
ОБЕЛЕЖЕН 17.03.2004. ПОГРОМ СРБА С КОСОВА И МЕТОХИЈЕ
Одржана је комеморативна академија поводом Дана сећања на 17. март 2004. године – погром на Косову и Метохији, одржаној у Народном позоришту у Београду, којој је у име Удружења 6. и 35. Личке дивизије….. присуствовала и Делегација од 10 чланова: МИРА ЛАЛИЋ, ЉУБИНКА БОЈОВИЋ, МИРЈАНА ВУЊАК ЖИКИЋ, БОСИЉКА ИЛИЋ, МИРКО БОШЊАК, БОГДАН ЂУКИЋ, ДУШАН ОПАЧИЋ, МАРИО КАЛИК и РАДЕ ДУБАЈИЋ!
Организатор комеморативне академије је Владин Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
Мартовски Погром 2004. године, била је системска, планска и организована акција, етничког чишћења преосталих Срба са простора Косова и Метохије, непосредно предвођена екстремистима тзв. Ослободилачке војске Косова. То је био злочин без казне и злочин без преседана, током кога је за свега 48 сати, етнички потпуно очишћено шест градова и 10 села – Приштина, Обилић, Косово Поље, Липљан, Гњилане и Призрен. Осморо Срба мучки је убијено, још двоје је подлегло повредама, 930 српских кућа до темеља је спаљено, а 4.012 Срба, протерано је са својих вековних огњишта.
Током незапамћеног рушилачког похода албанских екстремиста и руље, која је према званичним подацима бројала између 50.000 и 60.000 Албанаца, неповратно је оштећено 35 храмова Српске православне цркве, међу којима је 18 споменика од посебног културног значаја.
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић приликом свог обраћања подсетио је на то да терор над нашим народом на Космету траје вековима, а да није престао ни након потписивања Кумановског споразума и усвајања Резолуције СБ УН 1244.
Вучевић је навео да је за 48 часова етнички очишћено десет села и шест градова – Приштина, Обилић, Косово Поље, Липљан, Гњилане и Призрен, при чему је осморо Срба мучки убијено, а још двоје је подлегло повредама
Такође, 930 српских кућа до темеља је спаљено, а 4.012 Срба је протерано са својих вековних огњишта, додао је он и нагласио да су УНМИК и КФОР потпуно заказали у заштити неалбанског становништва и приватне имовине, као и да су немо посматрали овај злочин.
Премијер је оценио и да је 21 годину након овог злочина положај Срба на Косову и Метохији веома тежак, наш народ и даље живи у гетима, под економском изолацијом и константним притиском и насиљем.
Сведоци смо отворене свакодневне дискриминације и гажења основних људских права, навео је Вучевић и поручио да, и поред свих недаћа, српски народ на Косову и Метохији опстаје.
Они су прави хероји, који својом борбом свакодневно сведоче истину да Косово и Метохија јесте и да ће заувек бити срце и душа Србије, рекао је он и додао да су косметски Срби, такође, оличење сна о слободној и снажној Србији, а који нас је кроз векове одржао.


Горе, с лева, Б.Мосуровић, Љ.Бојовић, М.Лалић, М.Вуњак Жикић, Б.Ђукић, М.Бошњак и М.Калик, доле, трећи с лева, Д.Опачић



ФОТОГРАФИЈЕ ИЗ ПУНОГ НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА, ГОВОРЕ ВИШЕ ОД СВАКОГ ТЕКСТА
Вучић на комеморативној академији: Никада нећемо прихватити резултате погрома од 17. марта, ни једностране одлуке о независности тзв. Косова
Председник Србије Александар Вучић, 17. марта 2024. године, у Народном позоришту, у Београду, изјавио је да Србија никада неће прихватити резултате погрома 17. марта 2004. године, нити ће прихватити једностране одлуке о независности тзв. Косова, све док се он налази на месту председника Србије.
„Морају да знају наши партнери на Западу. Можете да спроводите какве хоћете акције. Можете да слабите нашу владу. Можете да прогоните мене. Можете да претите чак и хапшењима. Можете да радите шта год хоћете. Док сам на месту председника Србије, а верујем и после тога, никада нећемо прихватити резултате ни погрома од 17. марта 2004. нити ваших одлука о независности Косова. И за нас ће то увек бити део суверене и независне Србије“, поручио је Вучић на церемонији обележавања дана сећања на погром на Косову и Метохији 2004. године, која се одржава у Народном позоришту.
Он је навео да ће Србија бити уз свој народ на Косову и Метохији и да ће налазити начине како да га финансира и како да помогне његов опстанак на КиМ.
„Увек ћемо проналазити начине за то. Ма како тешко било, ма како мучно било, ма како проблематично било. То је наша обавеза, то је наш дуг према нашем народу који живи на Косову и Метохији“, поручио је Вучић.
Подсетио је на период од 2008. године, када је тзв. Косово једнострано прогласило независност, коју је тада признала већина земаља света, па тако, додаје Вучић, није било лако преговарати у Бриселу.
„Ми смо наследили позицију у којој је за западни свет ‘Косово’ већ независно. Нисмо ми дошли у позицију у којој смо били 1998. или 1995. већ смо дошли у позицију у којој је Косово за добар део света већ било независно. У таквим условима било је потребно урадити све што је могуће да се сачува мир, да се обезбеди живот за наш народ на Косову и Метохији, да се обезбеди развој целе Србије, али и да се сачува будућност и за наш народ и да никада не признамо независно Косово“, навео је Вучић.
