Удружење 6. личке дивизије, Београд

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 15.02.1804. ДАНА 1. СРПСКОГ УСТАНКА И 15.02.1835. ГОДИНЕ УСВАЈАЊЕ ПРВОГ (СРЕТЕЊСКОГ) УСТАВА СРБИЈЕ, А СВЕ У ОКВИРУ ОБЕЛЕЖАВАЊА 15/16.02. ДАНА ДРЖАВНОСИ Р.СРБИЈЕ!

БЕОГРАД, У 8:30 Испред Поште бр. 6. у Савској улици – 10:00 ОРАШАЦ – 12:30 ОПЛЕНАЦ – 17:00 БЕОГРАД – Превозник НЕДАЛ Д.О.О. БЕОГРАД, Возило КОМБИ 7 + 1 место, Возач: ЖАРКО

  1. РАДОВАН ОБРАДОВИЋ – Вођа пута/Комбија
  2. МАРИЈА ОБРАДОВИЋ
  3. МИЛИЦА ТОДОРИЋ – Заменик/ца Вође пута/Комбија
  4. НАТАША ТОДОРИЋ
  5. БРАНКА МОСУРОВИЋ
  6. МИРЈАНА ДРАКУЛИЋ
  7. ЉУБИНКА БОЈОВИЋ

УКУПНО 7 + 1 (ВОЗАЧ) КОРИСНИК!

Код споменика Вожду Карађорђу у Орашцу са почетком у 10 часова одржана церемонија полагања венаца (само представници Владе Србије, Р.Српске и дипломатског кора, без удружења и других) и одавања почасти.

Са почетком у 12:30 часова, одржана је церемонија полагања венаца и одавања почасти у цркви Светог Ђорђа на Опленцу, у Задужбини краља Петра Првог.

ЗАХВАЉУЈУЋИ ПРВЕНСТВЕНО ОДОБРЕНИМ СРЕДСТВИМА СЕКРЕТАРИЈАТА ЗА СОЦИЈАЛНУ ЗАШТИТУ, ГРАДСКЕ УПРАВЕ ГРАДА БЕОГРАДА, КОЈИ ЈЕ ПОДРЖАО РЕАЛИЗАЦИЈУ ПРОГРАМА, “ КО СМЕ И ХОЋЕ, ТАЈ И МОЖЕ“, ЗА ПЕРИОД РЕАЛИЗАЦИЈЕ, АПРИЛ 2023/МАРТ 2024. ГОДИНЕ, ДЕЛЕГАЦИЈА УДРУЖЕЊА, ОД 7 ЧЛАНОВА, КОЈУ ЈЕ ПРЕДВОДИО РАДОВАН ОБРАДОВИЋ, ДАНА 15.02.2024. ГОДИНЕ, ПРИСУСТВОВАЛА/УЧЕСТВОВАЛА ЈЕ У ДРЖАВОЈ ЦЕРЕМОНИЈИ ОБЕЛЕЖАВАЊА 15.02.1804. ГОДИНЕ, ДАНА ПОЧЕТКА ПРВОГ СРПСКОГ УСТАНКА И ТО У ОРАШЦУ, СА ПОЧЕТКОМ У 10:00 ЧАСОВА, КОД СПОМЕНИКА ВОЖДУ КАРАЂОРЂУ, У ОКВИРУ СПОМЕН КОМПЛЕКСА ОРАШАЦ, ИСПРЕД ОСНОВНЕ ШКОЛЕ „ПРВИ СРПСКИ УСТАНАК“ У ОРАШЦУ, БЕЗ ПОЛАГАЊА ВЕНЦА, АЛИ ЈЕ ОДАЛА ЗАСЛУЖЕНА ПОЧАСТ УСТАНИЦИМА ПРВОГ СРПСКОГ УСТАНКА!

