Удружење 6. личке дивизије, Београд

Дводневна ПОСЕТА ДРВАРУ – Обележавање 25.05.1944. „ДЕСНТА НА ДРВАР“!

БЕОГРАД – (ПРЕКО БиХ) – ДРВАР – (ПРЕКО Р.Х.) БЕОГРАД. Полазак 24.05.2023. године, у 07:00 часова, испред ПТТ бр. 6. Савска улица! Ноћење у хотелу „ДРВАР“ 24/25.05.2023. године! ПРЕВОЗНИК „НЕДАЛ ПРЕВОЗ“ Д.О.О. Београд, возило комби 8 + 1 возач: ВЛАДА, 063-71 07 612! Навратити на пумпу, иза Сава центра – преузети ловоров венац (Р.Зорица). Цвећарка Јелена: 060 33 44 693.Повратак 25. маја, преко Р.Хрватске, у касним вечерњим часовима!

СПИСАК ПУТНИКА:

  1. НЕНАД СИМИЋ – ВОЂА ПУТА – 064 86 16 113
  2. РАДОВАН ЗОРИЦА – Заменик вође пута – 065 35 72 157
  3. МИЛИЦА ТОДОРИЋ – 064 29 17 090
  4. ЂУКИЋ БОГДАН – 065 21 02 093
  5. МИРКО БОШЊАК – 064 13 24 561
  6. ОЛГИЦА ТРИФУНОВИЋ СТОИЉКОВИЋ – 064 28 96 537
  7. МИРЈАНА ЖИКИЋ – 065 24 36 370

ПЛАН и ПРОГРАМ ПУТОВАЊА И ПОСЕТЕ, УДРУЖЕЊА 6. И 35. ЛИЧКЕ ДИВИЗИЈЕ И СЕКЦИЈЕ ПРВЕ ПРОЛЕТЕРСКЕ НОУ БРИГАДЕ – ДРВАР – 24/25.МАЈ 2023. године

Поштујући традицију обележавања значајних датума из НОБ-а, Удружење бораца, потомака и поштовалаца НОР-а, 6. Личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“ и 35. Личке ударне дивизије и Секција бораца, потомака и поштовалаца Прве пролетерске народноослободилачке ударне бригаде добили су позив Општине Дрвар да присуствују обележавању 79. годишњице Десанта на Дрвар – (25.05.1944 – 25.05.2023.)

СРЕДА 24.МАЈ 2023.године

Полазак из Београда у 7:00 часова – Пошта 6, Савски трг, код железничке станице

11 часова – Бјељина – Посета Етно – села „Станишић“

14 часова – Пауза за ручак (појединачно плаћање, по избору )

18 часова – Долазак у Дрвар, смештај и вечера, у хотелу „Дрвар“

 

ЧЕТВРТАК 25.МАЈ 2023.године

09:00 – 09:30 – Општина ДРВАР – Пријем код начелнице општине, ДУШИЦЕ РУНИЋ. Кратак разговор уз обострану размену пригодних поклона

–    ПО ПРОГРАМУ ОБЕЛЕЖАВАЊА:

10:30 часова – ДОЧЕК ГОСТИЈУ – Окупљање делегација на платоу код порушеног Споменика жртвама фашистичког терора

11:00 часова – Полагање венаца

11:30 часова – ШТАФЕТА МЛАДОСТИ

12:00 часова – КУЛТУРНО УМЕТНИЧКИ ПРОГРАМ

Око 14 часова – Ручак ( Оштрељ ) и преко Р.Хрватске, полазак за Београд

Долазак у Београд у касним вечерњим часовима.

Евентуалне измене програма одређује организатор.

 

25.05.1944/25.05.2023. – ОБИЉЕЖЕНО 79 ГОДИНА ОД ДЕСАНТА НА ДРВАР

У организацији Општине Дрвар и ЈУ „Центар за културу и спорт“ данас је обиљежена 79. годишњица слома фашистичког десанта на Дрвар. Прије званичног дијела обиљежавања, начелница општине Дрвар, ДУШИЦА РУНИЋ, примила је Делегацију Удружења 6. и 35. Личке дивизије и Секцију ратне јединице 1. пролетерске НОУ бригаде, којом приликом се захвалила на доласку и зажелила им, у име општине Дрвар, али и у своје лично име, угодан и пријатан боравак у Дрвару. Том приликом је секретар Удружења, РАДОВАН ЗОРИЦА, начелници Рунић, у име Удружења уручио пригодан поклом и захвалио се на пријему!

