Удружење 6. личке дивизије, Београд

ЈЕДНОДНЕВНА ПОСЕТА ВАЉЕВУ И УЧЕСТВОВАЊЕ У ОБЕЛЕЖАВАЊУ 15.09.1944. ГОДИНЕ, ДАНА ОСЛОБОЂЕЊА ВАЉЕВА, У 2. СВ. РАТУ

Наведена програмска активност реализоват ће се као део реализације Програма/пројекта, КО СМЕ И ХОЋЕ, ТАЈ И МОЖЕ , чију је реализацију подржао Секретаријат за социјалну заштиту градске управе града Београда, којег Удружење реализује самостално и реализације програма/пројекта ОСЛОБОДИЛАЧКИ РАТОВИ СРБИЈЕ – КУЛТУРА СЕЋАЊА“, чију је реализацију подржало Министарства рада……, којег Удружење реализује у партнерству са Удружењем бораца 8. Кордунашке дивизије и у сарадњи са Секцијом ратне јединице 1. пролетерске НОУ бригаде, а све то захваљујући додатном ангажовању чланова удружења, односно чланова Програмског Тима, задуженог за реализацију, не само наведене програмске активности, већ и за реализацију наведених Програма/пројекта, у целини!

 

СПИСАК КОРИСНИКА ПУТОВАЊА И ПОСЕТЕ

Београд – ВАЉЕВО – Београд. Полазак у 08:00 часова, стајалиште ГСП, Балканска ул. преко пута хотела „Београд“. Возило/Минибус 20 + 1 место, превозника „НЕДАЛ“ D.O.O. Београд Возач ЛАЛЕ!

 

  1. ВЕЉКО ЖИГИЋ – Вођа пута – Делегације
  2. ДУШАН ОПАЧИЋ – Заменик Вође пута – Делегације
  3. МАРИЈА ОБРАДОВИЋ
  4. ЈАСНА РАШЕТА
  5. АНА ПЕТРОВИЋ
  6. РАДОВАН ОБРАДОВИЋ
  7. ДРАГАНА СТОЈСАВЉЕВИЋ
  8. ТОМИСЛАВ ПАВЛОВИЋ
  9. БОГДАН ЂУКИЋ
  10. НЕНАД СИМИЋ
  11. БРАНКА МОСУРОВИЋ
  12. СЊЕЖАНА МИХАЈЛОВИЋ
  13. МИРА ДРАКУЛИЋ
  14. БИСЕРКА ЗДРАВКОВИЋ
  15. ДОБРИВОЈЕ СИМИЋ – БАРАЈЕВАЦ
  16. ЈАСМИНА ЈАКОБ – Серција 1. Пролетерске НОУ бригаде
  17. РАДОМИР МАНДИЋ –               – II –
  18. РАДОВАН ИГЊАТОВИЋ            – II –

ПРЕ ПОЧЕТКА ЗВАНИЧНОГ ДЕЛА ЦЕРЕМОНИЈ -Заједничка фотографија.

С лева, Б.Ђукић, Р.Обрадовић, А.Петровић, Д.Симић, М.Обрадовић, М.Дракулић, С.Михајловић, Ј.Јакоб, В.Жигић, Д.Стојсављевић, Т.Павловић, Б.Здравковић и Б.Мосуровић

РЕАЛИЗАЦИЈА ПЛАНА И ПРОГРАМА ПУТОВАЊА И ПОСЕТЕ:

07:45 – 08:00 – Стајалиште ГСП, у Балканској улици (преко пута хотела Београд), ОКУПЉАЊЕ КОРИСНИКА ПУТОВАЊА (18 + 1) и ПОЛАЗАК за ВАЉЕВО!

10:15 – Са једним стајањем – освежењем (око 15 минута, долазак у Ваљево, Спомен парк „Пети пук“ . Делегације Удружења, на спомен обележја : 1) палим борцима Прве пролетерске НОУ бригаде (БРАНКА МОСУРОВИЋ, НЕНАД СИМИЋ и ДРАГАНА СТОЈСАВЉЕВИЋ), 2) палим борцима 6.личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“ (АНА ПЕТРОВИЋ, ЈАСНА РАШЕТА и РАДОВАН ОБРАДОВИЋ), и 3) на Спомен плочу НХ БОГДАНУ БОЛТИ, погинулом борцу 6. Личке дивизије, у борбама за ослобођење Ваљева (МИРА ДРАКУЛИЋ, БОГДАН ЂУКИЋ и ДОБРИВОЈЕ СИМИЋ), положиле венце и одале заслужену почаст.

