
Обележен Дан сећања на Погром на Косову и Метохији
У присуству председника Републике Србије Александра Вучића у Народном позоришту у Београду одржана је комеморативна академија поводом обележавања Дана сећања на Погром на Косову и Метохији – 17. март 2004. године.
Мартовски Погром 2004. године, била је системска, планска и организована акција, етничког чишћења преосталих Срба са простора Косова и Метохије, непосредно предвођена екстремистима тзв. Ослободилачке војске Косова. То је био злочин без казне и злочин без преседана, током кога је за свега 48 сати, етнички потпуно очишћено шест градова и 10 села – Приштина, Обилић, Косово Поље, Липљан, Гњилане и Призрен. Осморо Срба мучки је убијено, још двоје је подлегло повредама, 930 српских кућа до темеља је спаљено, а 4.012 Срба, протерано је са својих вековних огњишта.
Током незапамћеног рушилачког похода албанских екстремиста и руље, која је према званичним подацима бројала између 50.000 и 60.000 Албанаца, неповратно је оштећено 35 храмова Српске православне цркве, међу којима је 18 споменика од посебног културног значаја.
Комеморатнивану академију организовао је Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије у сарадњи са Народним позориштем у Београду.
Председник Вучић је рекао у Народном позоришту да нисмо довољно анализирали шта се догађало тада и шта је проистекло из тога.
,,А готово никад се нисмо договорили о томе шта нам је чинити у будућности“, навео је председник и рекао да је 17.марта пре 20 година постојала немоћ српске државе и немогућност, упркос јунаштву српског народа на Косову и Метохији, да се одбрани од албанске пошасти.
,,У свету без принципа, укопаном у ровове, свету који срља ка самоуништењу, истина је онај бедем иза којег једино можемо да преживимо“, рекао је председник Вучић.
У име Удружења, Комеморативној академији, у Народном позоришту, присуствовао је ВЕЉКО ЖИГИЋ!

Обраћање председника Републике Србије, АЛЕКСАНДРА ВУЧИЋА
Вучић на комеморативној академији: Никада нећемо прихватити резултате погрома од 17. марта, ни једностране одлуке о независности тзв. Косова
Председник Србије Александар Вучић, 17. марта 2024. године, у Народном позоришту, у Београду, изјавио је да Србија никада неће прихватити резултате погрома 17. марта 2004. године, нити ће прихватити једностране одлуке о независности тзв. Косова, све док се он налази на месту председника Србије.
„Морају да знају наши партнери на Западу. Можете да спроводите какве хоћете акције. Можете да слабите нашу владу. Можете да прогоните мене. Можете да претите чак и хапшењима.
Можете да радите шта год хоћете. Док сам на месту председника Србије, а верујем и после тога, никада нећемо прихватити резултате ни погрома од 17. марта 2004. нити ваших одлука о независности Косова. И за нас ће то увек бити део суверене и независне Србије“, поручио је Вучић на церемонији обележавања дана сећања на погром на Косову и Метохији 2004. године, која се одржава у Народном позоришту.
Он је навео да ће Србија бити уз свој народ на Косову и Метохији и да ће налазити начине како да га финансира и како да помогне његов опстанак на КиМ.
„Увек ћемо проналазити начине за то. Ма како тешко било, ма како мучно било, ма како проблематично било. То је наша обавеза, то је наш дуг према нашем народу који живи на Косову и Метохији“, поручио је Вучић.
Подсетио је на период од 2008. године, када је тзв. Косово једнострано прогласило независност, коју је тада признала већина земаља света, па тако, додаје Вучић, није било лако преговарати у Бриселу.
„Ми смо наследили позицију у којој је за западни свет ‘Косово’ већ независно. Нисмо ми дошли у позицију у којој смо били 1998. или 1995. већ смо дошли у позицију у којој је Косово за добар део света већ било независно. У таквим условима било је потребно урадити све што је могуће да се сачува мир, да се обезбеди живот за наш народ на Косову и Метохији, да се обезбеди развој целе Србије, али и да се сачува будућност и за наш народ и да никада не признамо независно Косово“, навео је Вучић.
Ма колико болан и тежак Бриселски споразум био, додаје Вучић, он је Србији био шанса да добије наредних неколико година у којима ће, како је навео, да постигне убрзани развој и највећи напредак Србије.
„И да истовремено покажемо да смо озбиљан, конструктиван и поуздан партнер онима на Западу, који су нас обмањивали све време како желе стандарде пре статуса, како неће да крше међународно право и како су стриктно везани за норме Уједињених нација. А онда смо видели да ништа из тог Бриселског споразума што је била албанска обавеза, никада нису остварили и никада нису испунили. Потом смо видели да их то ни не занима. Данас (Жозеп) Борељ излази са тим да је годишњица Охридског споразума, који нисмо потписали, али никада не излази да је годишњица Бриселског споразума“, рекао је Вучић.
