04.08.2024. ОБЕЛЕЖЕН ДАН СЕЋАЊА НА ПОГРОМ СРБА ИЗ РСК, 04.08.1995. ГОДИНЕ, У ОПЕРАЦИЈИ „ОЛУЈА“!
Данас је у Цркви Светог Марка одржанo молитвено сећање на 29.годишњицу акције „Олуја“, у којој је страдало и нестало око 2.000 Срба, а преко 250.000 је протерано.
Парастосу је присуствовала комесарка за избеглице и миграције Републике Србије, Наташа Станисављевић, градоначелник Београда, Александар Шапић, председник општине Гроцка, Александар Чапрић, представници Комесаријата, представници Удружења избеглих и расељених лица, као и велики број грађана. Делегација Удружења, од 10 чланова, МАРИЈА ОБРАДОВИЋ, БРАНКА МОСУРОВИЋ, ЉУБИНКА БОЈОВИЋ, МИЛИЦА ТОДОРИЋ, МИРКО БОШЊАК, СТЕВАН МИЛОШЕВИЋ, РАДОВАН ОБРАДОВИЋ, РАДОВАН ЗОРИЦА, ВЕЉКО ГОГА и ВЕЉКО ЖИГИЋ, присуствовала наведеном обележавању.
С лева, М.Тодорић, Б.Мосуровић, Р.Зорица, Љ.Бојовић, Р.Обрадовић, М.Обрадовић, В.Жигић, С.Милошевић и М.Бошњак. Недостаје В.Гога.
Градоначелник Шапић: Тугујмо тихо, а радимо одлучно. Да српска суза више не тече без последица
Градоначелник Београда Александар Шапић присуствовао је данас парастосу у Цркви Светог Марка поводом годишњице страдања и прогона Срба у Хрватској током „Олује”. У Ташмајданском парку градоначелник је потом одао пошту страдалима положивши венац на Споменик српским жртвама страдалим у ратовима 1991–2000. године на простору бивше Југославије.
Градоначелник је том приликом истакао да се кроз историју показало да кад год смо успевали да сачувамо јединство и да међу собом имамо јединствене ставове тада је непријатељ, ко год био и колико год био јачи увек извлачио дебљи крај.
–Никада наш народ не би био прогнан у највећем етничком чишћењу од Другог светског рата са својих вековних огњишта да нисмо у својим редовима имали свакакве изроде. И дан данас ми се чини да постоје ти проблеми. И зато је важно српско јединство и национално помирење као и да завршимо са проклетим комунизмом и прекрајану историју коначно поставимо на своје место.
Где треба да опростимо, да опростимо једни другима, да заборавимо свакако нећемо. Потребно је да бар на овим просторима где живи наш народ већ вековима једном и за свагда пошаљемо поруку свима да више неће моћи да играју на српској неслози – истакао је градоначелник.
Шапић је истакао да наше сећање, наш бол и наша туга остати, како је нагласио, само наша, а да ћемо из свега онога што нам је створило ту бол и тугу извлачити поуке те да се више никада неће десити ни 1941. ни 1991. година и многе друге ствари.
– Уколико будемо имали снаге да превазиђемо ове ствари, онда сам потпуно сигуран да и велике светске силе које су неретко у својој историји према Србији биле неправедне, а своју крв смо давали за слободу и данашње Европе и света морати да поступају другачије. Онда ће они морати другачију једначину да узимају у обзир када се односе према српском народу. Зато следеће године када ће бити 30 година од великог етничког чишћења са подручја где је српски народ вековима живео треба да га обележимо на посебан начин. Треба да тугујемо у тишини и да пошаљемо поруку свима онима који уколико икада више буду помислили да ће на српској неслози да нам наносе последице, то никада више неће бити могуће. То се не ради причом, жалопојкама и сталним тражењем помоћи од неких који нам никада помагали нису, то се ради на начин за који наш народ има изреку – У се и у своје кљусе. Оног момента када то будемо схватили свако ће морати да укалкулише интерес српског народа и наше ставове и неће се тако олако одлучивати да покушају да нанесу зло српском народу. Наша суза треба да остане само наша и немојмо очекивати да ће због ње неко други заплакати, само ће користити прилику да се сладе. Али да знају да више наша суза неће бити пуштена као до сада без последица по оне који буду покушали да нам је проузрокују – нагласио је први човек српске престонице.
Ненад Абрамовић, председник Удружења „Завичај” је истакао да је најмање што можемо да урадимо за оне који су настрадали то је да их се сетимо јер ако их заборавимо убили смо их два пута.
