Удружење 6. личке дивизије, Београд

ГРОБЉЕ ОСЛОБОДИЛАЦА БЕОГРАДА 1944. ГОДИНЕ!

Наведену активност – обележавање, Удружење реализује као део реализације Програма/Пројекта, „Ослободилачки ратови Србије – Неговања традиције“, чију реализацију је подржао град Београд, Секретаријат за социјалну заштиту, за период реализације април 2024/март 2025. године и Програма/Пројекта, „КО НЕМА ПРОШЛОСТИ, НЕМА НИ БУДУЋНОСТИ“, чију реализацију је подржало Министарство за рад, борачка и социјална питања, за период реализације од 6 месеци, август 2024/ јануар 2025. године“, којима се и овом приликом захваљујемо!

Београд је 20. октобра 2024. године, обележио 80-o годишњицу ослобођења у Другом светском рату, када су у „Београдској операцији“ која је трајала од 21. септембра до 22. октобра 1944. године, немачке фашистичке снаге потиснуте до линије одакле артиљеријом више нису могли да туку Београд.

Након вишедневних крвавих и тешких борби припадници Народноослободилачке војске Југославије (укупно погинулих 2.953 борца), међу којима и борци 6. Личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“ (ukupno 243 погинулих и 76 несталих бораца), у садејству са својим совјетским савезницима (укупно погинулих 940), ослободили су 20. октобра 1944. године главни град Србије и Југославије и тиме окончали четворогодишњи период његове окупације током кога је страдао велики број Београђана, док је сам град претрпео девастацију изузетно великог обима.

 

Изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића министар одбране Братислав Гашић предводио је данас државну церемонију полагања венаца и одавања почасти на Гробљу ослободилаца Београда у Другом светском рату.

 

Министар Гашић, у пратњи начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића и шефа Кабинета министра одбране бригадног генерала Горана Момчиловића, положио је венац код Споменика ослободиоцима Београда.

 

Венце су положили и министри у Влади Србије, делегације амбасада Руске Федерације, Белорусије, Азербејџана, Казахстана и Јерменије, уз интонирање државних химни, као и делегација Града Београда, делегација СУБНОР-а Србије у саставу: председник генерал мајор Видосав Ковачевић, потпредседник Јово Барошевчић и борац НОР-а Петар Дотлић и делегације удружења која негују традиције ослободилачких ратова Србије, међу којима и Делегација Удружења 6. и 35. Личке дивизије… од 7 чланова, СЊЕЖАНА МИХАЈЛОВИЋ, МИРКО БОШЊАК, БРАНКА МОСУРОВИЋ, МИЋО МИХАЈЛОВИЋ, СТЕВАН МИЛОШЕВИЋ, НИКОЛА ЧУБРИЋ и МАРИО КАЛИК! На централној церемонији одавања највиших државних и војних почасти венац je положиo и амбасадор Руске Федерације Александар Боцан- Харченко.

 

Венци и цвеће положени су и крај Споменика Црвеноармејцу и Споменика Вечна ватра, у оквиру комплекса Гробље ослободилаца Београда у Другом светском рату.

 

Никола Никодијевић одао почаст ослободиоцима Београда у Другом св. рату

Председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић положио је венац и одао почаст на Гробљу ослободилаца Београда, поводом осамдесет година од ослобођења нашег главног града у Другом светском рату. Никодијевић је том приликом подсетио да је Дан ослобођења један од најважнијих историјских догађаја на нашим просторима.

 

• Иако Београд има бурну историју, ово је један од најсветлијих дана наше прошлости. Данас обележавамо јубиларну, осамдесетогодишњицу и трудимо се да сваке године одамо почаст и чувамо сећање на људе који су нам подарили слободу и ослободили од окупатора у Другом светском рату. Увек с поносом истичемо нашу антифашистичку улогу у Другом светском рату и жртве које смо дали да би у Европи владао мир јер је читава послератна Европа настала на идеји победе над фашизмом. Као држава и народ дали смо огроман допринос и имамо обавезу да чувамо сећање на наше хероје и на све оне људе који су својим животима бранили слободу коју данас живимо – навео је Никодијевић у изјави за медије.

 

Никодијевић је додао да се несумњиво морамо одупрети сваком покушају ревизије историје.

 

• Не смемо дозволити да падне сенка на херојска дела ослободиоца. Фашизам се појављује у разним друштвеним облицима и дан-данас и уколико се образовањем и понављањем не будемо борили против тога, прети нам опасност поновног преживљавања тог страшног периода наше историје, што никако не бисмо желели ни нама нити будућим генерацијама. Зато је Град Београд донео одлуку да слави Дане слободе, иако је после 2000. године готово било забрањено помињати ослобођење у Другом светском рату. Ми смо обновили то сећање – казао је Никодијевић.

 

Истакао је задовољство што је на обележавању огроман број људи, који са уважавањем приступају овом датуму и изразио уверење да ће тако чинити и будуће генерације.

 

• Надам се да нам се Други светски рат, тај мрачни део светске историје више никада неће поновити нити да ћемо животима бранити своју слободу. Мир је нешто највредније што имамо и морамо га љубоморно чувати – поручио је Никодијевић.

 

Свечана академија поводом обележавања 80. годишњице ослобођења Београда у Другом светском рату одржана је у Народном позоришту у Београду.

 

Академији су присуствовали изасланик председника Републике Србије Александра Вучића председница Народне скупштине Ана Брнабић, министри у Влади Србије, чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба Војске Србије, представници дипломатског и војно-дипломатског кора, представници Града Београда, чланови СУБНОР-а Србије, бројних удружења, борци, пријатељи и гости из земље и иностранства.

На платоу гробља, у име Делегације Удружења, венце и цвеће су положили с лева, Бранка Мосуровић, Сњежана Михајловић и Мирко Бошњак

Код „Вечне ватре“, с лева, М.Бошњак, М. Михајловић, С. Михајловић и М. Калик, доле, код Спомен плоче погинулим борцима 6. Личке дивизије

Код Споменика Црвеноармејцу