
ЈЕДНОДНЕВНА ПОСЕТА УЖИЦУ – ОБЕЛЕЖАВАЊЕ, 29.11.1941. ГОДИНЕ, БИТКЕ НА КАДИЊАЧИ
Београд – УЖИЦЕ – Београд – у 07.00 – ИСПРЕД ПОШТЕ 6, Савска ул. – ОКУПЉАЊЕ И ПОЛАЗАК ЗА УЖИЦЕ. Превоз – НЕДАЛ д.о.о. Минибус 20 + 1 – Контакт ВОЗАЧ: Стефан – 065 32 31 140!
- НЕНАД СИМИЋ – Вођа пута/аутобуса, Контакт: 064 86 16 113
- РАДОВАН ЗОРИЦА – Заменик Вође пута/аутобуса, Контакт: 065 35 72 157
- СЛАВИЦА ДРАГАШ МАРУНИЋ
- НИКОЛА МАРУНИЋ
- ДРАГАНА СТОЈСАВЉЕВИЋ
- ТОМИСЛАВ ПАВЛОВИЋ
- ВЕСНА ЏУВЕРОВИЋ
- ДРАГОМИР ПАВКОВИЋ
- БОГДАН ЂУКИЋ
- МИЛИЦА ТОДОРИЋ
- НАТАША ТОДОРИЋ
- МИРКО БОШЊАК
- ДОБРИВОЈЕ СИМИЋ – БАРАЈЕВАЦ
- ОЛГА СТОИЉКОВИЋ ТРИФУНОВИЋ
- ДРАГАН ТРИФУНОВИЋ
- БОЈАНА МИРЧЕТИЋ
- ЈАСМИНА ЈАКОБ
Наведено путовање и посета је реализована као део програма, „Они што хоће да што прије забораве – спремни су да понове “, чију је реализацију подржао Секретаријат за социјалну заштиту градске управе града Београда и као део реализације пројекта, „Промоција тековина ослободилачких ратова Србије – Култура сећања“, којег је подржало Министарство за рад, борачка и социјална питања, а све у вези обележавања 81. године од, 29.11.1941. године, БИТКЕ НА КАДИЊАЧИ!
Церемонија полагања венаца, у 11:00 часова. Традиоцанално, као и претходних година, Делегација Удружења, положила венац и одала заслужену почаст погинулим борцима, 29.11.1941. године на Кадињачи (Славица Д.Марунић, Наташа Тодорић и Добривоје Симић).
Након церемоније полагања венаца Делегација је накратко посетила МУЗЕЈ УЖИЧКЕ РЕПУБЛИКЕ. На основу претходно наведеног, лако се може закључити, да је наведена активност успешно реализована и то по претходно утврђеном Плану програма посете и боравка. Након ручка, чије трошкове су сносили корисници, Делегација Удружења је кренула за Београд, где је без било каквих проблема, око 17:30 стигла у Београд!
Oрганизатор државне церемоније је Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије уз сарадњу Града Ужица и Народног музеја у Ужицу.
Раднички батаљон Ужичког НОП одреда био је батаљон састављен од радника из Ужица. Формиран је крајем 27. септембра 1941. године. Сви његови борци пали су 29. новембра 1941. у бици на Кадињачи против немачких окупаторских снага.
Батаљон је по четама, водовима и десетинама вршио своје свакодневне послове, повремено имао вежбе и припремао се за одбрану града.
Борци батаљона по први пут су учествовали у већим борбама при одбрани Ужица на положајима Мендином брду и Карађорђевом шанцу, 2. новембра, када су разбили четничке јединице и потерали их према Трешњици. Железничка чета батаљона победила је четнике код Карана 5. и 8. новембра. Дана 9. новембра, делови батаљона разбили су четничке снаге на Црнокоси код коте 809 Шарампов.
По почетку Прве непријатељске офанзиве и нападом на Ужичку републику, по наређењу Врховног штаба НОПО Југославије од 28. новембра, Раднички батаљон је био ојачан са две чете Ужичког и две чете Посавског партизанског одреда. Укупне јачине 400-450 бораца и с једним топом 75 мм, батаљон је заузео положаје на Кадињачи да би успорио надирање десне колоне (групе „West“) немачке 342. пешадијске дивизије правцем Бајина Башта–Ужице и тиме створио потребно време за извлачење главнине партизанских јединица из Ужица на Златибор.
