ОБЕЛЕЖЕНО 106 ГОДИНА ОД ОСЛОБОЂЕЊА БЕОГРАДА У ПРВОМ СВЕТСКОМ (ВЕЛИКОМ РАТУ)!
Церемонију полагања венаца и одавања почасти, поводом 106 година од ослобођења Београда у Првом светском рату. Предводили су Градоначелник Београда АЛЕКСАНДАР ШАПИЋ и председник Скупштине Града Београда НИКОЛА НИКОДИЈЕВИЋ, који су положили венац на Спомен-костурницу бранилаца Београда 1914–1918. на Новом гробљу. Шапић и Никодијевић су на овај начин одали почаст палим борцима који су изгубили животе приликом ослобођења Београда у Првом светском рату. Венце су положили и представници Министарства за рад…… (ЗОРАН АНТИЋ, Државни секретар Министарства), Министарства одбране, Војске Србије, као и удружења грађана која негују традицију сећања на људе који су дали животе у ослободилачким ратовима Срба и Србије, међу којима и представници Удружења бораца…. 6. и 35. Личке дивизије, од 6 чланова, БИСЕРКА ЗДРАВКОВИЋ, МИЛИЦА ТОДОРИЋ, МИРКО БОШЊАК, ДУШАН СУРЛА, МАРИО КАЛИК и ВЕЉКО ЖИГИЋ. У име Удружења Букет цвећа су положили и одали почаст, Б.Здравковић, Марио Калик и Мирко Бошњак.
Након завршене наведене церемоније, представници Удружења обишли су и „вечну кућу“ мајора ДРАГУТИНА ГАВРИЛОВИЋА, чувеног браниоца Београда, 1915. године, где је,у име Удружења и присутних чланова, М.Тодорић положила Букет цвећа и одала почаст!
Пре тачно 106 година, Београд је дочекао слободу! У јутро, 1. новембра 1918, после незадрживог налета елитних српских дивизија – Дунавске, Моравске и Дринске, на улицама српске престонице појавили су се први ослободиоци! У град су око 11 часова продрли први војници Дунавске дивизије и избили на Калемегдан. Већ два сата касније последњи немачки војници напустили су Београд пред налетом Прве армије предвођене војводом Петром Бојовићем.
Након ослобођења Београд је постао престоница Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, а 21. децембра 1920. године добио је Крст витеза Легије части од Француске за храбро држање у рату.
У Првом светском рату Србија је изгубила више од милион становника.
Споменик и спомен-костурница бранилаца Београда, импозантно дело настало по нацрту руског архитекте и скулптора Романа Верховског, високо безмало двадесет метара, заштићено је у склопу Новог гробља као споменик културе од великог значаја за Републику Србију.
Иако је важност овог датума недискутабилна, он се ипак обележава симболично, а веома мали број Београђана зна шта се десило 1. новембра 1918. године. О томе сведочи и то што се у школама у оквиру само једног часа изучава ослобођење Београда у Великом рату. Једини начин да се више пажње Београђана и јавности скрене на овај датум је да се другачије обележава!
Треба да се подсећамо тих дана и тих људи, да им одајемо почаст, јер да их није било, не би било ни нашег народа данас!
Војвода Петар Бојовић и Престолонаследник Александар Карађорђевић на улицама Београда
С лева, М.Калик, М.Бошњак, В.Жигић, М.Тодорић, Д.Сурла и Б.Здравковић
У име Удружења букет цвећа су положили и одали почаст, с лева, Б.Здравковић, М.Калик и М.Бошњак
С лева, први ред, Д.Сурла, М.Тодорић и Б.Здравковић, други ред, М.Калил, М.Бошњак и В.Жигић
На гробном месту „мајора“ Д.ГАВРИЛОВИЋА, букет ружа ја положила М.Тодорић
О Првом новембру 1918. године
По подне, око 15 часова, Моравска и Дунавска дивизија налазиле су се на линији Велики Врачар Бањица – Топчидерско и Баново брдо.
Вођена непоновљивом жељом, жаром и еланом, од ослобођења Ниша 1. октобра, кажу историчари, српска Прва армија је следећих месец дана потискивала немачку 11. армију у незаустављивом “маршу” према Београду.
– Све акције српске војске произлазиле су из договора са савезницима – каже др Данило Шаренац, историчар Института за савремену историју у Београду. – Половином октобра одлучено је да српска војска ослобађа територију Србије западно, а савезничка источно од Мораве.