НАКОН ЗАВРШЕНЕ ЦЕРЕМОНИЈЕ У ОРАШЦУ, ДЕЛЕГАЦИЈА УДРУЖЕЊА ЈЕ КРЕНУЛА ЗА ОПЛЕНАЦ, ДА БИ У ЦРКВИ СВ. ЂОРЂА НА ОПЛЕНЦУ, СА ПОЧЕТКОМ У 12:30 ЧАСОВА, ДЕЛЕГАЦИЈА УДРУЖЕЊА (Ловоров венац положила М.Обрадовић), ПОЛОЖИЛА ВЕНАЦ И ОДАЛА ЗАСЛУЖЕНУ ПОЧАСТ, ПА САМИМ ТИМ И УЧЕСТВОВАЛА У СВЕЧАНОСТИ ОБЕЛЕЖАВАЊА, 15.02.1835. ГОДИНЕ, ДАНА КАДА ЈЕ ДОНЕТ ПРВИ УСТАВ СРБИЈЕ – СРЕТЕЊСКИ УСТАВ, КОЈЕГ ЈЕ ПРИПРЕМИО ДИМИТРИЈЕ ДАВИДОВИЋ, ИСТАКНУТИ НОВИИНАР, ПОЛИТИЧАР, ДИПЛОМАТА, КЊАЖЕВ СЕКРЕТАР, УРЕДНИК „НОВИНА СРБСКИХ“ И ВЕЛИКИ ПОШТОВАЛАЦ ТАДАШЊЕ ФРАНЦУСКЕ И ЊЕНИХ ИНСТИТУЦИЈА)!

Горе, предах на пути за Орашац, с лева, Б.Мосуровић, Р. Орадовић, М.Обрадовић, М.Дракулић, Љ.Бојовић, Н.Тодорић и М.Тодорић, доле, у Орашцу

Опленац, Црква Св. Ђорђа, Горе, с лева, Н.Тодорић, Љ.Бојовић, Р.Обрадовић, М.Обрадовић, М.Дракулић, Б.Мосуровић и М.Тодорић, доле, полагање венца

ПРАЗНИК СРЕТЕЊЕ – ДАН ДРЖАВНОСТИ СРБИЈЕ – НЕРАДНИ ДАНИ: 15. и 16. Фебруар 2024. године!

Иначе, у Србији се Сретење као Дан државности (15/16. фебруар) прославља од 15. фебруара 2002. године, према Закону о државним и другим празницима донетим 11. јула 2001. године.

Србија слави Сретење – дан државности која је баш 15. фебруара обликована на два начина – Првим српским устанком 1804. године и првим Уставом Књажевства Србије 1835. године, тада једним од најдемократскијих у Европи.

 

15.02.2024. Централна државна церемонија поводом Дана државности Републике Србије

Изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића, потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић предводио је данас Централну државну церемонију поводом Дана државности Републике Србије, код Споменика вожду Карађорђу у Орашцу.

 

Данашњој свечаности присуствовали су председник Републике Српске Милорад Додик, чланови Владе Србије, представници државних институција Републике Србије и Републике Српске, припадници Министарства одбране и Војске Србије, представници дипломатског и војно-дипломатског кора и бројни грађани.

Обележавање Дана државности почело је поменом Карађорђу и устаницима који је служио епископ шумадијски Јован са свештенством. Том приликом, венце на споменик вођи Првог српског устанка положили су министар Вучевић и председник Републике Српске Додик.

 

Обраћајући се присутнима, министар Вучевић истакао је да је једна од основних околности које формирају личност сваког човека његова прошлост, као и прошлост његове породице, предака и народа.

 

– Та прошлост представља једно невидљиво, али врло јако утемељење, оријентир како ћемо напред, путоказ и надахнуће да се сетимо ко смо и шта смо. То је дух прошлих времена и живо сећање на оно што нас обележава и што нас чини каквим јесмо. Свако ко је с резигнацијом одбијао да буде оно што јесте и што једино може бити, губио се у времену и простору. Покушавао је да се прикаже другачијим, различитим. Да вредности и тековине наше представи као ругло, да је све туђе лепше и боље. Некада је та негација себе и свога ишла и у самонегацију и аутошовинизам. У охолост презира према себи и своме – рекао је министар Вучевић и додао да се тај бунт против самога себе на крају увек завршавао погубно, јер се на тај начин увек радило у корист своје штете и да то важи како за појединце, тако и за читав народ.

