Удружење 6. личке дивизије, Београд

„Тријеспета јабуко и грожђе, чувај Лику док Шеста не дође“

Тридесет пета личка дивизија формирана је (30. јануара 1944.) на нешто друкчији начин него већина осталих дивизија НОВ. Само једна њена бригада (Прва) поникла је директно из Личког партизанског одреда. Остале бригаде доведене су из суседних подручја, да би се попунила оперативна празнина на подручју Лике, која је настала одласком 6. личке дивизије у састав 1. пролетерског корпуса, у Босну.

 

ИЗВЕШТАЈ

са СВЕЧАНЕ СЕДНИЦЕ, Удружења бораца, потомала и поштовалаца НОР-а, 6.Личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“ и 35.Личке ударне дивизије (у даљем: Удружење), као део реализације програма, „Они што хоће да што прије забораве – спремни су да понове, чију реализацију је подржао град Београд, Секретаријат за социјалну заштиту, за период реализације, април 2022/ март 2023. године, која је одржана поводом обележавања 30. јануара 1944. године, Дана формирања 35. Личке дивизије, 11. фебруара 2023. године у Дому РВИ Београда , Савски трг 9. у Сали на 4. спрату, са почетком у 12.30 часова, пред више од 30 присутних чланова удружења и „гостију“, представника истих или сличних удружења, завичајних клубова, одбора, Секција ратних јединица и других.

 

ИЗВОД ИЗ РЕФЕРАТА О 35. ЛИЧКОЈ НОУ ДИВИЗИЈИ, КОЈИ ЈЕ ПРИПРЕМИО ВЕЉКО ЖИГИЋ

Свима Вама присутнима, у име Удружења, али и у своје лично име, желим да се захвалим на одазиву, упућеном Вам позиву, да својим присуством увеличате наведени Свечани скуп, који је део реализације Програма „Они што хоће да што прије забораве – спремни су да понове“, чију реализацију је, за период април 2022/март 2023. године, подржао град Београд, Секретаријат за социјалну заштиту, којем се и овом приликом, од срца, захваљујем. Уједно све Вас овде присутне, а ипак првенствено борце НОР-а, најтоплије поздрављам и желим Вам да се током целог наведеног догађаја, осећате пријатно и опуштено, уз заједничку поруку, надам се свих нас, „О КАКО ЈЕ ЛЕПО БИТИ АНТИФАШИСТА“ и „СМРТ ФАШИЗМУ“!

Антифашизам није идеолошко, нити политичко уверење, већ дубоко људско опредељење за мир и слободу, а против национализма, мржње и расизма. Највећа тековина антифашистичке борбе је победа у Другом светском рату и то над највећим злом у историји човечанства, фашистичком и уједно нацистичком Немачком и њеним савезницима, која је негирала саму идеју слободе и човечности. У основи антифашизам је хуманистичка идеја, која заговара бескомпромисан отпор злу и неправди. Иако је фашизам побеђен у Другом светском рату, идеологија фашиста и нациста није престала да живи. Данас у Европи и у „региону“ постоје јаки десничарски и националистички покрети. Чак и неки који себе називају „историчарима“ настоје да умање улогу и значај партизанског покрета и партизанаских јединица НОВ Југославије, у победи над фашизмом, а зашто? О томе неком другом приликом!

 

ВЕЋИ ДЕО РЕФЕРАТА ЈЕ ПРИПРЕМЉЕН НА ОСНОВУ КЊИГЕ ПЕТРА КЛЕУТА: 35.ЛИЧКА ДИВИЗИЈА“, Војно издавачки завод, Београд 1970. године, али су коришћени текстови и из других Књига, првенствено о Лици и НОР-у, 1941/45. године, о 6. и 35. Личкој дивизији, о њиховом ратном путу, о сећањима бораца НОР-а, првенствено бораца Лике, итд. итд.

Лика и Личани су првих дана новембра 1943. године доживели догађај, који је за њих био знак великог признања, али их је ипак уједно растужио и забринуо. Шеста личка ударна дивизија, као елитна јединица НОВ, ушла је тих дана у састав 1. пролетерског корпуса и за цео период, до завршетка рата, растала се од своје Лике у којој је поникла, расла и прекалила се у многобројним борбама, вољена и родитељски збрињавана од целог становништва овог и околних крајева, Баније и Кордуна и Цазинске крајине. Бригаде 6. дивизије предале су од 2. до 5. новембра 1943. године, своје борбене положаје у Лици другим партизанским јединицама. Шеста дивизија била је 7. новембра прикупљена на простору Средња гора — Ондић — Пољицe, oдакле је 8. и 9. новембра прешла у рејон Срба, да би затим око 12. новембра продужила према Бугојну, у састав 1. пролетерског корпуса, у чијем саставу је, преко Босне и Црне Горе, наставила пут Србије..

С обзиром да су Лика, Горски котар и Истра чинили једну целину не само у географском него и у оперативно-стратегијском смислу, Врховни штаб НОВЈ наредио је да се на том простору формира 11. корпус НОВЈ, а од јединица Оперативног штаба за Лику, да се формира 35. дивизија НОВЈ. Тако су у састав новог корпуса ушли: 13. приморско-горанска дивизија, 35. личка дивизија и јединице Оперативног штаба за Истру (од којих је у августу 1944. формирана 43. дивизија НОВЈ). Оперативни штаб за Лику преименован је у штаб 35. дивизије (командант Петар Клеут, политкомесар Миливој Рукавина, начелник штаба Владимир Слободанинов). Органске јединице Оперативног штаба за Лику ушле су у састав дивизије без икаквих промена (1. и 2. бригада, Лички ПО, артиљеријски дивизион, батаљон »Плави Јадран« и приштапске јединице), а 7. бригада 19. дивизије и 1. батаљон Плашчанског одреда и даље су остали у оперативном погледу потчињени штабу 35. дивизије. Формирање дивизије наредио је Главни штаб НОВ и ПО Хрватске наредбом од 30. јануара 1944. годine! …………………

 

 

Извештај припремио:

ВЕЉКО ЖИГИЋ

30.01.1944./11.02.2023.