Већ око 20. октобра, са савезницима је постигнут још један врло важан договор: да се српској војсци препусти улазак у Београд. Тада је одређено и да у престоницу први уђе 7. пешадијски пук, баш зато што су га чинили војници из Београда, као и 1. ескадрон коњице и једна батерија. Сви они су били део чувене Дунавске дивизије.
У напредовању према Београду, по речима нашег саговорника, врло важно је било и то што је српска војна команда о свакој акцији размишљала унапред.
– Страховало се, наиме, од уличних борби и непријатељске артиљерије – објашњава Шаренац. – Непобитно је да су Београђани са великом радошћу и одушевљењем дочекали прве ослободиоце који су ушли у град.
Но, истовремено српска команда је желела да при ослобађању престонице губици буду што мањи и да се не понови стравично артиљеријско бомбардовања града као 1915. године.
Желели су да, као ослободиоци, сачувају бар оно мало грађевина и инфраструктуре који су остали из предратног Београда. Главнина Дунавске дивизије и француска тешка артиљерија, на Торлак су стигле 1. новембра око 17 часова.
Према речима др Милића Милићевића, историчара Историјског института у Београду, коначно ослобођење Београда у Првом светском рату, као и битка за ослобођење читаве Србије, почели су заправо пробојем Солунског фронта. Он је приморао бугарске и немачке снаге да се хитно повуку.
– Коњичка дивизија је већ 25. септембра заузела Штип, а затим Кочане и Овче Поље – каже Милићевић. – Ослобођени су Велес, Крушево, Скопље, потом Врање, Пирот, Ниш…
А када је реч о моралу српске војске, можда га најбоље описује податак да су за два месеца од Доброг Поља на југу Македоније до Београда војници прешли 800 километара. По заузимању престонице, српске трупе не стају, већ 2. новембра настављају борбе и ослобађају Банат, Срем, Бачку, Славонију…
Трећег новембра ослобођена је читава Србија, уз страховите губитке. То је био део тактике, јер је већ 6. новембра била Женевска конференција и српско руководство је желело да војска заузме што више територије.
Оно што нису однели Аустријанци, довршили су Немци, пљачкајући током последњег дана боравка све радње од Теразија до Славије. Прекинули су струју и воду, порушили мост на Сави…
Завршетак Великог рата, Београд је дочекао као један од најразоренијих градова Европе. За храбро држање у рату, српска престоница је 1920. одликована француским “Крстом витеза Легије части”. Постао је и престоница Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.
Велику победу у Првом светском рату Србија је скупо платила – изгубила је између 1,1 и 1,3 милиона становника, што је чинило готово трећину укупног становништва и чак око 60 одсто мушке популације.
Истине ради, ни једна земља на свету, у било ком рату, није страдала колико Србија у Првом светском рату.
Нема земље која је дала такав допринос људским жртвама и победи савезника у том рату. Eлитне српске дивизије – Дринска, Моравска, Дунавска под командом Петра Бојовића, 01.11.1918. ослободиле су Београд, после само 40 дана од пробоја Солунског фронта.
O том херојском чину и како је српска војска напредовала ослобађајући своју земљу сведоче и француски војни изворе и генерали који кажу да француска војска, иако много боље наоружана, није могла да прати српску војску која је после три године окупације хитала да ослободи своју земљу.
Зато се тог дана треба сећати са посебним пијететом.. Мало је градова у Европи који су као Београд страдали и уништавани у Првом и Другом светском рату. Треба одати почаст свим вијницима и цивилима страдалим у Првом светском рату који је Аустро-угарска водила са циљем истребљења читавог српског народа! О томе сведоче зверства која је аустроугарска војска починила, посебно 1914.године у Мачви и Подрињу.
Oслобођење Београда у Првом светском рату раније није обележавано, а од пре три године заједнички се слави ослобођење престонице у Другом светском рату, које се догодило 20.октобра, и у Великом рату у оквиру заједничке манифестације „Дани слободе”.
Треба да се подсећамо тих дана и тих људи, да им одајемо почаст, јер да их није било, не би било ни нашег народа данас!
Београд је биo под аустро угарском окупацијом од 1. до 15. децембра 1914. године, а затим и од октобра 1915. до 1. новембра 1918. године.
Пртестолонаследник/Краљ АЛЕКСАНДАР КАРАЂОРЂЕВИЋ, на улицама ослобођеног Београда, новембра 1918. године