Министар обране рекао је да нације и појединци утемељени у свом бићу имају велику предност, а то је да свесни себе, својих мана и врлина могу да бирају пут успеха.

  • Постоји нешто што нам струји кроз крвоток, кроз мишице и цео организам. Нешто што надахњује нашу душу, што нас држи и вуче ка напред. То нешто је вера. Вера је све. Вера у себе и свој род. Вера у брата, у мајку, у оца, у Бога, у народ. Вера да смо били синови и кћери царски. Да је за оним брдима разорен двор и да је мојега цара баш тамо једном био јуначки збор. И вера да ћемо спокој наћи кад Србин више не буде роб. На овом је месту био управо један такав јуначки збор – нагласио је министар Вучевић.

Он је рекао да су наши преци те 1804. године, на данашњи празник, били надахнути вером и сном о слободи и равноправности.

  • А не може бити да сељак створи ни из чега своју слободу у једној феудалној држави. Нема кроз историју света таквог примера. Не може бити да голи и боси победе светску силу. Не може бити да гладни, понижени и поражени устану из пепела и да их признају сви они у Европи и свету, који су зарад својих интереса првенствено бринули о здрављу, како су тада говорили, болесника са Босфора. Како да се не дивимо тој снази народној, тој жртви и вери која је створила ову нашу Србију из праха и пепела. Како да не призивамо, не певамо, не славимо оне који ништа нису имали, а створили су државу, који беху потпуно сами и остављени да умру. А који васкрснуше у слави и васпоставише данас нас – рекао је министар одбране.

 

Како је истакао министар Вучевић, лепота и величина наше прошлости осведочена је још једном на овај исти свети дан Сретења Господњег.

 

  • Онда када смо 1835. године опет стварајући народну државу, државу по мери свих грађана, први у Европи уставом укинули ропство и феудализам, написали Устав који је до данашњег дана остао симбол демократичности, којим беху прокламована права и слободе свих грађана, независност судства, слобода кретања и настањивања, неповредивост стана и равноправност свих без обзира на веру и националност. Онда када је народни дух жеље за слободом и равноправношћу засијао неугасивим сјајем у нашој Србији тако да свакоме, у земљи и иностранству, увек у лице можемо да кажемо да је наша правна мисао била родоначелник људских права и слобода, уставне поделе на законодавну, извршну и судску власт. Ко то може да оспори и какав је то онда дух наш? И сада се поставља питање да ли је предност или недостатак да будемо утемељени у нашој прошлости и да нам она буде мотив за будућност? Да ли имамо чега да се стидимо – рекао је министар одбране.

 

Министар Вучевић истакао је да се српски народ поноси народним бићем и народном душом из које смо потекли и слободом коју смо освојили и стекли.

 

  • Поносимо се што смо потомци оних који су целом свету показали да су способни да остваре слободу. И сваки пут када чујемо реч Србија ми се поносимо. Поносимо се, јер знамо и осећамо у венама својим колико је бесмртних предака наших пало за ову реч. И за сан о слободи и равноправности који се Србија зове. Сваки пут када користимо ту свету реч треба то да имамо на уму. То је наше утемељење и наша унутрашња снага, да уградимо себе у мозаик слободне и спокојне „Мајке Србије“. Нека живи дух наших предака данас кроз нас, а сутра кроз наше потомке и нека нас води у сигурну будућност – закључио је министар одбране и истакао да му је част што у име председника Републике Србије Александра Вучића данас у Орашцу може свима да честита Дан државности. Председник Републике Српске Додик, честитајући празник, указао је на значај саборности за српски народ и указао да је важно да велике и значајне празнике заједно прослављамо.

 

  • То је тако захваљујући државном руководству Србије, на челу са председником Вучићем, који је имао осећај да све важне празнике и за Србију и Републику Српску славимо и обележавамо заједно. И посебно сам поносан што имам прилику данас овде да искажем своју срећу поводом такве одлуке председника Вучића и да искажем своје задовољство чињеницом да то траје осам или девет година у континуитету – рекао је Додик подсећајући на најзначајније историјске околности које су допринеле да данас овај дан прослављамо као Дан државности.

Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић подсетио је да је цео тадашњи свет чуо да су Срби кренули у борбу за слободу и дивио се нашим прецима.

  • Пре тачно 220 година на овом месту окупили су се највиђенији људи српског народа и донели једну од најважнијих одлука у нашој историји, решили су да крену у борбу за слободу коју су генерације пре њих сањали вековима. Имали су пред собом најузвишенији циљ који сваки човек и сваки народ могу себи да поставе. Ништа осим слободе и ништа мање од слободе за свој народ – истакао је министар Дачић.

Централна државна церемонија обележавања Дана државности традиционално се одржава, уз највише државне и војне почасти, у Марићевића јарузи у Орашцу, где је донета одлука о подизању устанка против Турака.

УСТАНАК, ПА УСТАВ ЗА ПОНОС!

На Сретење 1804. године, почео је Први српски устанак. Био је то зачетак нововековне српске државе. Тог дана 1804, група српских првака, наистакнутијих личности у Срба са простора негдашњег Београдског, односно Смедеревског пашалука, изабрала је Ђорђа Петровића Карађорђа за вожда, предводника устанка.

 

Збор се догодио у Марићевића јарузи у Орашцу, у срцу Шумадије. Уследила је одлука о подизању општег устанка против Турака, односно дахија, и избор Карађорђа. Била је то добро промишљена одлука због чињенице да је Карађорђе поседовао не само личне квалитете, одлучност и чврстину, већ и ратно искуство у склопу аустријских фрајкора 1788 – 1791.

 

Непосредан повод био је терор дахија односно догађај који је историографија запамтила као – Сечу кнезова. Дахије су тада намериле, и започеле, ликвидацију најистакнутијих Срба, што је довело до устанка. Терор дахија је тада уместо да спута бунтовност Срба заправо ненадано довео до распламсавања буне. Они су претходно 1801. убили београдског пашу, да би се самовоља потом увећавала до почетка устанка 1804.

 

Под вођством Карађорђа устаници су убрзо ослободили већи део пашалука. Буна је најпре захватила крајеве западно од Колубаре, Шумадију, потом Поморавље.

Четворицу дахија је иначе војвода Миленко Стојковић ухватио и погубио јула 1804, на дунавском, данас потопљеном, острву Ада Кале, у Ђердапу.

 

У првој фази битан момент био је Бој на Иванковцу, код Ћуприје, августа 1805. када су устаници потукли војску Хафиз паше, новопостављеног челника Београдског пашалука, који је у потпуности ослобођен 1807. године.

Исход Првог српског устанка одредио је мир Русије и Турске потписан у Букурешту 1812. године. Препуштање Србије било је последица чињенице да је почињао велики Наполеонов поход на Русију.

Уследила је Хаџи Проданова буна 1814, и Други српски устанак априла 1815. године, на Цвети, у Такову. Први и Други српски устанак 1804. и 1815. године, поступно су довели до образовања нововековне српске државе.

Велики немачки историчар Леополд Ранке назвао је тај период – Српска револуција. Карађорђевом буном 1804. године заправо је започео талас поступних ослобађања свих балканских народа од Турске, што је трајало током читавог наредног века. Грчки устанак и стицање суверености те земље 1821. такође су били плод српског узора.

Српска револуција, започета Карађорђевом буном на Сретење 1804. године, успешно је окончана деценијама потом, поред другог захваљујући мудрости и вештини књаза Милоша Обреновића. Карађорђе је током Првог српског устанка (1804-1813), у склопу обнове српске државности, између осталог устројио и низ важних институција, непходних за поступно обликовање државног устројства, почев од хералдичких знамења, па до Велике школе, највише заслугом Доситеја Обрадовића, првог министра (попечитеља) просвете обновљене Србије, што се узима као далеки зачетак данашњег Универзитета у Београду.

