Удружење 6. личке дивизије, Београд

ОБИЉЕЖЕНА 81. ГОДИШЊИЦА ДЕСАНТА НА ДРВАР

У организацији Општине Дрвар, обиљежена је 81. годишњица Десанта на Дрвар, једног од кључних догађаја антифашистичке борбе народа бивше Југославије и снажног симбола отпора фашизму.

Програм обиљежавања започео је полагањем вијенаца на остацима некадашњег Споменика жртвама фашистичког терора из Другог свјетског рата. Почаст су одале делегације Општине Дрвар, Борачке организације Дрвар – Источни Дрвар, удружења која његују традицију Народноослободилачке борбе из свих крајева бивше Југославије, међу којима и Удружење 6. и 35. Личке дивизије из Београда, којег су и више него успешно представили, БОСИЉКА ИЛИЋ, МИРКО БОШЊАК и ДРАГАН ДРАГИ СТЕВАНОВИЋ, као и представници политичких странака.

У наставку, у оквиру Спомен-комплекса „25. мај“, одржан је богат културно-умјетнички програм. Својим наступима догађај су увеличали чланови Аматерског културно-умјетничког друштва „Мира Лукач“, талентовани ученици Основне школе Дрвар, пјевачка група Удружења Личана и пријатеља „Личко прело“, те збор „Xoр“.

Овај значајан датум још једном је подсјетио на важност очувања историјског памћења, његовања културе сјећања и преношења идеала слободе, заједништва и антифашизма младим генерацијама.

Општина Дрвар остаје посвећена очувању историјског насљеђа и вриједности на којима се темељи идентитет наше заједнице, кроз достојанствено и с поштовањем обиљежавање кључних догађаја из прошлости.

Доле, лево, с лева, Д. Стевановић, Б. Илић и М. Бошњак

ДЕСАНТ НА ДРВАР, шифровани назив Операција Коњићев скокРеселшпрунг (нем. Rösselsprung), назив је за немачку акцију у мају и јуну 1944. чији је циљ био да се зароби Јосип Броз Тито и да се уклони вођство партизанског покрета у Југославији.

Циљ операције био је да се уништењем средишњих штабова и установа нанесе тежак ударац НОВЈ, што би ослободило крупне немачке снаге са Балкана за маневарску употребу. Сам ваздушни десант је обављен 25. маја 1944. године.

За напад на Титов штаб команда Друге оклопне армије припремила је у строгој тајности падобранско-једриличарску десантну групу, и 7 нападних оклопно-моторизованих борбених група у гарнизонима који су окруживали Дрвар. Напад је почео у зору 25. маја тешким бомбардовањем Дрвара које је требало да растроји одбрану и непосредно после тога падобранско-једриличарским десантом на град. Истовремено су припремљене борбене групе кренуле у безобзиран пробој према Дрвару ради спајања са десантним снагама.

Немци су напад отпочели у шест часова изјутра 25. маја 1944. године. Прво су жестоко бомбардовали читав простор, а затим су почели падобрански десант. По Немце је кренуло лоше од самог почетка. Једна једрилица је оборена у ваздуху од стране партизанске ПВО, док су три уништене на слетању са целим посадама, а остале једрилице су следеле ван десантног циља јер су их транспортни авиони који су их вукли откачили прерано из страха од ПВО.

Из Трубара (удаљеност око 10 km ваздушном линијом) је усиљеним маршем стигла одмах око 11 сати пре подне ТРЕЋА ЛИЧКА БРИГАДА 6. ЛИЧКЕ ПРОЛЕТЕРСКЕ ДИВИЗИЈЕ „НИКОЛА ТЕСЛА“ и из марша се упустила у борбу са немачким падобранцима, којих је било близу хиљаду. У противнападу партизани су ослободили америчког новинара Стојана Прибићевића, ког су Немци у зору заробили са још три савезничка новинара.

Немци, приковани за земљу, покушали су да са другим делом снага опколе партизане, али је и тај део снага пао под жестоку ватру партизанских јединица. Ускоро у 11:50 појавио се и дуго очекивани други талас немачких падобранаца. И он је дочекан јаком ПВО од стране НОВЈ где су Немци такође претрпели губитке. Највећи проблем другог таласа што се спустио предалеко од циља, скоро 15 км ван зоне десанта. Док су се прикупили и организовали, ситуација за први талас Немаца постала је толико критична да је Рибке наредио уједињавање свих падобранских делова како би успео да одбије талас за таласом партизанских противнапада.

Око 16:00 ситуација за Немце је постала неиздржива, и Рибке је морао да нареди повлачење на месно гробље где је наредио да се преживали падобранци укопају и одсудно држе док не дође помоћ.

ЛИЧАНИ су врло брзо потиснули Немце и сузбили их на дрварском гробљу. Већ у 18:00 и сам Рибке је био рањен партизанском ручном бомбом и морао је да буде пребачен лаким авионом у болницу. Његови људи остали су на гробљу, на ивици издржљивости без хране, муниције и лекова и целу ноћ се малтене на нож борили са бесомучним партизанским нападима. Немци су се борили окружени својим мртвим и рањеним саборцима. Када је ујутру Луфтвафе полетела да заштити падобранце, партизани су се повукли. Немачка 7 СС дивизија Принц Еуген дошла је коначно до преживелих падобранаца на гробљу и спасила их. Од преко 800 падобранаца, до јутра остало их је само 250 способних за борбу. Остали су били мртви или рањени.

Пораз падобранаца је био толики да су повучени на опоравак, а 500. СС падобрански батаљон је избрисан са бројног стања, спојен са другим јединицама у нови, 600. СС падобрански батаљон

Немачки десант на Дрвар у мају 1944. године представљао је један од највећих изазова за Шесту личку. Дивизију која је одиграла кључну улогу у спречавању непријатеља да ликвидира Врховни штаб НОВЈ. Храброст приказана у тим борбама створила је мит о дивизији као спасиоцу Тита и симболу отпора нацистичкој агресији!