Удружење 6. личке дивизије, Београд

ПОЛОЖЕНИ ВЕНЦИ БРАНИОЦИМА БЕОГРАДА!

Члан Градског већа Владимир Јестратијевић пoлoжиo je дaнaс, пoвoдoм Дaнa херојске одбране Београда 1915. године, вeнaц нa Спoмeн-кoстурницу брaниoцимa Бeoгрaдa нa Нoвoм грoбљу.

Јестратијевић је истакао да Град Београд и грађани Београда сваког октобра обележавају овај значајан догађај из историје града.

– Немачком и Аустроугарском офанзивом Београд је бомбардован више дана, а браниоци нашег града су се трудили и жртвовали своје животе за слободу и очување Београда. Нажалост, одбрана није успела и то је био почетак разарања Београда, вишегодишње окупације и наговештај повлачења Српске војске у правцу Албаније и касније Грчке, што је касније резултирало офанзивом и повратком у Београд. Негујемо успомену на херојску одбрану Београда на челу са мајором Драгутином Гавриловићем који је чувеним говором улио снагу и морал браниоцима Београда да жртвујући своје животе дају оно најсветије за одбрану свог града и своје домовине – казао је Јестратијевић.

Он је након тога положио венац и на гроб мајора Гавриловића на Новом гробљу.

Вeнцe су пoлoжили и чланови Савеза удружења потомака ратника Србије 1912–1918, Удружења ратних добровољаца 1912–1918, потомака и поштовалаца и Удружења бораца и потомака поштовалаца НОР-а 6. личке пролетерске дивизије, МАРИЈА ОБРАДОВИЋ, председник/ца и РАДОВАН ОБРАДОВИЋ, члан УО Удружења!

Секретар за културу Иван Карл положио је данас венац на Споменик браниоцима Београда 1915. године поводом Дана херојске одбране Београда у Првом светском рату.

Венце су положиле и делегације Министарства одбране и Војске Србије, чланови Савеза удружења потомака ратника Србије 1912–1918, Удружења ратних добровољаца 1912–1918, потомака и поштовалаца, Удружења бораца и потомака поштовалаца НОР-а 6. личке пролетерске дивизије, Удружење ветерана Посебних јединица полиције и ђаци и професори Прве београдске гимназије.

Карл је нагласио да без бранилаца Београда не би било ни Београда ни Србије.

– Данас смо одали пошту браниоцима Београда у Првом светском рату, баш као што то чинимо и за браниоце Београда у Другом светском рату, и херојима одбране Београда 1999. године током НАТО агресије. Београд је вечан, баш као и сећање на хероје који су нам омогућили да уживамо у слободи – казао је Иван Карл.

Свечаност је започета молитвом свештеника протојереја Јована Гардовића из Цркве Александра Невског, рецитовањем чувене наредбе мајора Драгутина Гавриловића а завршена извођењем песме „Тамо далеко” Певачког хора Прве београдске гимназије.

ДАН СЕЋАЊА НА БРАНИОЦЕ БЕОГРАДА 1915.

– Сећање на одбрану Београда не сме избледети управо зато што би у противном та жртва била бесмислена. Мајор Драгутин Гавриловић својим говором и херојством је показао пут српској војсци и она је неколико година касније, 1918. године, у свечаној поворци ушла у главни град и ослободила га окупације немачке и аустроугарске војске!

……………………….. У току борби за одбрану Београда 6-7. октобра 1915. године, Аустрија је форсирала Дунав и искрцала се на делу обале који је држао 2. батаљон 10 кадровског пука којим је командовао мајор Драгутин Гавриловић. Аустријске јединице утврдиле су се иза железничког насипа на самој обали. Жестоко дејство аустријске артиљерије претворило је српске положаје у Банатској улици у хрпу рушевина, али су храбри браниоци и даље пружали отпор.

Растојање између српских и аустријских положаја на неким местима није било веће од 30 м.

Непријатељу се никако није смело дозволити да утврди мостобран. Прво је у напад кренуо жандармеријски одред који упркос тешким губицима није успео да потисне непријатеља. Једино решење било је да све расположиве српске јединице на овом сектору фронта изврше општи контранапад.

Око 14.30. мајор Гавриловић је прикупио своја три вода, два вода 3. батаљона и Сремски одред и пред кафаном „Јасеницом“ (на углу улица Цара Уроша и Мике Аласа, где је 2013. године постављена спомен-плоча) издао следећу заповест:

„Тачно у три часа непријатељ се има разбити вашим силним јуришем, разнети вашим бомбама и бајонетима. Образ Београда, наше престонице, мора бити светао. Војници, јунаци, Врховна команда избрисала је наш пук из свог бројног стања. Наш пук је жртвован за Краља и Отаџбину. Ви немате више да се бринете за ваше животе који више не постоје. Зато напред у славу! Живео Краљ! Живео Београд“ ( Овај говор је шведски хеви метал бенд Сабатон 2016. године претворио у песму „Last Dying Breath”. Међутим, постоје и подаци да мајор Гавриловић никада није одржао овај говор, већ да је говор измислио Ђорђе Рош и објавио га у својим мемоарима, одакле га је касније преузео Бранислав Нушић и говор се отада сматра историјском чињеницом, иако то највероватније није?)!

Уз громогласни поклич српски војници су кренули у контранапад. Међутим, снажна ватра аустријских јединица на насипу подржана ураганским дејством аустријске артиљерије одбила је и овај напад. Мајор Гавриловић је тешко рањен.

Жестоки напади српске војске су се наставили све до сумрака. Аустријски положај на насипу је био угрожен и само је ноћ спасила аустријске јединице од пораза. У току ноћи 7-8. октобра Аустријанци су наставили да пребацују појачања преко Дунава.

Између 8/9. октобра јединице Комбинованог одреда више нису браниле прелазе преко Саве и Дунава већ су се извлачиле на резервне положаје. Аустријске снаге су 9. октобра 1915. године истакле Аустро-угарску и Немачку заставу на згради Старог двора.

Преживевши одбрану Београда, повукао се заједно са српском војском на Крф, а после пробоја Солунског фронта, војвода Петар Бојовић га је предложио за виши чин, међутим то није прихватио војвода Степа Степановић уз образложење да је превише млад.

Није био омиљен међу официрима, јер није припадао ниједној тајној организацији. После рата, полагао је генералски испит у Штипу 1930. године и пао је. Увређен није хтео да га опет полаже.

Предавао је војну администрацију на Војној академији у Београду. Генерал Душан Симовић му је 27. марта 1941. понудио чин генерала и место министра војске и морнарице, међутим он је то одбио уз образложење да га предлог не интересује и да је он војник. Пуковник Гавриловић је после капитулације у Априлском рату у Сарајеву заробљен и одведен у концентрациони логор близу Нирнберга. Из заробљеништва се вратио тек 1945. тешко болестан.

Од стране нових власти, био је означен као човек бившег режима краљевине Југославије.

Преминуо је у свом стану, на Славији 19. јула 1945, у крајњој беди, понижен од стране новог комунистичког режима. Сахрањен је у гробници своје рођаке на Новом гробљу.

У име Удружења, код Спомен костурнице, венац је положио
РАДОВАН ОБРАДОВИЋ

На гробном месту, пуковника Гавриловића Р.Обрадовић је положио ружу

МАРИЈА ОБРАДОВИЋ, председница Удружења, на гробном месту пуковника Гавриловића, положила је ружу