Сретење је одабрано за Дан државности Србије и због чињенице да је 1835, на тај дан, у Крагујевцу, донет први Устав Кнежевине Србије, назван – Сретењски. Формални назив је тада заправо био Књажество. Његов творац, Димитрије Давидовић израдио га је по узору на француска уставна решења из 1791, 1814. и 1830, као и устав новообразоване Белгије из 1831. Давидовић је творац и термина – устав. Претходно је кориштен термин – конституција. Чему је уосталом придавано магловито значење.

Давидововић је устројио законско решење по највишим стандардима оновременог поимања политичких слобода, али сасвим непримерено приликама у којима се тадашња вазална Србија налазила. Између осталог, у то време, ни Аустријско царство, ни Турска, ни Русија, нису имале уставе.Управо те земље извршиле су притисак да се од Сретењског устава одустане. На снази је формално правно био 55 дана.

Сретењски устав био је подељен на 14 поглавља, и садржао је 142 члана. Предвиђао је пуну поделу власти на законодавну, судску и извршну. Замишљено је да Књаз и Совјет деле извршну власт. Веома важно, Устав је прокламовао личну неприкосновеност, слободу кретања, занимања, пуну правну равноправност свих грађана. Феудални односи су сасвим одбачени, као и ропство. Поређења ради у Хабзбуршкој монархији феудални односи су били на снази, већим делом, до револуционарне 1848/49, у Русији до 1861.

Његов творац Димитрије Давидовић (Земун 1789 – Смедерево 1838) био је знаменити новинар, дипломата, министар. Карловачки ђак, у Бечу је студирао медицину, где је основао, заједно са Димитријем Фрушићем – Новине сербске, које је доцније пренео у Милошеву Србију. Убеђени следбеник идеја просветитељства, бавио се и књижевним радом, историографијом.

Последње године живота провео је у Смедереву, у немилости, скрајнут.

 

Устав који је написао, у поређењу са уставима европских земаља тог времена био је крајње слободоуман. Осим ретких изузетака попут Француске, Белгије, или САД. Кнежевина и Краљевина Србија имала је потом више различитих уставних решења: 1838, 1869, 1888, 1901. и 1903. године.

ДА ЛИ СУ И НА КОЈИ НАЧИН У ВЕЗИ, 1804., 1835. И 2020. ГОДИНА – ПРОЦЕНИТЕ И ОЦЕНИТЕ САМИ?

Пише: Снежана Чонградин 15. фебруара 2019. 14.21 Измењено: 14.22

Проблем није у датуму који се обележава, већ у томе шта данас поручујете поводом тог датума. Када бисте слали поруку о слободи или да је важно што је Србија тако рано имала један прилично добар устав и да треба да се на тој традицији гради и чува владавина права, то би било сасвим добар празник – оцењује у разговору за Данас историчарка Дубравка Стојановић слабост симболике државног празника присутног у овдашњем јавном мњењу.

Према њеним речима, оно што је проблем с тим празником није он сам по себи или догађаји који се обележавају, него чињеница да наша држава не зна ко јој главу носи и не зна шта хоће да каже тим празником или уопште шта хоће да каже.

