Удружење 6. личке дивизије, Београд

ЈЕДНОДНЕВНА ПОСЕТА ВАЉЕВО И УЧЕСТВОВАЊЕ У ОБЕЛЕЖАВАЊУ 15.09.1944. ГОДИНЕ, ДАНА ОСЛОБОЂЕЊА ВАЉЕВА, У 2. СВ. РАТУ

Наведена програмска активност реализовала се као део реализације Програма/пројекта „Промоција тековина ослободилачких ратова Србије – Култура сећања“, чију реализацију, за период 31.05/30.11.2022. године је подржало Министарство рада……. и реализације програма „Они што хоће да што прије забораве – спремни су да понове“, чију реализацију, за период април 2022/март 2023 године је подржала Градскa Управa града Београда, Секретаријат за социјалну заштиту, а све то захваљујући и више него успешној сарадњи са, ОО СУБНОР Раковица и Секцијом 1. пролетерске бригаде, али и додатном ангажовању појединих чланова удружења, односно чланова Програмског Тима, задуженог за реализацију, не само наведене програмске активности, већ и за реализацију наведених Програма/пројекта, у целини!

СПИСАК КОРИСНИКА ПУТОВАЊА И ПОСЕТЕ

 Београд – ВАЉЕВО – Београд. Полазак у 08:00 часова испред птт бр. 6. Савска ул.

 Возило/Аутобус 30 + 1 место, превозника HIPERION D.O.O. Београд – Саша Митровић, 064 – 61 39 464

  1. ВЕЉКО ЖИГИЋ – Вођа пута – Делегације – 064 22 88 326
  2. ДРАГАНА СТОЈСАВЉЕВИЋ – Заменик/ца Вође пута – Делегације – 064 16 27 324, Председник/ца ОО СУБНОР Раковица – ПРТНЕРА на пројекту Министарства
  3. РАДОВАН ОБРАДОВИЋ
  4. МАРИЈА ОБРАДОВИЋ
  5. СТЕВАН МИЛОШЕВИЋ
  6. МИРКО БОШЊАК
  7. МИЛИЦА ТОДОРИЋ
  8. НАТАША ТОДОРИЋ
  9. МАРА БАСТА
  10. БОГДАН ЂУКИЋ
  11. СЛОБОДАН ПРТИНА
  12. ЖЕЉКО БУРСАЋ
  13. НИКОЛА РАДИЋ
  14. ДРАГОЉУБ ПАВКОВИЋ
  15. НЕНАД СИМИЋ
  16. ТОМИСЛАВ ПАВЛОВИЋ – ОО СУБНОР Раковица – Пртнер на пројекту Министар.
  17. МИРКО ВАСИЉЕВИЋ – 7. Банијска дивизија – САРАДНИЧКО УДРУЖЕЊЕ
  18. БОЈАНА МИРЧЕТИЋ – 1. Пролетерска бригада – САРАДНИЧКО УДРУЖЕЊЕ
  19. ЈАСМИНА ЈАКОБ
  20. БРАНКА МОСУРОВИЋ
  21. АЛЕКСАНДРА ЖАРИЋ
  22. РАДМИЛА НОВКОВИЋ
  23. МИЦА ШТУЛИЋ
  24. НЕНАД БЈЕЛОШ
  25. ТИХОМИР БАБИЋ –

РЕАЛИЗАЦИЈА ПЛАНА И ПРОГРАМА ПУТОВАЊА:

07:45 – 08:00 – Испред ПОШТЕ Бр. 6. (ул. Савска, код железничке станице), ОКУПЉАЊЕ КОРИСНИКА ПУТОВАЊА (25 + 1) и ПОЛАЗАК за ВАЉЕВО!

10:30 – Са једним стајањем – освежењем, долазак у Ваљево, Спомен парк „Пети пук“ . На спомен обележја : 1) палим борцима Прве пролетерске НОУ бригаде, у име Удружења, венац су положили, МИЛИЦА ТОДОРИЋ, БОШЊАК МИРКО И СТЕВАН МИЛОШЕВИЋ 2) палим борцима 6.личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“, венац су положили, ДРАГОМИР ПАВКОВИЋ, СЛОБОДАН ПРТИНА И ЖЕЉКО БУРСАЋ и 3) на Спомен плочу НХ БОГДАНУ БОЛТИ, погинулом борцу 6. Личке дивизије, у борбама за ослобођење Ваљева, у име Удружења, венац су положили, МАРА БАСТА и РАДОВАН ОБРАДОВИЋ (Укупно 3 аражмана од свежег цвећа).