Ма колико болан и тежак Бриселски споразум био, додаје Вучић, он је Србији био шанса да добије наредних неколико година у којима ће, како је навео, да постигне убрзани развој и највећи напредак Србије.
„И да истовремено покажемо да смо озбиљан, конструктиван и поуздан партнер онима на Западу, који су нас обмањивали све време како желе стандарде пре статуса, како неће да крше међународно право и како су стриктно везани за норме Уједињених нација. А онда смо видели да ништа из тог Бриселског споразума што је била албанска обавеза, никада нису остварили и никада нису испунили. Потом смо видели да их то ни не занима. Данас (Жозеп) Борељ излази са тим да је годишњица Охридског споразума, који нисмо потписали, али никада не излази да је годишњица Бриселског споразума“, рекао је Вучић.
Подсетио је да ће ускоро 12 година од потписивања првог Бриселског споразума, који западни званичници више ни не помињу, јер ће, како оцењује Вучић, тиме да се замере Албанцима, јер од ЗСО нема ништа.
„И из Охридског споразума ми смо понешто испунили, они ама баш ништа. И не пада им на памет, неће ни да разговарају о ЗСО, ни о чему другом. Али им никада наши партнери са запада неће реч рећи. Чак и кад им кажу реч, никада ништа против њих спроводити неће. То је њихово чедо које љуљају у колевци и које ће да чувају довека“, рекао је Вучић.
Погром имао само један циљ – независност тзв. Косова
Председник Александар Вучић је додао да је погром над Србима на КиМ који се догодио 17. марта 2004. године, имао само један циљ, а то је независност тзв. Косова.
„То је била организована акција, припремљена, осмишљена акција, а не никакав гнев или бес људи који су видели неправду која се догодила дечацима из Чабра, код Зубиног потока. Не. То је све било добро припремљено, добро организовано и добро усаглашено, да би управо после тога добијали Ахтисаријев план, Бечке преговоре и пуну независност Косова“, рекао је Вучић говорећи на Дану сећања на погром на Косову и Метохији 2004. у Народном позоришту.
Како је рекао, за све то време, ми Срби смо увек говорили о томе шта се страшно догодило нашем народу, али у политичком смислу никада нисмо успели да анализирамо шта је то што су нам учинили.
„Признали су их многи од те 2008. године, па све до 2012. и 2013. Више од пола света или готово пола света или две земље више од половине света признале су биле независност Косова. Готово никакву шансу нисмо имали. Није било лако у Бриселу преговарати, а морали смо из више разлога, што људи морају да разумеју. По први пут на овакав начин говорим“, рекао је Вучић.
Он је навео да је неколико година после, како је рекао, тобож великих демократских промена, Србији обећано да ће се све решити мирно, демократским путем, јер је, наводно, свет био само против Слободана Милошевића.
„Косово је српско, даће нам га одмах на тацни. Онда долази до страшних злочина против нашег народа и то у сред приче – стандарди пре статуса, јер тобож, статус се не зна. Прво да реше стандарде, а онда нам успоставише те стандарде“, рекао је Вучић.
Онда су, како је рекао, изашли са лажном причом о тројици страдалих албанских дечака за које су криви тобожни Срби прогонитељи што је касније установљено да је била гнусна лаж, а што и данас понављају они који су на власти у Приштини и о томе гласно ћуте сви они који су их и тада и данас у свему томе подржавали.
„Тада се убрзано, баш после ових догађаја, прелази са стандарда на статус. Недуго затим се организују Бечки преговори у које доводе по први пут Србе за столицу за сто са Хашимом Тачијем и свима осталима, а онда, недуго затим, се иде у пуну независност Косова из угла западних моћника, наших великих савезника који су нам обећали слободу, обећали територијалну целовитост и рекли како је све то српско, само њих занима демократија у Србији“, рекао је председник Србије.
Он даље наводи да су те 2008. како је рекао, наврат нанос, иако су их неки одавде молили да сачекају који месец да победе на изборима, донели одлуку о независности Косова и за само неколико месеци, преко 80 земаља је признало независно Косово.
Вучић сматра да данас живимо у свету који насилнички одбија истину и жустро се бори против ње, али да ћемо ми наставити да говоримо истину и ништа друго осим истине.
„Уз то, потура нам се да постоје различите истине као и да се оне које су исте, могу различито тумачити у односу на околности. У Украјини је тако прекршен принцип неповредивости државних граница. Јесте, али у Србији није. Напад на Украјину је нелегитиман, а онај који је на Србији извело 19 земаља, без сагласности УН противна међународном праву, није“, закључио је Вучић.
Предстојећи месеци одлучујући за српски народ – најтежи у последњих 20 година
Вучић је оценио да ће предстојећи месеци бити од одлучујућег значаја за српски народ и у политичком смислу, вероватно најтежи месеци у последњих 20 година.
Истакао је да су предстојећи месеци од одлучујућег значаја за српски народ и да ће о томе нешто више говорити за само седам дана.
„И то не само у Србији, већ у целом региону. Предстојећи месеци ће у економском смислу бити одлични и донети много благодети нашем народу. У политичком смислу, вероватно најтежи месеци у последњих 20 година. Али оно што хоћу да учиним вечерас, то је да пред свима вама се поклоним сенима наших јунака, који су пали чувајући своје куће, чувајући своје огњишта на КиМ и да им кажем да нису узалуд пали, да ћемо знати да чувамо све оно што су учинили за своју отаџбину и да никада нећемо дозволити да српско име и презиме буде згажено“, нагласио је Вучић.