  • И то, нажалост, не зна од године кад је празник уведен. Кад би она знала куда иде и шта хоће, онда би те вредности „уписала“ у свој централни празник и сви би знали шта се слави и зашто. Пошто она не шаље јасну поруку јер је и нема, онда нико не зна шта се слави 15. фебруара. Празник зависи од државе која стоји иза њега. Чик да вас видим у СФРЈ да нисте знали шта је 29. новембар! – сматра саговорница нашег листа.
  • Ових дана вам после 15 година излази друго издање књиге „Србија и демократија. Историјска студија о ‘златном добу српске демократије’ 1903-1914“. У предговору сте написали да вам је жао што поново излази та књига. Зашто?
  • Њу сам радила крајем 90-их током Милошевића, тражила сам објашњење зашто смо запали у такву кризу и шта је проблем с демократизацијом у Србији. Онда је прво издање било 2003. године непосредно после убиства Зорана Ђинђића, па као да је одговарала на нова питања – зашто нам не иде, откуд насиље у политици, зашто су сви наши владари (осим Тита) убијени или насилно уклоњени? И сад излази у новој кризи, у новој аутократији, опет у партијској држави. Књига се бави тим тобожњим златним добом у време краља Петра управо јер се ту најбоље виде дубински недостаци овдашње политичке културе који сваку демократску институцију обесмисле и од ње направе супротност – од парламента, избора или слободе штампе.
  • Сматрате ли да је оправдано излазити на улице и протестовати, упркос томе што се на челу тих демонстрација налазе личности и партије „негадљиве“ на национализам?
  • Ја желим да верујем да су ти протести много шири од тих личности и партија. Желим да верујем да је ово један крик угушеног друштва и да то показује чињеница да се протести организују и у врло малим варошима у којима је неподношљиво. У свим петицијама подршке врло је јасно писало да се потписници солидаришу с грађанима у протесту, не сећам се да је неко написао да се солидарише с странкама. Ово видим као могућност да настану нове политичке организације које ће коначно понудити програм који неће бити десно од национализма. Ако се то не деси, то значи да српско друштво нема тај капацитет, да смо запретени у национализму толико да не видимо ништа изван њега. Ако једно друштво има само једну мисао, оно је у дубокој кризи.
  • Како видите реакцију власти и Александра Вучића на ту побуну грађана?
  • Збуњени су, јер им је таман било баш лепо. Нису тако нешто очекивали, баш се разбашкарили. И онда реагују како једино и умеју – вређањем, ниподаштавањем, ароганцијом, личним дисквалификацијама. Нема одговора на захтеве, нема разговора, нема аргумената. Ево, видите како је власт реаговала на писмо подршке протестима групе професора Филозофског факултета. Министар је вређао наше пензионисане професоре и младе сараднике, премијерка се бавила чучавцима на Филозофском факултету, посланик Атлагић је у Скупштини читао имена наших професора и исмевао људе ширећи о њима лажне информације. То је њихов домет, дотле они добацују. Голо насиље. Прво у језику, а онда физичко.
  • Мислите ли да такав начин борбе против режима има смисла и зашто?
  • Тешко је рећи каква борба је делотворна против оваквог режима. Прогутао је цео политички простор, покушао да запуши сваку рупу и свачија уста. Једини лек је масовна побуна грађана који ће властима показати да је друштво још увек живо и да се не да. Ипак питање је како то претворити у политички успех, јер власт пушта сад ово да само изумре. Питање је како то спречити. Како без адекватне опозиције променити систем?
  • Како оцењујете садржај документа – Споразум са народом?
  • Шта да вам кажем више од тога да сам због овог вашег питања морала да се вратим на тај текст, јер сам заборавила шта тамо пише. Бледо, неубедљиво.
  • Имате ли разумевања за аргументе који се противе критици националног карактера протеста и који се своде на то да свака таква критика погодује заправо Александру Вучићу?
  • Критика је једини начин да учесници у политици постану бољи! Тако је и са протестом. А ако критика не може да се поднесе, само се потврђује матрица политичке културе која у „другом“ види само непријатеља. Док се не схвати да вас тај критички други чини бољим нигде нећемо ни кренути, а камоли стићи!
  • Уколико опозиција ипак изађе на неке будуће изборе са мање-више јединственом листом, хоћете ли изаћи и заокружити је, без обзира што се на челу налазе Вук Јеремић, Бошко Обрадовић и Драган Ђилас?
  • Не знам, то зависи од много фактора. Али, имам неколико принципа. Први од њих је да на изборе увек излазим. За то је много историјских и политичких разлога. Почевши од тога да су генерације људи бориле за право гласа, па је ужасно неодговорно не користити то право које је тако тешко освојено. Политички разлог је у томе да не верујем да ће се икада појавити кандидат или странка која ће бити баш остварење мојих политичких жеља. Дакле, увек ћу гласати за некога с ким се не слажем или се не слажем у потпуности. Другим речима, гласате за ону понуду коју ваше друштво може да направи. То је увек такозвано мање зло, не треба имати илузија да ће се то променити.

Извештај припремио ВЕЉКО ЖИГИЋ

У Београду, 15. фебруара 2024. године