11.00 – Код „вечне ватре“, у склопу Спомен парка „Пети пук“, ПОЧЕТАК СВЕЧАНОГ ДЕЛА ЦЕРЕМОНИЈЕ, поводом обележавања 15.септембра 1944. године, 77. година од ослобођења Ваљева, у Другом светском рату и 80. година од Устанка Народа Србије, у Другом Св. Рату и почетак борбе против фашизма (7. јула 1941. године) – ЦЕРЕМОНИЈА ПОЛАГАЊА ВЕНАЦА, на централном месту Спомен парка, у име Удружења венац су положили и одали заслужену почаст, МАРИЈА ОБРАДОВИЋ, НАТАША ТОДОРИЋ И ТОМИСЛАВ ПАВЛОВИЋ (укупно 1 цветни аранжман, односно свеукупно 4)!

ОБРАЋАЊЕ ОРГАНИЗАТОРА И УЧЕСНИКА СВЕЧАНОГ ПРОГРАМА ОБЕЛЕЖАВАЊА:

  • У име града Ваљева – заменик председника Скупштине града Ваљева, Виктор Мићић и Секретар Скупштине, Младен Симовић
  • У име СУБНОР- а Србије – заменик председника, Бора Ерцеговац
  • У име Окружног одбора СУБНОР-а Ваљева: председник, РАЈКО МИЛУТИНОВИЋ
  • ДОДЕЛА НАГРАДА, ПРИЗНАЊА. ЗАХВАЛНИЦА………………. од којих треба издвојити доделу награде и признања „ДРАГОЈЛО ДУДИЋ“, за допринос књижевном стваралаштву, коју већ традиционално додељује СУБНОР СРБИЈЕ.

12:30 – Уз богат културно уметнички програм, ЗАВРШЕТАК СВЕЧАНОГ ДЕЛА ПРОГРАМА – ЦЕРЕМОНИЈЕ

13.30 – 15.30 (16:00) ПО ЗАВРШЕТКУ ЗВАНИЧНОГ ДЕЛА ПРОГРАМА – ЦЕРЕМОНИЈЕ, за организаторе и кориснике путовања и посете, у ресторану „Река“, у Јовањи, Скупштина града Ваљева и СУБНОР Ваљева, обезбедили су свечани ручак – Дружење свих присутних, уз евоцирање успомена и песме родног краја и завичаја, подела поклона и др. „КО ЈЕ БИО ПАМТИТ ЋЕ, А КО НИЈЕ ЖАЛИТ ЋЕ“!

17:30 (18:00) – ПОВРАТАК – ДОЛАЗАК у БЕОГРАД!

О  О Б Е Л Е Ж А В А Њ У

Између 14. марта и 20. маја 1944. године, 2. и 5. дивизија НОВЈ извршиле су наступни марш од реке Лим до реке Ибар с једне, и планина Повлен и Маљен с друге стране. Циљ ове операције био је подршка развоју НОП у Србији, повезивање са локалним партизанским снагама ради обезбеђивања јаче базе НОВЈ у Србији, и стварање крупнијих оперативних формација са тежиштем у Србији. Подршку овом продором требало је да пруже 16. и 17. дивизија НОВЈ форсирањем Дрине из Босне. Ова операција у југословенској историографији позната је под називом „Продор оперативне групе дивизија НОВЈ у Србију од марта до маја 1944“.

Тако су након 66 дана исцрпљујућих борби 2. и 5. дивизија НОВЈ биле принуђене да се повуку на полазне позиције неуспевши да успоставе планиране везе и упоришне зоне, чиме је операција НОВЈ завршена неуспехом.

Снаге ЈВуО такође су оствариле тактичку победу, не дозволивши јединицама НОВЈ опстанак у Србији. Међутим то је плаћено значајном моралном ценом и губитком политичког угледа, јер су били принуђени на дуготрајну и интензивну јавну сарадњу са Немцима, Бугарима и „добровољцима„.