Горе, код Спомен плоча погинулим борцима 1. пролетерске и 6. Личке…., у борбама за ослобођење Ваљева, 1944. године, с лева, Б.Мосуровић, М.Дракулић, Б.Ђукић, Д.Симић, Ј.Јакоб, Н.Симић, Т.Павловић, Д.Стојсављевић, В.Жигић, Р.Обрадовић, Ј.Рашета, М.Обрадовић, А.Петровић и С.Михајловић

На Спомен плочу погинулим борцима 1. пролетерске венац су положили и одали почаст, горе, с десна, Д.Стојсављевић, Б.Мосуровић и Н.Симић, доле. а на Спомен плочу 6. Личке, венац су положили и одали почаст,
с лева, А.Петровић, Р.Обрадовић и Ј.Рашета

11.00 – Код „вечне ватре“, у склопу Спомен парка „Пети пук“, ПОЧЕТАК СВЕЧАНОГ ДЕЛА ЦЕРЕМОНИЈЕ, поводом обележавања 15.септембра 1944. године, 79. година од ослобођења Ваљева, у Другом светском рату – ЦЕРЕМОНИЈА ПОЛАГАЊА ВЕНАЦА, на централном месту Спомен парка, у име Удружења венац је положила и одала заслужену почаст, СЊЕЖАНА МИХАЈЛОВИЋ, МАРИЈА ОБРАДОВИЋ и ДУШАН ОПАЧИЋ!

Делегације Удружења 6. и 35. Личке… и Секције 1. пр. Бригаде током церемоније полагања венаца код „Вечне ватрте“, Први ред с лева, М.Обрадовић, Д.Опачић и С.Михајловић, други ред с лева, Н.Симић, Ј.Јакоб и Р.Мандић

12:30 – Уз културно уметнички програм и уз учешће ученика О.Ш. „Андра Савчић“ из Ваљевa, ЗАВРШЕТАК СВЕЧАНОГ ДЕЛА ПРОГРАМА – ЦЕРЕМОНИЈЕ ОБЕЛЕЖАВАЊА!

По завршетку Свечаног дела програма, В.ЖИГИЋ, са ученицима О.Ш. „Андра Савчић“ из Ваљева

Након свечаног дела церемоније, заједничка фотографија организатора/домаћина и учесника/гостију

13.30 15.00 ПО ЗАВРШЕТКУ ЗВАНИЧНОГ ДЕЛА ПРОГРАМА – ЦЕРЕМОНИЈЕ, за организаторе и кориснике путовања и посете, у ресторану „ИНТЕР – КОНТО“, на шабаком путу, Скупштина града Ваљева и СУБНОР Ваљева, за све кориснике путовања и посете обезбедили су ручак – Дружење свих присутних, уз евоцирање успомена и песама из НОР-а,
„КО ЈЕ БИО ПАМТИТ ЋЕ, А КО НИЈЕ ЖАЛИТ ЋЕ“!

Део Делегација/гостију и организатора/домаћина, током организованог ручка

6. ЛИЧКА ДИВИЗИЈА – ОД ГЛАМОЧА, ПРЕКО ЦРНЕ ГОРЕ, ДО САНЏАКА И СРБИЈЕ

Након 46 дана (јул/август 1944.) изузетних напора и великих жртава, циљ марша је достигнут – 6. дивизија је крочила у Србију. За овај изузетан подвиг дивизија је, по пристизању на Златибор, добила заслужено признање и захвалност Врховног команданта. „За примјерно јунаштво и издржљивост«, писало је у радиограму маршала Југославије Јосипа Броза Тита, »изражавам своју захвалност и признање борцима, официрима и подофицирима и политичким комесарима 6. пролетерске дивизије, ‘Никола Тесла’, на челу са пуковником Доком Јованићем. У вишемесечним тешким бојевима и у сјајном војничком походу од Дрвара до Србије, у непрекидним тешким бојевима нарочито у Црној Гору, синови наше Лике доказали су да су достојни славних традиција својих предака“.

Дивизија је на Златибор стигла са бројним стањем између 2.000 и 2.400 људи, што је сасвим реално. Ако се присетимо да је дивизија само три месеца раније, на подручју Дрвара, 24. маја 1944. уочи десанта, имала у строју 3.667 људи, произилази да је у том периоду, укључујући и борбе у Дрвару где су губици неспорно утврђени, изгубила више од трећине људства (ПРЕКО 1.000 БОРАЦА). И у борбама на подручју Гламоча, Ливна и Шујице, које су претходиле маршу, 2. и 3. бригада имале су значајних губитака који су познати па када се и они узму у обзир слика се не мења. Како током зиме у борбама по Босни тако и током марша највише су страдали Приморци и Прекоморци који су стигли као попуне. Њих је врло мало стигло у Србију. Страдали су углавном од студени, глади и напора које нису могли да издрже. Ваља имати у виду да су губици у јединицама због болести, изостајања услед изнемоглости, па и дезертерства, били далеко већи, нарочито на маршу, него губици након борби – погинули и рањени, што показује извештај Штаба 2. бригаде од 20. августа из села Пишће на Пивској планини. Борбе дивизије са четницима око Ужичке Пожеге и на Јеловој гори. Заплена архиве и коморе четничке Врховне команде недалеко од Мионице. Прикупљена 3. септембра 1944. године на Златибору 6. пролетерска дивизија »Никола Тесла« морала је већ наредне ноћи бити уведена у борбу, углавном против јаке четничке групације.

