УДРУЖЕЊЕ СУБНОР НОВИ БЕОГРАД – ЈАВНИ СКУП -ТРИБИНА, НА ТЕМУ „АФЖ, 80 ГОДИНА ПОСЛЕ“!
Овим путем и на овај начин, још једном, желим да се захвалим, у име Удружења 6. и 35. Личке и у своје лично име, на позиву и учешћу у организованој свечаности посвећену јубилеју АФЖ-а (Антифашистички фронт жена), организатору, Удружењу бораца НОР-а Нови Београд и његовим партнерским организацијама, у реализацији пројекта, „Култура сећања Новобеограђана“, Удружењу војних пензионера, Покрету социјалиста, Удружењу „Стара Бежанија“, СКОЈ-у и Извиђачком одреду „Пантер“, што су нам омогућили, не само да присуствујемо већ и да у истој узмемо и активно учешће у наведеној свечаности (ВЕЉКО ЖИГИЋ је, у оквиру свог обраћања, као аутор Брошуре, „АФЖ – од мита до заборава“, о истој, о 06.12.1942. цодине, Дану формирања АФЖ-а – 80 година после, али и о првој партизанској женској чети, о 6. Личкој дивизији, о Удружењу чији је председник и заступник и другим, укратко упознао присутне).
И на крају, ако неко сумња у рад и активности наведених, првенствено у рад председника Удружења СУБНОР Нови Београд, РАНКА СПАЛЕВИЋА и његових сарадника, нека присуствује барем једној од многобројних активности у реализацији наведеног пројекта и све сумње ће да нестану, због чега је и договорена интензивнија сарадња наведених и Удружења 6. и 35. Личке…… а све у вези неговања КУЛТУРЕ СЕЋАЊА!
У спомен знаним и незнаним јунакињама– борцима за боље сутра, за слободу, равноправност, једнакост и јединство свих грађанки и грађана Југославије, првенствено
ЖЕНАМА – БОРЦИМА НОР-а и 6. Личке дивизије, јуначком народу поносне Лике и њеним
непребројаним жртвама НОР- а, 1941/45. године, поводом 80 година од 25. августа 1942. године
– Дана формирања ПРВЕ ЖЕНСКЕ ПАРТИЗАНСКЕ ЧЕТЕ, као и 80
година од 06. децембра 1942. године
– Дана формирања АФЖ- а, поручујемо:
ЊИХОВА ДЕЛА СУ БЕСМРТНА
– НИКАДА ИХ НЕЋЕМО ЗАБОРАВИТИ
„Југословенским женама нико није поклонио равноправност већ су оне својим учешћем у народноослободилачкој борби, и то масовним учешћем – са оружјем у руци, избориле.“
Антифашистички фронт жена (АФЖ) основан је 06.12.1942. године у Босанском Петровцу, а (само)укинут септембра 1953. године у Београду. Био је то најмасовнији покрет жена на нашим просторима и шире, који је на изванредан начин допринeо борби против фашизма, општој равноправности жена, али и слободи и еманипацији југословенског друштва у целини. Својим учешћем у Народноослободилачкој борби жене су избориле легитимитет највеће револуцијске тековине, а то је равноправност. Године 1945. у Уставу нове Југославије стајало је: “Жене су равноправне са мушкарцима у свим подручјима државног, привредног и друштвено-политичког живота (…) За једнак рад жене имају право на једнаку плату као и мушкарци и уживају посебну заштиту у радном односу. Држава нарочито штити интересе мајке и детета оснивањем породилишта, дечијих домова и обданишта и право мајке на плаћени допуст прије и после порођаја.” Након рата АФЖ се ангажовао на обнови ратом разрушене земље, посебно на решавању здравствених, социјалних и културних питања. Нарочито је био значајан њихов културно – просветни рад, унутар којег су се организовале масовне акције описмењавања, као и ангажман на освештавању и укључивању жена у образовни, политички и економски систем. Антифашистички фронт жена временом је израстао у снажан друштвено-политички фактор социјалистичке Југославије. Ипак, 1953. године, одлуком Народног фронта, дошло је до његовог укидања. Са АФЖ-ом престаје и еманципаторско и уједињено деловање жена на простору бивше Југославије.