 

Обиљежавање овог великог датума из богате антифашистичке прошлости Дрвара почело је полагањем вијенаца и цвијећа на остатке порушеног Споменика жртвама фашистичког терора из Другог свјетског рата.

 

Вијенце су положиле делегације општина Дрвар Источни Дрвар и Босанско Грахово, организације које његују традиције НОБ из свих крајева бивше Југославије, Међу којима и Делегације Удружења 6. и 35. Личке и Прве пролетерске НОУ бригаде, из Београда, као и представници политичких странака. У име Удружења вијенац су положили и одали почаст, МИРКО БОШЊАК, БОГДАН ЂУКИЋ и РАДОВАН ЗОРИЦА!

 

Ученици Средње школе Дрвар носили су штафету младости до Спомен-комплекса „25. мај“ која је предата предсједници СУБНОРА-а Савски Венац Олги Стоиљковић Трифуновић, а затим је Невена Дроњак, ученица средње школе одржала историјски час и евоцирала успомене на херојску борбу наших грађана.

 

Предсједник СУБНОРА БиХ Сеад Ђулић, испред удружења, уручио је начелници општине Дрвар Душици Рунић захвалницу за несебичну помоћ, подршку и ангажман у његовању антифашистичког наслијеђа Дрвара, нашег народа и наше домовине.

 

Због проглашења дана жалости у Федерацији БиХ ове године изостао је културно- умјетнички програм.

 

ЗАХВАЉУЈУЋИ ПРЕДУЗЕЋУ ХГП НОВИ САД И МИЛОШУ ТРАВИЦИ, ЧЛАНУ УДРУЖЕЊА, КОЈИ ЈЕ ДОНИРАО СРЕДСТВА ЗА ПОКРИЋЕ ТРОШКОВА ПРЕВОЗА (НАЈАМ КОМБИ ВОЗИЛА), ПЛАН И ПРОГРАМ ПУТОВАЊА И ПОСЕТЕ ДРВАРУ, У ПОТПУНОСТИ РЕАЛИЗОВАН, УЗ НАПОМЕНУ ДА ЈЕ ЗА НАВЕДЕНЕ ДЕЛЕГАЦИЈЕ, ОРГАНИЗОВАН ПРИЈЕМ, КОД НАЧЕЛНИЦЕ ОПШТИНЕ ДРВАР, ДУШИЦЕ РУНИЋ, КОЈОЈ СЕ И ОВИМ ПУТЕМ ЗАХВАЉУЈЕМО И ТО ПРВЕНСТВЕНО НА СРДАЧНОМ И ТОПЛОМ ПРИЈЕМУ!

С лева, Н.Симић, М.Жикић, Р.Зорица, О.Т,Стојиљковић, Б.Ђукић, М.Тодорић и М.Бошњак, у предаху путовања

С лева, Богдан Ђукић, Мирјана Жикић, Радован Зорица, Душица Рунић, начелница општине Дрвар, Ненад Симић, Олга Трифуновић Стоиљковић, Мирко Бошњак и Милица Тодорић, на пријему у општини Дрвар

С лева, М.Бошњак, Р.Зорица и Б.Ђукић, током церемоније полагања венаца

„КАД ЈЕ БИЛА БОРБА КОД ДРВАРА 6. ЛИЧКА СПАСИЛА МАРШАЛА“

Десант на Дрвар, или операција „Коњићев скок“, смишљена је у Врњачкој Бањи у тадашњој вили „Туркуловић“, чија је власница била Мирослава Туркуловићса циљем да се зароби Јосип Броз Тито и да се уклони вођство партизанског покрета у Југославији. Ваздушни десант је обављен 25.05.1944. године.

У тадашњој вили „Туркуловић“, у којој се налазила и прва предратна стоматолошка ординација у Врњачкој Бањи или у хотелу „Променада“, како се данас зове, на поду се налази мозаик „Коњићев скок“, који представља вилиног коњица у води као симбол Врњачке Бање.

Немачка команда је 17. маја 1944. године, недељу дана пре Десанта на Дрвар, операцију назвала „Коњићев скок“, управо по мозаику који се налазио у вили у којој је лов на партизанског команданта Јосипа Броза Тита осмишљен.