Следећу операцију са истим циљем ова оперативна група, појачана 6. Личком и 17. дивизијом, предузела је, овог пута са успехом, крајем јула 1944, након неуспеха операције „Драуфгенгер“.

6. ЛИЧКА ДИВИЗИЈА ОД ГЛАМОЧА (ГЛАМОЧКОГ ПОЉА), ПРЕКО ЦРНЕ ГОРЕ, ДО САНЏАКА И СРБИЈЕ

Након 46 дана (јул/август 1944.) изузетних напора и великих жртава, циљ марша је достигнут – 6. дивизија је крочила у Србију. За овај изузетан подвиг дивизија је, по пристизању на Златибор, добила заслужено признање и захвалност Врховног команданта. „За примјерно јунаштво и издржљивост«, писало је у радиограму маршала Југославије Јосипа Броза Тита, »изражавам своју захвалност и признање борцима, официрима и подофицирима и политичким комесарима 6. пролетерске дивизије, ‘Никола Тесла’, на челу са пуковником Доком Јованићем. У вишемесечним тешким бојевима и у сјајном војничком походу од Дрвара до Србије, у непрекидним тешким бојевима нарочито у Црној Гору, синови наше Лике доказали су да су достојни славних традиција својих предака“.

Дивизија је на Златибор стигла са бројним стањем између 2.000 и 2.400 људи, што је сасвим реално. Ако се присетимо да је дивизија само три месеца раније, на подручју Дрвара, 24. маја 1944. уочи десанта, имала у строју 3.667 људи, произилази да је у том периоду, укључујући и борбе у Дрвару где су губици неспорно утврђени, изгубила више од трећине људства (ПРЕКО 1.000 БОРАЦА). И у борбама на подручју Гламоча, Ливна и Шујице, које су претходиле маршу, 2. и 3. бригада имале су значајних губитака који су познати па када се и они узму у обзир слика се не мења. Како током зиме у борбама по Босни тако и током марша највише су страдали Приморци и Прекоморци који су стигли као попуне. Њих је врло мало стигло у Србију. Страдали су углавном од студени, глади и напора које нису могли да издрже. Ваља имати у виду да су губици у јединицама због болести, изостајања услед изнемоглости, па и дезертерства, били далеко већи, нарочито на маршу, него губици након борби – погинули и рањени, што показује извештај Штаба 2. бригаде од 20. августа из села Пишће на Пивској планини. Борбе дивизије са четницима око Ужичке Пожеге и на Јеловој гори. Заплена архиве и коморе четничке Врховне команде недалеко од Мионице. Прикупљена 3. септембра 1944. године на Златибору 6. пролетерска дивизија »Никола Тесла« морала је већ наредне ноћи бити уведена у борбу, углавном против јаке четничке групације.

Наступајући општим правцем према Београду, снаге НОВЈ напале су 14. септембра 1944. осовински гарнизон Ваљево. Сам град браниле су немачке снаге, делови СДК и групе четника, док су околни простор браниле јаке снаге ЈВуО. Након разбијања четника, 14. септембра увече почео је напад делова Прве и Шесте пролетерске дивизије на сам град Ваљево. Борбе са Немцима, СДК, СДС и четницима трајале су до 18. септембра. Тог дана су блокиране немачке снаге успеле да се пробију и евакуишу из Ваљева, чиме је град коначно ослобођен.

У борбама за Ваљево 6. дивизија је имала 33 погинула, међу њима и чувеног јунака Богдана Болту, али и 75 рањених бораца.

У ослобођеном Ваљеву 6. пролетерска дивизија »Никола Тесла«, после више од три месеца даноноћних маршева и борби, добила је могућност да се мало одмори, среди и добро попуни. Већ су били створени неопходни услови да се јако проређене јединице почну попуњавати новим борцима, што је било и најважније. Мада су још од Пожеге јединицама ту и тамо приступали нови борци, углавном пребегли или заробљени присилно мобилисани четници, тек је уследио масовнији прилив нових бораца из околине Ваљева. Само из фабрике »Вистад« јавило се триста добровољаца у дивизију.

