
Дан 09. мај 1945. се слави као Дан победе над фашизмом, који је и ове 2025. године, у Београду обележен, полагањем венаца на Комплекс гробљу ослободилаца Београда 1944.
У славу свих оних који су се јуначки борили за слободу у којој ми данас уживамо, срећан свима 9. мај, Дан победе!
Државној церемонији полагања венаца поводом Дана победе присуствовали су и председница Народне скупштине Ана Брнабић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски, чланица Градског већа града Београда, Виолета Филип амбасадор Руске Федерације Александар Боцан-Харченко и амбасадори бројних других земаља, као и представници Војске Србије и удружења која негују сећање на Други светски рат, међу којима и представници Удружења 6. и 35. Личке дивизије….. од 6 чланова, МИЛИЦА и НАТАША ТОДОРИЋ, МИРКО БОШЊАК, ДРАГАН ДРАГИ СТЕВАНОВИЋ, ДУШАН ОПАЧИЋ и МАРИО КАЛИК!
Наведену активност – обележавање, Удружење реализује као део реализације Програма/Пројекта, „Неговање традиције ослободилачких ратова Срба и Србије“, чију реализацију је подржао град Београд, Секретаријат за социјалну заштиту, за период реализације април 2025/март 2026. годин, којем се и овом приликом захваљујемо!
Председница Народне скупштине положила венац на Гробљу ослободилаца Београда
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић положила је венац на Спомен- комплексу Гробља ослободилаца Београда, поводом обележавања Дана победе над фашизмом.
Уз највише војне и државне почасти Ана Брнабић положила је венац, у име Народне скупштине, у присуству министарке за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милице Ђурђевић Стаменковски и министра културе Николе Селаковића.
Ђурђевић Стаменковски на Дан победе: Србија никада није била на погрешној страни
„Дан победе је више од подсећања на крај рата, он је обавеза да више никада не смемо да дозволимо да се фашизам и нацизам повампире и зацаре“, поручила је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Милица Ђурђевић Стаменковски.
Она је испред Владе Републике Србије положила венац на Споменик Ослободиоцима у част Дана победе над фашизмом и нацизмом у Другом светском рату.
„Пре 80 година зачуло се звоно слободе и оно није одјекивало само захваљујући великим силама, већ и захваљујући готово свакој кући у Србији која је дала велики допринос. Ми смо били први европски народ који је пружио одлучан отпор нацистичкој и фашистичкој пошасти која је тада покушавала да прекроји судбину човечанства“, подсетила је министар Ђурђевић Стаменковски.
Како је нагласила, наш народ никада није пристао на подвалу да је ропство боље од слободе.
„Косовски завет који се први пут јавио 1389. године јављао се увек када се слобода бранила, без обзира на то колика је била цена те одбране. Србија је остала усправљена и у Крагујевцу тамо где су нам убијали децу и на Сремском фронту и свуда где је пружала отпор – од Лознице као првог ослобођеног града, па до других наших стратишта“, истакла је министар.
Она је додала да Србија жели помирење и братски загрљај зато што, како је рекла, од сваког рата увек је био гори само грађански рат.
„Част је свима што смо потомци предака који никада нису били на погрешној страни. Срећан Дан победе. С Днем Победы“, поручила је Ђурђевић Стаменковски.
Београд обележио Дан победе над фашизмом у Другом светском рату
Чланица Градског већа Виолета Филип присуствовала је данас централној државној церемонији поводом Дана победе над фашизмом у Другом светском рату. Она је полагањем венаца на Споменик „Вечна ватра” и Споменик Црвеноармејцу на Новом гробљу одала пошту палим борцима.
• Обележавање овог важног датума у духу је наше антифашистичке борбе. Наша земља је свим снагама бранила идеју антифашизма, на којој почива данашња Европа. Наш народ поднео је велике жртве и наша деца морају да знају ко је ослободио земљу у Другом светском рату. Зато нам је неопходна едукација, јер свака озбиљна држава и друштво чувају прошлост од заборава и у томе виде предуслов изградње будућности. Образовање је најкорисније оруђе у борби против фашизма и нацизма који су и данас, нажалост, често присутни – рекла је Виолета Филип.
Давно је речено да је историја учитељица живота, додала је она.
• Зато морамо едуковати будуће генерације и чувати нашу историју од заборава, посебно водећи рачуна о покушајима ревизије историје и њеном прекрајању, чији је циљ да се умањи значај наше борбе и сећање на наше хероје. У славу свих оних који су се јуначки борили за слободу у којој ми данас уживамо, срећан свима 9. мај, Дан победе – казала је Виолета Филип.

С десна, М. Бошњак, М. Калик, М. и Н. Тодорић и Д. Стевановић (недостаје Д. Опачић)
Церемонија полагања венаца

АНА БРНАБИЋ

МИЛИЦА ЂУРЂЕВИЋ СТАМЕНКОВСКИ

ВИОЛЕТА ФИЛИП

С лева, М.Тодорић, М.Калик, М.Бошњак и Н.Тодорић