  • Чувени Ото Скорцени, шеф Хитлерових специјалних снага, чији се одред борио буквално до последњег дана рата да сачува фирера, а који је у време десанта на Дрвар имао чин пуковника, управљао је операцијом „Коњићев скок“ из тадашње виле „Турку Не зна се тачно ко је операцији лова на Тита дао назив „Коњићев скок“, али се претпоставља да јој     је баш Скорцени кумовао. Асоцијација је могла бити падобрански десант јер се та јединица буквално ниоткуд убацила на Дрвар – прича за „Блиц“ Врњчанин Дане Станојчић.

Стоматолог Мирослава Туркуловић је у Врњачкој Бањи направила исти тип куће или виле налик оној коју су већ имали у Београду. У овој бањској вили живеле су две можда најлепше Врњчанке: Теодора – Дора и Афродита, а вила „Туркуловић“ се после Другог светског рата звала вила „Партизанка“.

  • Подове су украшавали мотивима који су подсећали на воду, по чему је Врњачка Бања и позната. Један од тих мотива је и извор, који је у реконструкцији хотела био уништен, па је касније извучен на главном шеталишту Променади, где и данас стоји. „Коњићев скок“ је исто тако настао, а Немци су га, ето, искористили да назову тако једну од највећих операција на Балкану – прича Станојчић.

ШТА ЈЕ БИЛА ОПЕРАЦИЈА „КОЊИЋЕВ СКОК“?

Немачко кодно име операције Десанта на Дрвар било је „Рöсселспрунг“ или „Коњићев скок“, а циљ је био да се падобранским јединицама нападне Врховни штаб у Дрвару и ухвати Тито, по могућности жив.

Око 900 падобранаца скупљених из разних СС јединица увежбаних на аеродрому у Краљеву почело је да се спушта на Дрвар 25. маја. Упркос релативно великом броју ангажованих јединица, операција није успела. Тито је с пратњом,припадницима руске и британске мисије при Врховном штабу, побегао Немцима пред носом.

За напад на Титов штаб команда Друге оклопне армије припремила је у строгој тајности падобранско-једриличарску десантну групу, и 7 нападних оклопно-моторизованих борбених група у гарнизонима који су окруживали Дрвар. Напад је почео у зору 25. маја тешким бомбардовањем Дрвара које је требало да растроји одбрану и непосредно после тога падобранско-једриличарским десантом на град. Истовремено су припремљене борбене групе кренуле у безобзиран пробој према Дрвару ради спајања са десантним снагама.

Врховни штаб НОВ и ПОЈ је у то време био сакривен у пећини изнад Дрвара. Представници Савезника Рендолф Черчил (син Винстона Черчила) и Евелин Во су такође били присутни. Немачки СС падобранци су се кренули према Титовој пећини, али су ушли у жесток окршај са припадницима Официрске школе и Пратећег батаљона Врховног штаба, који је резултовао великим жртвама са обе стране.

Противнапад Треће личке бригаде, која је око 11 сати пре подне стигла из Трубара, присилио је Немце на дефанзиву и омогућио извлачење Тита, чланова штаба и чланова разних установа. Трећа личка бригада сабила је десантне снаге на мали простор на Шобића главици и принудила их на упорну одбрану. Пред зору 26. маја напад Треће личке бригаде је обустављен, а током дана у град је ушла немачка борбена група из Срба и спојила се са остацима 500. СС батаљона.

Наредни дани протекли су у неизвесним и изненадним сусретним борбама немачких нападних група са бригадама у пратњи Врховног штаба. Тито са члановима штаба евакуисан је авионом 3. јуна са Гламочког поља, а немачка операција окончана је неуспехом 6. јуна.

Да би олакшали притисак немачких снага на снаге НОВЈ, Савезници су извели демонстрацију знатних поморских и ваздушних снага на мору у области Сплита, а 2. јуна на Брач је искрцан одред британских командоса заједно са деловима Прве далматинске бригаде.

Немачки губици су били 789 убијених, 929 рањених и 57 несталих. Немци су губитке партизана проценили на 6.240 мртвих заједно са заробљенима, укључујући и много цивилних жртава.

 

Ова операција представљала је тактички једну од најузбудљивијих и најспектакуларнијих операција у Другом светском рату, па је због тога обрађивана у историјским, мемоарским, књижевним и филмским делима, и постала симбол. На 60-годишњицу десанта, 25. јуна 2004, у пустињи Аризоне од стране љубитеља историје одиграна је реконструкција десанта.