На дан 21. септембра у Ваљеву је одржан велики народни збор, којем је присуствовало око 7.000 људи, а говорили су Сретен Жујовић Црни, члан Врховног штаба и Мијалко Тодоровић, политички комесар 1. пролетерског корпуса. Испред свечане трибине 2. бригада је парадним маршем продефиловала главном улицом пред окупљеним народом. Сутрадан је према Крупњу упућен њен 2. батаљон да сусретне и прихвати 3. батаљон 3. бригаде, који је од своје бригаде био одсечен још при прелазу реке Босне, 29. јула ујутро. У јединицама је оживео војно стручни, политички и културно-просветни рад, при чему је тежиште било на војно-стручном раду и политичком васпитању нових бораца. Ваљало је политички анализирати и објаснити све важније догађаје, нарочито пропусте запажене на маршу и у дотадашњим борбама у Србији. У то време су се у земљи и на међународном плану збили и даље одвијали крупни војни и политички догађаји, пресудни за успех НОБ-а, па је борце са тим требало не само упознати него им све то подробно објаснити. Осим тога, јединице су стигле у нове, за њих непознате, крајеве, па их је требало упознати са политичким утицајем непријатеља, међусобним односом војних и политичких снага, историјом, традицијама и обичајима народа. Нове борце, пак требало је упознати са борбеном прошлошћу јединица у које су дошли, њиховим успесима и потешкоћама које су пребродили.

Данас слободарско Ваљево слави и обележава 78. годину од победе над фашизмом и 104. године од пробоја Солунског фронта. Дан победе над фашизмом је најзначајнији заједнички празник града Ваљева, ово је дан за славље, топове, ватромете, игре и песме, јер су наша земља и Ваљево учествовали у том рату и дали велики допринос победи у Другом светском рату. Петнаести септембар је велика тековина НОБ-е која се не може лако бацити у заборав, то је празник свих ратова који су вођени на територији Србије. Борци НОР-а, под командом Врховног команданта друга Тита извојевали су слободу народу, где је изгинуо велики број младих и овде на Петом пуку у хумкама лежи преко 3000 бораца, преко 2000 је рањено, један део њих је израстао у Народне хероје, носиоце Партизанске споменице 1941., а данас се више и не спомињу. Из историје се не може избрисати допринос народа Србије, бораца Народноослободилачког рата, војсковође – хероја, Јосипа Броза Тита, братске Русије која нам је помогла у операцијама за ослобођење и прогон фашиста из наше земље. Данас смо поносни што смо дали велики допринос у сламању фашизма и нацизма. Ако желимо да сачувамо достојанство и снагу, морамо сачувати основне моралневредности, као што су истина, слобода, правда и достојанство. Слобода је освојена са овде стрељанима, изгинулим за ослобођење и нека нас ове хумке и спомен обележја стално подсећају на злочине које је окупатор донео једном народу који брани своју слободу!

Истина, слобода, правда и достојанство су биле основне вредности којима су се руководили борци НОВ Југославије, међу којима и борци Прве и Шесте личке пролетерске дивизије, када су 1944. године, храбро и смело, не штедећи своје младе животе, кренули у одлучујуће битке за коначно ослобођење земље, од окупатора и домаћих „квислинга“. Тако је било и 15. септембра 1944. године, када су јединице НОВЈ, међу којима и Прва и Шеста пролетерске дивизија, ослободиле Ваљево и непријатељу (ЈВуО) нанеле такве губитке да се нису могли „опоравити“ до краја Другог светског рата! Како онда разумети покушаje „фалсификовањa“ и „прекрајања“ и то непобитних историјских чињеница и доказа, ако и „врапци на грани знају, „КО ЈЕ ДОНЕО И КАКО, СА КОЈИМ ЖРВАМА, ВАЉЕВУ СЛОБОДУ“! Зато препорука свима онима који покушавају да директне учеснике дешавања у Другом светском рату, 1941/45. године, прикажу у неком другом „светлу“, да имају на уму слику НХ Стјепана Стеве Филиповића, у природној величини, која је постављена у УН у ЊУЈОРКУ и која са уздигнутим рукама, испод вешала представља беспоштедну и крваву борбу против фашизма и нацизма, у целини!

Код Спомен плоча, са именима погинулих бораца, 1. пролетерској НОУ бригади и 6.Личкој пролетерској дивизији „Никола Тесла“, за успомену и сећање, једна од многих заједничких фотографија

С лева, М. и Радован Обрадовић,А.Жарић, Н.Бјелош, Ј.Јакоб, Ж.Бурсаћ, Слободан Пртина и Д.Павковић