Подсетио је да ће ускоро 12 година од потписивања првог Бриселског споразума, који западни званичници више ни не помињу, јер ће, како оцењује Вучић, тиме да се замере Албанцима, јер од ЗСО нема ништа.
„И из Охридског споразума ми смо понешто испунили, они ама баш ништа. И не пада им на памет, неће ни да разговарају о ЗСО, ни о чему другом. Али им никада наши партнери са запада неће реч рећи. Чак и кад им кажу реч, никада ништа против њих спроводити неће. То је њихово чедо које љуљају у колевци и које ће да чувају довека“, рекао је Вучић.
Погром имао само један циљ – независност тзв. Косова
Председник Александар Вучић је додао да је погром над Србима на КиМ који се догодио 17. марта 2004. године, имао само један циљ, а то је независност тзв. Косова.
„То је била организована акција, припремљена, осмишљена акција, а не никакав гнев или бес људи који су видели неправду која се догодила дечацима из Чабра, код Зубиног потока. Не. То је све било добро припремљено, добро организовано и добро усаглашено, да би управо после тога добијали Ахтисаријев план, Бечке преговоре и пуну независност Косова“, рекао је Вучић говорећи на Дану сећања на погром на Косову и Метохији 2004. у Народном позоришту.
Како је рекао, за све то време, ми Срби смо увек говорили о томе шта се страшно догодило нашем народу, али у политичком смислу никада нисмо успели да анализирамо шта је то што су нам учинили.
„Признали су их многи од те 2008. године, па све до 2012. и 2013. Више од пола света или готово пола света или две земље више од половине света признале су биле независност Косова. Готово никакву шансу нисмо имали. Није било лако у Бриселу преговарати, а морали смо из више разлога, што људи морају да разумеју. По први пут на овакав начин говорим“, рекао је Вучић.
Он је навео да је неколико година после, како је рекао, тобож великих демократских промена, Србији обећано да ће се све решити мирно, демократским путем, јер је, наводно, свет био само против Слободана Милошевића.
„Косово је српско, даће нам га одмах на тацни. Онда долази до страшних злочина против нашег народа и то у сред приче – стандарди пре статуса, јер тобож, статус се не зна. Прво да реше стандарде, а онда нам успоставише те стандарде“, рекао је Вучић.
Онда су, како је рекао, изашли са лажном причом о тројици страдалих албанских дечака за које су криви тобожни Срби прогонитељи што је касније установљено да је била гнусна лаж, а што и данас понављају они који су на власти у Приштини и о томе гласно ћуте сви они који су их и тада и данас у свему томе подржавали.
„Тада се убрзано, баш после ових догађаја, прелази са стандарда на статус. Недуго затим се организују Бечки преговори у које доводе по први пут Србе за столицу за сто са Хашимом Тачијем и свима осталима, а онда, недуго затим, се иде у пуну независност Косова из угла западних моћника, наших великих савезника који су нам обећали слободу, обећали територијалну целовитост и рекли како је све то српско, само њих занима демократија у Србији“, рекао је председник Србије.
Он даље наводи да су те 2008. како је рекао, наврат нанос, иако су их неки одавде молили да сачекају који месец да победе на изборима, донели одлуку о независности Косова и за само неколико месеци, преко 80 земаља је признало независно Косово.
Вучић сматра да данас живимо у свету који насилнички одбија истину и жустро се бори против ње, али да ћемо ми наставити да говоримо истину и ништа друго осим истине.
„Уз то, потура нам се да постоје различите истине као и да се оне које су исте, могу различито тумачити у односу на околности. У Украјини је тако прекршен принцип неповредивости државних граница. Јесте, али у Србији није. Напад на Украјину је нелегитиман, а онај који је на Србији извело 19 земаља, без сагласности УН противна међународном праву, није“, закључио је Вучић.
Предстојећи месеци одлучујући за српски народ – најтежи у последњих 20 година
Вучић је оценио да ће предстојећи месеци бити од одлучујућег значаја за српски народ и у политичком смислу, вероватно најтежи месеци у последњих 20 година.
Истакао је да су предстојећи месеци од одлучујућег значаја за српски народ и да ће о томе нешто више говорити за само седам дана.