Наступајући општим правцем према Београду, снаге НОВЈ напале су 14. септембра 1944. осовински гарнизон Ваљево. Сам град браниле су немачке снаге, делови СДК и групе четника, док су околни простор браниле јаке снаге ЈВуО. Након разбијања четника, 14. септембра увече почео је напад делова Прве и Шесте пролетерске дивизије на сам град Ваљево. Борбе са Немцима, СДК, СДС и четницима трајале су до 18. септембра. Тог дана су блокиране немачке снаге успеле да се пробију и евакуишу из Ваљева, чиме је град коначно ослобођен.

У борбама за Ваљево 6. дивизија је имала 33 погинула, међу њима и чувеног јунака Богдана Болту, али и 75 рањених бораца.

У ослобођеном Ваљеву 6. пролетерска дивизија »Никола Тесла«, после више од три месеца даноноћних маршева и борби, добила је могућност да се мало одмори, среди и добро попуни. Већ су били створени неопходни услови да се јако проређене јединице почну попуњавати новим борцима, што је било и најважније. Мада су још од Пожеге јединицама ту и тамо приступали нови борци, углавном пребегли или заробљени присилно мобилисани четници, тек је уследио масовнији прилив нових бораца из околине Ваљева. Само из фабрике »Вистад« јавило се триста добровољаца у дивизију.

На дан 21. септембра у Ваљеву је одржан велики народни збор, којем је присуствовало око 7.000 људи, а говорили су Сретен Жујовић Црни, члан Врховног штаба и Мијалко Тодоровић, политички комесар 1. пролетерског корпуса. Испред свечане трибине 2. бригада је парадним маршем продефиловала главном улицом пред окупљеним народом. Сутрадан је према Крупњу упућен њен 2. батаљон да сусретне и прихвати 3. батаљон 3. бригаде, који је од своје бригаде био одсечен још при прелазу реке Босне, 29. јула ујутро. У јединицама је оживео војно стручни, политички и културно-просветни рад, при чему је тежиште било на војно-стручном раду и политичком васпитању нових бораца. Ваљало је политички анализирати и објаснити све важније догађаје, нарочито пропусте запажене на маршу и у дотадашњим борбама у Србији. У то време су се у земљи и на међународном плану збили и даље одвијали крупни војни и политички догађаји, пресудни за успех НОБ-а, па је борце са тим требало не само упознати него им све то подробно објаснити. Осим тога, јединице су стигле у нове, за њих непознате, крајеве, па их је требало упознати са политичким утицајем непријатеља, међусобним односом војних и политичких снага, историјом, традицијама и обичајима народа. Нове борце, пак требало је упознати са борбеном прошлошћу јединица у које су дошли, њиховим успесима и потешкоћама које су пребродили.

 

Данас слободарско Ваљево слави и обележава 79. годину од победе над фашизмом и 105. године од пробоја Солунског фронта. Дан победе над фашизмом је најзначајнији заједнички празник града Ваљева, ово је дан за славље, топове, ватромете, игре и песме, јер су наша земља и Ваљево учествовали у том рату и дали велики допринос победи у Другом светском рату. Петнаести септембар је велика тековина НОБ-е која се не може лако бацити у заборав, то је празник свих ратова који су вођени на територији Србије. Борци НОР-а, под командом Врховног команданта друга Тита извојевали су слободу народу, где је изгинуо велики број младих и овде на Петом пуку у хумкама лежи преко 3000 бораца, преко 2000 је рањено, један део њих је израстао у Народне хероје, носиоце Партизанске споменице 1941., а данас се више и не спомињу. Из историје се не може избрисати допринос народа Србије, бораца Народноослободилачког рата, војсковође – хероја, Јосипа Броза Тита, братске Русије која нам је помогла у операцијама за ослобођење и прогон фашиста из наше земље. Данас смо поносни што смо дали велики допринос у сламању фашизма и нацизма. Ако желимо да сачувамо достојанство и снагу, морамо сачувати основне моралневредности, као што су истина, слобода, правда и достојанство. Слобода је освојена са овде стрељанима, изгинулим за ослобођење и нека нас ове хумке и спомен обележја стално подсећају на злочине које је окупатор донео једном народу који брани своју слободу!

