Обележен Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма
Свечана церемонија – Меморијални концерт, поводом обележавања Међународног дана борбе против фашизма и антисемитизма организован/а је 09.11.2024 године, са почетком у 18 часова, у Народном позоришту у Београду.
У име организатора, Одбора Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, присутнима се обратиo Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, НЕМАЊА СТАРОВИЋ.
Поред уважених високих званицa, присутни су били и представници борачких и других удружења, која негују традиције ослободилачких ратова Срба и Србије, међу којима и представници Удружења бораца 6. и 35. Личке дивизије (укупно 10), БОСИЉКА ИЛИЋ, БОГДАН ЂУКИЋ, МИРКО БОШЊАК, ЉУБИНКА БОЈОВИЋ, БРАНКА МОСУРОВИЋ, МИРЈАНА ВУЊАК ЖИКИЋ, МАРИО КАЛИК, РАДЕ ДУБАЈИЋ, БИСЕРКА ЗДРАВКОВИЋ и ВЕСНА ЏУВЕРОВИЋ!
Горе, с лева, М.Бошњак, Б.Ђукић, М.Калик, Б.Мосуровић, Б.Здравковић, М.В.Жикић, Љ.Бојовић и В.Џуверовић. Недостају, Р. Дубајић и Б. Илић
Горе, с лева, Р.Дубајић
Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма
Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма обележава се данас широм света, а сећање на овај датум и „Кристалну ноћ“, када је 1938. године извршен велики прогон Јевреја у нацистичкој Немачкој обележава се и у Р.Србији..
Антифашизам није идеолошко, нити политичко уверење, већ дубоко људско опредељење за мир и слободу, а против фашизма, национализма, мржње и расизма. Највећа тековина антифашистичке борбе је победа у Другом светском рату над највећим злом у историји човечанства, нацистичком Немачком и њеним савезницима, која је негирала саму идеју слободе и човечности. У основи антифашизам је хуманистичка идеја, која заговара бескомпромисан отпор злу и неправди. Иако је фашизам побеђен у Другом светском рату, идеологија фашиста, па тако и нациста није престала да живи. Данас у Европи, а посебно у појединим државама „региона“, постоје и те како јаки десничарски и националистички покрети. Чак и неки који себе називају „историчарима“, својим тезама и ставовима негирају суштину антифашистичке борбе која је дубоко укорењена у Српском народу. А шта тек рећи за „историчаре“, који заговарају тезу да Независна држава Хрватска (НДХ), није фашистичка творевина, а самим тим и да усташе нису фашисти, већ „борци за слободу“?
Десничари – Фашисти, који данас шетају улицама само су једна израслина света у којем живимо, можда његов најодвратнији и најупадљивији део, али верујте ништа више од тога. Требамо се бранити од њихових напада, по могућности покушати их неутрализовати, али не би смели постати њихов јавни непријатељ број један! Усмеравањем „рефлектора“, односно шире јавности, на њихов рад и њихове активности, привлачи се општа пажња и подгревају се срца, несумњиво, али нажалост дозвољава и да у сени профилише оно што их окружује и производи.
Мислим да не можемо прећутати овај аспект само због „добросусједских односа“. Зато се с правом поставља питање, ако то нису могли учинити и нису учинили и то бројни субверзивни фактори, у 20-им и 30-им годинама, кад је фашизам доминирао и брутализирао, како да ми то учинимо данас?
Старовић на обележавању Међународног дана борбе против фашизма и антисемитизма
„Пре осамдесет и шест година, врх немачке нацистичкe владе, покренуо је до тада невиђени талас прогона и физичког насиља према Јеврејима у Немачкој, Аустрији и Судетској области.
Током погрома, нацистички јуришници, Хитлерјугенд и безумна маса убили су више од стотину Јевреја и опљачкали и уништили хиљаде јеврејских синагога, продавница и домова. Око тридесет хиљада људи је ухапшено и послато у нацистичке концентрационе логоре.
После година постепеног одузимања грађанских права и отворених и прикривених прогона, једина област у којој су Јевреји задржали своју слободу били су њихови домови и синагоге. Зато немачки историчар Волф Грунер тврди да је коначно насиље над људима у њиховим домовима био један од главних фактора који је навео многе Јевреје да емигрирају из Немачке.
Замислите људе који су веровали у систем, чекали да их полиција заштити од насилника, да ватрогасне службе ураде свој посао… Те њихове наде у систем, државу, поштовање закона, показале су се узалудним.
Мржња и пљачка су постали закон, а све то је отворило пут даљем незамисливом страдању и уништавање невиног становништа.
Кристална ноћ je била резултат друштвених процеса који су били утемељени на отровној пропаганди и систематској дехуманизацији јеврејског народа. Са данашње тачке гледишта, можемо рећи да за то сносе одговорности многи, од бројних културних, образовних и верских институција, па до грађана који су стајали по страни и ћутке посматрали ове злочине.
Ко не памти изнова проживљава. Процеси веома слични претходно наведеним довели су пола века касније до нове Кристалне ноћи, 2. маја 1991. у Задру, када је разуларена маса певајући усташке песме демолирала куће и продавнице својих српских суграђана. Тога дана полиције није било на улицама, а Срби су били стављени ван закона као некада Јевреји у нацистичкој Немачкој.
Споменуте Кристалне ноћи нас подсећају на немо посматрање ових злодела од стране тихе већине становника. И људи који су само поступали по наређењу или једноставно нису желели да се мешају, сносе свој део одговорности. Институције које су требале да чувају, ако не законе а оно бар елементарни морал, такође су затајиле.
Због тога цивилизовани свет има обавезу да осуди све тоталитарне идеологије, укључујући нацизам, фашизам и њихове савремене деривате, засноване на расној, етничкој или другој искључивости и нетолеранцији, мржњи и терору, а које за циљ имају одузимање елементарних људских права и основних слобода.
То нису мали изазoви. Подсeтимо се само неколико инцидената – постављења бомбе у Јеврејском центру у Западном Берлину 1969. и идентичног покушаја 2003. године у Минхену. Нажалост, мржњом мотивисаних напада против Јевреја у Европи има и у данашњем времену. Зато морамо истрајати у борби против антисемитизма.
Република Србија поклања дужну пажњу овом питању, као и пијетету према жртвама највећег злочина у историји цивилизације. Захваљујући залагању председника Александра Вучића, наша земља је међу првима усвојила Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста, а евидентно је и то да је у последњој деценији учињен огроман напор на изградњи трајне културе сећања.Успон неонацизма и неофашизма у Европи представља најбољу опомена за то да зло ових идеологија није до краја искорењено. Живот у слободи, унутар демократског поретка није затечено стање које можемо узети здраво за готово. То су вредности које морамо активно штитити и чувати. Зато морамо бити способни да као друштво у зачетку препознајемо процесе који поспешују мржњу и производе дискриминацију.
Улога образовања у изучавању ових страховитих лекција из историје је изузетно битна, јер без познавања чињеница нећемо имати генерације младих људи који ће бити спремни да се боре за истину и правду.
Ако желимо бољи, праведнији и хуманији свет за нараштаје који долазе иза нас, не смемо дозволити да сећање на Кристалну ноћ и ужасе Холокауста који је уследио избледи“, рекао је министар Старовић.