Око 9 часова ујутро 29. новембра, положај на Кадињачи био је поседнут. Положаје у првој линији на десном крилу, северно од групе кућа засеока Лукићи запосела је Пекарска чета, део положаја североисточно од засеока посела је Кројачко-обућарска чета и бранила друм који води за Ужице. Ткачка чета посела је део положаја северно од засеока Ракићи, а Железничка чета на друму код Сињевца. У другој линији на висовима Кадињаче, Ланишта, коте 836, коте 808 и села Глогинићи после су придружене чете Ужичког и Посавског партизанског одреда.
У огорченој борби с надмоћнијим непријатељским снагама од 8 часова ујутро до 14 часова и 30 минута послеподне, браниоци Кадињаче нису дозволили немачким снагама да продру у Ужице. Тек кад су им Немци уништили топ и сва аутоматска оруђа, непријатељ је заузео Кадињачу.
Меморијални комплекс на Кадињачи код Ужица сведочи о херојским новембарским данима 1941. године када су припадници Радничког батаљона којим је командовао Андрија Ђуровић, као и борци 1. батаљона Посавског одреда и Орашке чете 2. Шумадијског одреда пружили жесток отпор далеко надмоћнијем непријатељу који је у том периоду спроводио офанзиву на ослобођену територију у историји познату као Ужичка Република. Борци Радничког батаљона храбро су страдали у борбама на Кадињачи 29. новембра 1941. године.
Непријатељске снаге су пробиле последњу одбрану слободног Ужица, али хероизам тих јунака остао је упамћен у временима која су уследила.
Сам комплекс представља сложену архитектонско-музеолошку целину који чини низ сегмената грађених у периоду између 1952. и 1979. године. У првој фази, године 1952. на Кадињачи је подигнут споменик пирамидалног облика под којим се налази костурница у којој почивају посмртни остаци припадника Радничког батаљона страдалих током битке.
Знатно проширење и обогађење комплекс је доживео 1979. године када је, по прејекту чији су аутори вајар Миодраг Живковић и архитекта Александар Ђокић, окончано његово уређење чиме је он добио данашњи изглед.
На самој Спомен-костурници исписан је део поеме „Кадињача” песника Славка Вукосављевића:
„Рођена земљо јеси ли знала?
Ту је погино батаљон цео…
Црвена крв је процветала
кроз снежни покров хладан и бео.
Ноћу је и то завејо ветар.
Ипак на југу… војска корача…
Пао је четрнаести километар,
ал` никад неће
Кадињача.”
81. годишњица од битке на Кадињачи, говор министра Николе Селаковића
Други светски рат био је највећи војни сукоб у историји човечанства. Поред огромних људских жртава остаће запамћен и као први и једини рат у којем је употребљено нуклеарно оружје, а ужаси тога рата овековечени су у две речи: холокауст и геноцид. Оне су стална опомена да свет више никада не дозволи јачање једне такве идеологије мржње каква је била нацизам.
Окупили смо се данас на Кадињачи, пред овим монументалним сведочанством епског херојства Ужичана и Златибораца, споменика подигнутог њима у част, да се и 81. пут, поклонимо, сенима палих бораца Радничког батаљона. Ужице је један од незваничних градова хероја Другог светског рата, град који је био седиште прве слободне територије на тлу окупиране Европе и града који је дао велике жртве за слободу у борби против фашизма и нацизма.
Колико год то парадоксално звучало, велики народи и његови митови се често не рађају у победама, јер оне могу бити последица случаја или ратне среће, већ у поразима, и то оним поразима у којима је група људи у име вишег циља свесно пристала на највећу од свих жртава – да положи живот. Многи велики народи, иако су кроз историју имали бројне славне победе, врло често потврду своје моралне снаге и колективних вредности црпе из пораза: Грци имају Термопил, Римљани битку код Кане, Французи имају Ронсево, Американци Аламо, Енглези Тенисонов „јуриш лаке коњице“… Укратко, покажите ми велики народ, и показаћу вам макар један велики пораз у његовој историји.