– Млађим нараштајима морамо преносити истину о страдању, ставити је у уџбенике и градити свест у друштву. Потребно је да градимо српско јединство јер наши непријатељи једва чекају да покажемо слабост и то им нећемо дозволити – рекао је Абрамовић.
Након парастоса, а пре полагања венаца, део присутних представника Институција, органа власти и Удружења грађана
Након парастоса, положени су венци у Ташмајданском парку на Споменику српским жртвама.
У име Удружења 6. и 35. Личке дивизије…. венац су положили и одали почаст, с лева, Р.Обрадовић, М.Тодорић и М.Бошњак
У име Удружења избеглица из Р.Хрватске, венац су положили и одали почаст, с лева,В.Гога, Б.Мосуровић и С.Милошевић
По завршетку церемоније полагања венаца, део Делегације Удружења, с лева, М.Тодорић, В.Жигић, Љ.Бојовић, М.Бошњак, Б.Мосуровић, Р.Зорица и С.Милошевић
Република Србија и Република Српска заједно обележавају годишњицу страдања и прогона Срба из Хрватске, одавањем поштe, палењем свећа и полагањем венаца и цвећа, уз поруку да сви ми научимо нашу децу, шта се тада заиста десило, како тај ужасни злочин никада небуде заборављен. „ОНИ КОЈИ БИ ЖЕЉЕЛИ ДА СЕ ЗАБОРАВИ, СУТРА БИ ПОНОВИЛИ“ и „ОНАЈ КО ИСТОРИЈУ ЗАБОРАВЉА, ОНА МУ СЕ ПОНАВЉА“!
“Наш је задатак да то никада не заборавимо и да то на достојанствен и озбиљан начин обележавамо. Да се не стидимо наших суза, да поштујемо туђе жртве, али, да за разлику од раније, поштујемо и своје, српске жртве, да их не смањујемо и да о њима говоримо”, поручио је председник Србије, АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ!
Годишњица „зверског“ и геноцидног страдaња Срба у такозваној операцији „Олуја“, од хрватске војске и полиције, уз подршку НАТО снага и 5. Корпуса Армије БиХ, као и у и њеном наставку, акцији такозваној „Маестрал“, када је извршен зверски и геноцидни хрватски злочин на 13 општина БиХ, биће и ове, 2023. године, обележена Централном државном манифестацијом Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“, као и Парастосом за све страдале и убијене жртве, у Цркви СВ. Марка, у ташмајданском парку у Београду!
У операцији „Олуја“ која је почела у зору 4. августа 1995. хрватске „звери“, у садејству с „зверима“ Босне и Херцеговине, уз подршку дела Међународне заједнице, побиле су укупно 2.670 и у егзодус натерале 280.000 Срба, а зашто? Само зато што су били СРБИ!
У „Олуји“ је с простора Српске Крајине нестало близу 2.000 Срба и протерано око 250.000, а у акцији „Маестрал“ која је била њен продужетак, убијено је 655 и изгнано око 130.000 Срба с подручја 13 општина БиХ. Према подацима „Веритаса“ још се трага за 1.011 несталих Срба, међу којима је 660 цивила од којих 337 жена.
Однос снага је био 10:1 у корист агресора – више од 200.000 војника и полицајаца хрватске војске и других је напало 20.000 војника Српске Војске Крајине.
Штета настала „Олујом“ је несагледива, а статистика „Олује“ је више него поражавајућа: 2.670 Срба убијено,
280.000 Срба протерано,
13.000 објеката уништено,
352 трговине уништене,
25.000 кућа уништено,
410 радњи уништено,
78 цркава уништено,
96 музеја уништено,
181 гробље уништено,
920 споменика уништено,
52 домова здравља уништено,
сви индустријски погони уништени…
За овај злочин, нико није кажњен, напротив. Хрватски генерали Младен Маркач и Анте Готовина су у првостепеној пресуди изреченој 15. априла 2011. године у Хашком трибуналу осуђени на 18, односно 24 године затвора. Да би 16. новембра 2012. године у другостепеној пресуди Хашког трибунала ослобођени свих оптужби. Занимљиво је и то да нико од хрватског војног и државног руководства: Јанко Бобетко, Фрањо Туђман, Гојко Шушак, Звонимир Черевенко… нису дочекали суђење или чак нису ни оптужени, пред Хашким Судом.
Поводом наведеног обележавања, Удружење избеглица из Р.Хрватске, издало је и штампало 300 ком. пригодне БРОШУРЕ, која је подељена присутним (уз штампане пригодне ФЛАЕРЕ)