
КРЕМАЦИЈА ДУШАНКЕ ПОПОВИЋ
На Новом гробљу, у Београду, Делегација Удружења од 8 чланова, МАРИЈА ОБРАДОВИЋ, СЊЕЖАНА МИХАЈЛОВИЋ, МИЛИЦА ТОДОРИЋ, МАРА БАСТА, ИСО РАПАЈИЋ, МИРКО БОШЊАК, ДУШАН СУРЛА и РАДОВАН ЗОРИЦА, присуствовала кремавији ДУШАНКЕ ПОПОВИЋ, носилаца Партизасске споменице, борца 6. Личке дивизије и дугогодишњег члана Удружења.
Душанка (Миле) Поповић
Рођена је, 14.05.1925 године у селу Плоче, општина Грачац, од оца Миле и мајке Јаге рођене Купрешанин.
До почетка рата живјела је у селу бавећи се земљорадњом и домаћинством.
По избијању народног устанка опредијелила се за НОП. Укључила се у рад омладинске организације у свом селу и радила на свим задацима који су постављени пред њу.
Са четом „Марко Штулић“ учествовала је у рушењу железничке пруге, ликвидирању жандамеријске станице и усташких упоришта на територији Ловинца.
Као веома активна омладинка примљена је у СКОЈ, већ 1941 године. Као скојевка организовала је народ и омладину на свим задацима народног покрета.
Дана 25.08.1942 године ступила је у Прву женску омладинску партизанску чету у Лици, која је формирана по одлуци Окружног комитета СКОЈ-а и уз сагласност Окружног комитета СКЈ за Лику, те Штаба групе личких партизанских одреда, у селу Трнавцу код Титове Коренице. У чланство КПЈ (СКЈ) примљена је 23 марта 1943 године.
По завршетку војно-политичке обуке распоређена је у Други батаљон „Огњен Прица“, у саставу Друге личке бригаде.
У тој јединици остала је до средине 1943 године и учествовала у свим њеним борбама. Прешла је у дивизијски санитет, а почетком 1944 године, у санитет Корпуса, где је радина као руководилац медицинског особља и била секретар скојевске организације санитета. Бива рањена, па је у мају 1944 годин еупућена на лечење у Италију. Из болнице у Италији вратила се почетком 1945 године и распоређена на дужност у Војну болницу у Београду. У болници је примила дужност замјеника комесара бартаљона, а затим и комесара батаљона.
На тој дужности је остала до 1946 године када је демобилисана у чину капетана.
По изласку из Армије запослила се у Главном одбору удружења ратних војних инвалида Србије. Од 1957 г. До 1959 године завршава Вишу школу за социјалне раднике и запошљава се у Централном одбору Савеза бораца НОР-а у Београду.
Била је члан Друштвено-политичког већа Скупштине општине Нови Београд.
Све док је није болест везала за кућу била је активни члан прво Секције, а затим и Удружења 6. Личке дивизије „Никола Тесла“
Носилац је Партизанске споменице 1941 г. Ратни војни инвалид је 70%. За заслуге у рату одликована је :
-Орденом заслуга за народ ИИ реда,
-Орденом братства и јединства са сребрним вијенцем,
-Орденом за храврост.
-Орденом паризанске звијезде ИИИ реда и
-Орденом републике са сребрним вјенце.
Последње одликовање јој је уручено у петак 30.09.2022 године и то „Медаља борца“, коју поводом 80 година од устанка против фашизма и окупације преживелим борцима додељује СУБНОР Србије.
Нека јој је вечна слава и хвала.

Почасну стражу су „дали – одали“, с лева, СЊЕЖАНА МИХАЈЛОВИЋ, РАДОВАН ЗОРИЦА и ДУШАН СУРЛА, десно, МАРИЈА ОБРАДОВИЋ, ИСО РАПАЈИЋ и МИРКО БОШЊАК

У име Удружења, од Душанке се опростила, пригодним речима, МАРИЈА ОБРАДОВИЋ