Српски народ, нажалост, у својој историји не оскудева у поразима, од Марице, преко Косова, Чегра, голготе Албаније, до Кадињаче. Чак и када наши порази нису били потпуни, или када су били Пирове победе, они су били тренуци далекосежног и масовног страдања, и наш народ, негујући сећање на такве моменте своје историје, не слави смрт, већ чињеницу да је преживео и опстао упркос изгледима, и да су из пораза потом рођене велике победе.
Има данас оних који сматрају да је „ужички Термопил“ у тактичком смислу био катастрофална грешка, да су стотине људи бесмислено жртвоване због низа погрешних штапских процена, и о томе свакако треба да буде донет објективан суд. Али чак и кад будемо имали сву фактографију и све чињенице, ништа неће моћи да ревидира легенду о Радничком батаљону, која је толико дубоко уткана у нашу националну свест да је стварнија од сваке историјске истине.
Социјалистичка Југославија зачета је 29. новембра на Кадињачи, а рођена је симболично на исти дан две године касније у Јајцу. Нови свет и нови живот, најављиван у партизанским корачницама, настао из прогонства, трпљења, борбе и херојства – поникао је управо овде на Кадињачи. Али како сагледавати жртву страдалника пекарске и кројачко-обућарске чете Радничког батаљона ван тог контекста? Ако занемаримо идеолошку и поетску надградњу самог догађаја учињену током и у деценијама након Другог светског рата, и то у служби тада владајуће идеологије, шта нам остаје од Кадињаче? Па остаје нам све. И без Тита у имену нашег славног Ужица и без црвене петокраке, остаје нам чињеница да су ужички радници, заједно са златиборским, шумадијским и посавским сељацима и пролетерима стали на овоме месту пред вишеструко бројнијег, снажнијег и, мало је рећи, немилосрдног непријатеља да би заштитили свој град, своја села, своје рањене и своју нејач. Шта је то друго него интегрални део српске националне епопеје, без обзира на све политичке и идеолошке надградње? Овде су наши сународници дали животе за своју земљу или визију неке будуће земље и поручили, као много пута у нашој историји, да је само живот у слободи достојан живљења. И док год је Срба и српске државе бићемо овде, непоколебани било каквим идеолошким дилемама, бићемо овде да бисмо одали почаст херојима и њиховој моралној величини, јер нико од нас не би био могућ, нити би наш народ данас постојао, да није посејао своје светле гробове по брдима и планинама од Кајмакчалана, преко Паштрика, до Зеленгоре, Козаре и Динаре. Да смо се крили под јорган-планином, можда би нас данас било више, али нас као колектива вероватно не би било или бисмо просто били неки други и суштински другачији народ.
Овде, драги пријатељи, данас одајемо почаст не само славним дедовима, већ и својој слободарској суштини. Овде још једном потврђујемо и да смо антифашистички народ, који устаје против идеологија мржње и зла, да смо народ који не дозвољава да јачи тлачи. У многим стварима деца овог века можда нису достојна својих снажнијих и одлучнијих предака, али остали смо доследни у макар једној ствари – да не дамо на своје. Зато је Кадињача била и остаће један од трајних симбола нашег националног карактера.
Србија и српски народ су се готово увек кроз своју историју самопотврђивали у рату и страдању, не својом вољом, већ вољом других. А гинули смо зато што је слобода за нас услов постојања, а мир је оно за шта смо се увек борили. Мир и стабилност су и данас наша централна државотворна идеологија, јер ако ико зна колика је цена рата, то знамо ми. То зна и моја породица храбрих и поносних Златибораца, то знају и ваше породице, јер нисмо ми одавде односили рат у Анадолију, Саксонију или Померанију, већ су нам рат доносили овде, и ниједан нас није заобишао. Хајде да нас у овим тешким и смутним временима за цео свет макар један заобиђе, и да Србијом настави да буја живот, а гробова је овде превише и за неки бројем много већи народ. То би, сигуран сам, волели и они који су овде за слободу и мир пали. Драги потомци хероја Кадињаче, драги Ужичани, нека нам живи мир! Живела Србија!


Доле, с лева Славица Д.Марунић, Добривоје Симић и Наташа Тодорић, приликом серемоније полагања венаца (иза, Бојана Мирчетић и Олга С. Трифуновић)


Горе, с лева, Мирко Бошњак, Радован Зорица, Наташа Тодорић, Славица Д.Марунић, иза Добривоје Симић


Р.Зорица у посети Музеју