„И то не само у Србији, већ у целом региону. Предстојећи месеци ће у економском смислу бити одлични и донети много благодети нашем народу. У политичком смислу, вероватно најтежи месеци у последњих 20 година. Али оно што хоћу да учиним вечерас, то је да пред свима вама се поклоним сенима наших јунака, који су пали чувајући своје куће, чувајући своје огњишта на КиМ и да им кажем да нису узалуд пали, да ћемо знати да чувамо све оно што су учинили за своју отаџбину и да никада нећемо дозволити да српско име и презиме буде згажено“, нагласио је Вучић.
Казао је да је један велики песник молећи се за КиМ рекао – краду ми памћење, скраћују ми прошлост, отимају векове, харају азбуку, чекићају гробове, издиру темељ и размећу колевке.
„А ја, довољно сам дуго председник Републике, ускоро ћу бити најдуже у историји председник Србије. Са другим функцијама, убедљиво најдуже. Ваљда те године значе и неко искуство“, рекао је Вучић у свом говору у Народном позоришту.
Каже да су све ово време покушавали да га плаше и застраше.
„Док су покушавали да кроз трикове износе уцене, покушавали да ми објасне како ћу лоше да прођем, ако не будем слушао и служио онима који су најмоћнији. Хоћу само да кажем – ви свој посао радите, а ја ћу свој. А мој посао је да кажем да сам дао све од себе, да се борим за наш народ на КиМ заједно са много часних и дивних људи, у влади и на свим другим местима и да смо увек радили у најбољој вери за наш народ“, навео је Вучић.
Запитао је да ли је то увек било успешно – па није.
„Кад сте толико усамљени, готово сами. Готово сами. Имате људе, имате пријатеље који не могу много да вам помогну у оваквој ситуацији. И тако сами успевали смо лучу слободе и самобитности нашег народа на КиМ да сачувамо. Успеваћемо и у будуће“, поручио је Вучић.
Нека живи Србија, нека живи Косово и Метохија и наш народ на КиМ, поручио је Вучић на крају свог обраћања.
Србија је слободна земља, слободу и КиМ волимо више од свега
Председник Вучић је истакао да је Србија независна, суверена и слободна земља и да слободу и КиМ људи у Србији и он воле више од свега.
„Морате да имате у виду да постоје људи који не морају увек нужно да брину о себи и ономе шта ће њима лично да се догоди, који размишљају о будућности и о суду неких других, о суду будућности, такве људе претњама да сломите и победите не можете. Нећемо вам никада дати да нам слободу узмете“, рекао је председник на данашњој церемонији обележавања годишњице погрома у јужној покрајини 2004. године.
Председник је рекао да ће и светској јавности да открије шта су говорили сви они на претходним разговорима, сви који су долазили у Београд и сви они са којима је разговарао у Бриселу.
„Када не знају како да оправдају то што Албанци ништа нису урадили, када нам кажу сад ће да буду део Савета Европе, а ви их питате хоћете ли да вас подсетим шта сте говорили на свим претходним разговорима, сви ви који сте долазили у Београд, и сви ви са којима сам разговарао у Бриселу, сваки ћу детаљ да откријем“, рекао је председник.
Додао је да ће да каже свима колико пута су лагали, варали не само њега, већ и себе и све друге, мислећи, како је рекао „да ће макар неку ситницу моћи да нам испоруче“.
„А сад виде да им не пада на памет, да не желе ништа од свега тога, већ само понижење за Србију и да гурају своје чедо, да то њихово чедо ма колико проблема да прави, може да буде део света, без обзира на то колику ће штету том свету да направи“, рекао је Вучић.
Поручио је да то није проблем и да ако хоће њих – да неће имати нас.
„Хоћете њих и њима да помажете, преживећемо, али смо довољно научени и довољно паметни и храбри, довољно смо искуства стекли после свега што сте нам радили у претходних 25 година, да сачекамо најбољи могући тренутак и изборимо се за своју прилику. Ни од кога то не морамо да кријемо, увек ћемо да будемо отворени за партнерство, разговоре, дијалог али добро морате да разумете – много зла сте учинили српском народу сви заједно“, рекао је председник.
Вучић је рекао да сваког дана неко „излази“ и прети око догађаја у Бањској и упитао зашто ти који прете не кажу народу зашто се Бањска догодила.
„На страну то што имамо беднике у нашој земљи, који а приори и по природи ствари буду на њиховој страни, чекајући и надајући се да ће да добију неку цркавицу и милостињу на тацни оних који деле тобожњу правду, а у ствари деле неправду. Бањска се догодила због тога што су слагали наш народ на КиМ“, рекао је председник.
Он је објаснио да су неки слагали те момке који су били на барикадама, обећали и потписали, а да је те момке и он обмануо говорећи им да ће ЕУ и Америка да испуне своје задатке и да их неће гонити као зечеве.