 

Истина, слобода, правда и достојанство су биле основне вредности којима су се руководили борци НОВ Југославије, међу којима и борци Прве и  Шесте личке пролетерске дивизије, када су 1944. године, храбро и смело, не штедећи своје младе животе, кренули у одлучујуће битке за коначно ослобођење земље, од окупатора и домаћих „квислинга“. Тако је било и 15. септембра 1944. године, када су јединице НОВЈ, међу којима и Прва и Шеста пролетерске дивизија, ослободиле Ваљево и непријатељу (ЈВуО) нанеле такве губитке да се нису могли „опоравити“ до краја Другог светског рата! Како онда разумети покушаje „фалсификовањa“ и „прекрајања“ и то непобитних историјских чињеница и доказа, ако и „врапци на грани знају,

„КО ЈЕ ДОНЕО И КАКО, СА КОЈИМ ЖРВАМА, ВАЉЕВУ СЛОБОДУ“!

Зато препорука свима онима који покушавају да директне учеснике дешавања у Другом светском рату, 1941/45. године, прикажу у неком другом „светлу“, да имају на уму слику НХ Стјепана Стеве Филиповића, у природној величини, која је постављена у УН у ЊУЈОРКУ и која са уздигнутим рукама, испод вешала представља беспоштедну и крваву борбу против фашизма и нацизма, у целини!

 

БИТКА НА ЈЕЛОВОЈ ГОРИ је била велика битка између партизана и четника на простору од Ваљева до Пожеге, са циљем да се заустави продор партизана из Босне и Санџака у Србију. Ту, на Јеловој гори, вођена је главна битка за продор НОВЈ у Србију.

 

У бици на Јеловој гори партизански, Први пролетерски корпус (корпус НО војске Југославије, формиран је 5. октобра 1943, наредбом Врховног команданта НОВ и ПОЈ Јосипа Броза Тита, од Прве пролетерске дивизије и Шесте личке дивизије. Приликом формирања имао је 8.000 бораца. Први командант корпуса био је Коча Поповић, а од јула 1944. Пеко Дапчевић. Политички комесар био је Мијалко Тодоровић Плави. У састав корпуса ушла је 15. септембра 1944. Оперативна група дивизија (Пета крајишка, 17. источнобосанска и 21. српска дивизија), након чега је бројно стање износило око 21.000, а половином октобра око 32.000 бораца. Крајем октобра 17. источнобосанска дивизија пребачена је у Јужну оперативну групу. Од 28. октобра до 3. децембра 1944. у корпусу се налазила 28. славонска дивизија, а од 2. децембра Друга пролетерска дивизија. Крајем децембра 1944. у корпусу било је око 50.000 бораца. Штаб Првог пролетерског корпуса је 1. јануара 1945. преформиран у Штаб Прве армије НОВЈ), разбио је 9. септембра 1944. четничку главнину. Када су партизани 1. септембра заузели Пожегу, уследио је четнички противудар. Четници су 5. септембра овладали Пожегом и током наредних дана наставили потискивање снага НОВЈ. Након четири дана повлачења, партизани су енергичним противнападом 9. септембра на Јеловој гори разбили ојачану Четврту групу јуришних корпуса ЈВуО под командом Драгослава Рачића. Након битке уследило је гоњење четника који су се повлачили према северу.

 

За време битке десио се проглас краља Петра II да се све четничке јединице придруже партизанима. У бици на Јеловој гори, партизани су нанели потпун пораз четничким снагама, чиме је исход битке за Србију решен. У гоњењу четника, партизани су 13. септембра опколили њихову Врховну команду. Први пук СДК је успео да спречи да партизани не заробе Михаиловића, али су партизани успели да заплене комплетну архиву Врховне команде. После пораза на Јеловој гори Михаиловић и део четничких јединица су се повукли у Босну. Након битке на Јеловој гори, Дража Михаиловић и његове јединице престали су бити политички и војни фактор у Србији. Убрзо након битке је уследило ослобођење Ваљева.

Битка на Јеловој гори

Време:

9-13. септембар 1944.

Место:

Јелова гора

Исход:

Победа партизана

Повлачење дела четника у Босну

Сукобљене стране

НОВЈ

ЈВуО, СДК

Команданти и вође

Пеко Дапчевић Васо Јовановић Ђоко Јованић

Драгољуб Михаиловић Драгослав Рачић

Никола Калабић Предраг Раковић

Укључене јединице

Први пролетерски корпус

Четврта група јуришних корпуса