошњак, М. и Н.Тодорић и ратова 1912/1920. Слободанка Беговић, уједно члан и Удружења 6. и 35. Личке дивизије)) СУБНОР-а, на свим нивоима (М. и Р.Обрадовић, уједно и чланови Удружења 6. и 35. Личке дивизије, Славка Солар, Сонја Ковачевић) и других