„Како су склоњене барикаде, тако су кренули да их прогоне као зечеве. Замислите неко је хтео да сачува своју кућу и да одбрани своју слободу. Не боли мене то што они сматрају да могу да нас понижавају и што могу да изговарају најгоре речи против наше државе и против Срба, оптужујући их од тероризма до не знам чега. Мене боли када видим да у Србији имамо оне који мисле да додворавањем таквима могу нешто да ураде за себе и за своју отаџбину“, рекао је председник.
Председник је додао да су „напали“ те момке не због тога што неке друге више воле, већ зато што хоће да сломе Србију.
„Наше је да им кажемо – много сте велики и јаки, ми смо мали али довољно тврди, чврсти и снажни да вам никада не попустимо и да се никада не обрукамо. Да част и образ не укаљамо и да знамо да је слобода важнија и преча од свега и највиша вредност коју морамо да чувамо и штитимо“, рекао је председник.
Нагласио је да Србија жели да ради и напредује, да жели Отворени Балкан не да би доминирала, већ да Балкан буде свет.
Поручио је да је истина најважнији аманет нашој деци,да је у њој наше памћење и наша будућност.
„Чврсто сам убеђен да ће оног тренутка када у свету поново почну да говоре људи уместо оружја, та истина постати разумљива и прихватљива највећем делу света“, рекао је Вучић.
Не смемо да ћутимо, истину нико не може да нам одузме
Председник Александар Вучић поручио је вечерас на комеморативној академији поводом обележавања Дана сећања на Погром на КиМ 17. марта 2004. године да не смемо да ћутимо о томе шта се тада десило и да истину нико не може да нам одузме.
Вучић је рекао у Народном позоришту да нисмо довољно анализирали шта се догађало тада и шта је проистекло из тога.
„А готово никада се нисмо договорили о томе шта нам је чинити у будућности“, навео је Вучић.
Казао је да је 17. марта пре 20 година постојала немоћ српске државе и немогућност, упркос јунаштву српског народа на КиМ, да се одбрани од албанске пошасти.
„Покушаћу да дам назнаке и онога што ће бити у будућности и шта нам је чинити. Када од злочина прође 20 година, и то без правде за жртве, без казне за злочинце, поставља се питање, а шта нам после свега остаје? Шта да кажем о себи, свету, а понајпре Србима са Косова и Метохије, који су 17. марта 2004. године доживели погром, када је њих десеторо убијено, скоро 1.000 повређено, 4.000 трајно избачено из својих домова, док су им куће девастиране и разорене, а 35 цркава и манастира оштећено и уништено“, рекао је Вучић.
Додао је да није сигуран да постоје праве речи за њих.
„Знам да постоји нешто што ни њима ни нама нико не може да одузме, право на истину. И колико год о данашњем свету истину представљају као нешто излизано, сакаћено, злоупотребљено и безвредно, ја и даље верујем да је она светлост, без које бисмо живели у вечном мраку. Неопходно нам је, и не смемо да је ћутимо, чак ни када нас убеђују да не знамо шта причамо. И ту није никакав инат, то је одбијање да се живи без светла и да се буде заборављен“, истакао је Вучић.
У свету без принципа, укопаном у ровове, свету који срља ка самоуништењу, истина је онај бедем иза којег једино можемо да преживимо, поручио је Вучић.
Како је рекао, наравно да неће сви хтети да прихвате истину.
„Она није пријатна, она разоткрива, осветљава и не нуди уљуљкивање и заборав. Она не може да се избегне, нити прескочи. Што би рекли, боде очи и узнемирава. Зато је толико и одбацују“, навео је Вучић.
У Народном позоришту одржана је комеморативна академија поводом 20 година од погрома Срба на КиМ, а којој присуствује председник Србије Александар Вучић.
Комеморативној академији је присуствовала председница Владе Ана Брнабић, као и министри и представници Владе Србије, Војске Србије, Српске православне цркве, представници верских заједница, посланици, представници дипломатског кора, породице страдалих и други.
Програм у Народном позоришту је почео интонирањем химне „Боже правде“ коју је извео Хор етно групе „Златник“, после чега је уследило обраћање председника Вучића.
Изведен је и уметнички програм који обухвата музичко-сценски приказ поводом страдања Срба у погрому на КиМ 17. марта 2004. године.
Током погрома на КиМ пре две деценије 17. и 18. марта убијено је 16 Срба, на стотине повређено, око 4.000 њих је протерано, а уништено је више од 1.000 кућа, цркава и манастира.
Међународне судије и тужиоци су процесуирали седам случајева уништавања цркава, а 67 особа је осуђено.
Ово је био други велики погром Срба на КиМ после 1999. године.