
ПОСЕТА ИРИШКОМ ВЕНЦУ И ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 07.07.1941. ДАНА УСТАНКА У Р. СРБИЈИ и АП ВОЈВОДИНИ
Београд – Иришки Венац – Београд. Полазак у 9:00 часова, испред ПТТ 6, Савска улица. Превозник: „НЕДАЛ“ д.о.о. Аутобус 20 + 1. Возач: ЛАЛЕ!
- СЊЕЖАНА МИХАЈЛОВИЋ – Вођа пута – Делегације,
- МИРКО БОШЊАК – Заменик вође пута – Делегације,
- МИЛИЦА ТОДОРИЋ
- НАТАША ТОДОРИЋ
- ЉУБИНКА БОЈОВИЋ
- ДРАГАНА СТОЈСАВЉЕВИЋ
- ТОМИСЛАВ ПАВЛОВИЋ
- ВЕСНА ЏУВЕРОВИЋ
- ДУШАН СУРЛА
- МИРЈАНА ВУЊАК ЖИКИЋ
- МИРЈАНА ЛАЛИЋ
- ЖЕЉКО БУРСАЋ
- ИЛИЈА БУРСАЋ
- ЈОВАН ВУЧЕНОВИЋ
- ЂОРЂЕ ЧУДО
- БОСИЉКА ИЛИЋ
УКУПНО 16 + 1 КОРИСНИК ПОСЕТЕ!
На Иришком венцу код Споменика слободе, у недељу, 07. јула 2024. године, сa почетком у 11:00 часова, поводом 83 године од подизања устанка народа Србије, у организацији СУБНОР-а АП Војводине, организован СВЕЧАНИ СКУП бораца, омладине и грађана.
Наведеном скупу, на позив организатора, присуствовала и Делегација удружења, од 16 чланова, која је у име Удружења положила венац и одала почаст (ИЛИЈА БУРСАЧ, МИЛИЦА И НАТАША ТОДОРИЋ)!
Наведена програмска активност реализује се у оквиру реализације Програма, “Ослободилачки ратови Србије – Неговања традиције “, којег самостално реализује удружење, за период реализације април 2024/март 2025. године и то првенствено захваљујући подршци Градске Управе града Београда, Секретаријата за социјалну заштиту, али и додатном ангажовању појединих чланова удружења, односно чланова Програмског Тима задуженог за реализацију, не само наведене програмске активности, већ задуженог и за реализацију наведеног Програма и то у целини, као и МИЛОША ТРАВИЦЕ, члана и донатора Удружења и предузећа ХГП Нови Сад.

С лева, Б.ИЛИЋ, Н.ТОДОРИЋ, М.ЛАЛИЋ, М. В. ЖИКИЋ.Љ.БОЈОВИЋ, М.БОШЊАК, С.МИХАЈЛОВИЋ,И.БУРСАЋ, В.ЏУВЕРОВИЋ,Т.ПАВЛОВИЋ, М.ТОДОРИЋ, Ђ.ЧУДЕ, Ј.ВУЧЕНОВИЋ и Д.СУРЛА, доле, са МИЛОШЕМ ТРАВИЦОМ, трећи с десна


ИСТОРИЈСКО ПАМЋЕЊЕ – КУЛТУРА СЕЋАЊА!
Спомен-обележја на простору данашње Републике Србије можемо класификовати према различитим принципима, међу којима се истичу: хронолошки, историјско-догађајни, територијални и архитектонско садржајни. Истовремено, они се могу сврстати у две групе које би чинили споменици упозорења и споменици победе.
Као обележја победе у Другом светском рату на територији Србије, можемо сврстати само три споменика. Први се налази на Иришком венцу, откривен је 1951. године, када је сукоб са ИБ-ом био на врхунцу. Овај споменик је симболизовао победу партизанских јединица са територије Фрушке горе, која је током рата за непријатеља остала неосвојив партизански бастион.
Други је, Меморијални комплекс Гробље ослободилаца Београда подигнут 1954. године и на њему су сахрањени партизани и црвеноармејци који су погинули у борбама за ослобођење престонице. Комплекс има вишеструку симболику, поред заједништва две тада социјалистичке државе, он симболизује победу у Београдској операцији, вођеној октобра 1944. године. И као трећи, споменик посвећен победи у Другом светском рату, а који је подигнут у социјалистичкој Југославији, било је Спомен-обележје Сремски фронт.
СПОМЕНИК СЛОБОДА се налази на Иришком венцу, врху Фрушке горе. Подигнут је 1951. године у част палих бораца и представља симбол Народноослободилачке борбе народа Војводине. Свечано је отворен 7. јула 1951. године на десету годишњицу Дана устанка народа Србије. Аутор споменика је вајар Сретен Стојановић. Споменик се састоји од високог обелиска на чијем врху стоји жена-победа са високо уздигнутим рукама, гест којим позива народ на оружани устанак. На постољу из кога израста обелиск, налази се скулптура групе партизана. На бочним зидовима споменика налазе се бронзани рељефи са сценама из Народноослободилачке борбе.
